אתר העור הישראלי
 
יבלות ויראליות

היבלות הוויראליות נגרמות על ידי ווירוסים מסוג שונים. רובם קשורות בוירוסים מקבוצת ה Human Papiloma Virus שכוללת 70 זנים שונים. היבלות שמופיעות בילדים אינם מסוכנות כלל ולא קשורות להפרעות באיברים פנימיים.  בחולים עם הפרעות קשות במערכת החיסון יכולה להיות התפשטות מוגברת של היבלות.

היבלות הויראליות שכיחות בילדים ומועברות במגע ישיר בין הילדים או באותו ילד על ידי גרוד ונגעיה במקום אחר. יבלת בודדת חולפת ללא טיפול תוך כשנה. 50 אחוזים מהיבלות יחלפו תוך 6 חודשים ו90 אחוזים מהיבלות יעלמו תוך כשנתיים.

סוגי היבלות הויראליות:

היבלות הוויראליות מסווגות לפי האזור שבו הן מופיעות. בעור הפנים הן בדרך כלל צהובות שטוחות ומבריקות (נקראות Verrucae planna) .

 

באצבעות הידיים הן בדרך כלל כרוביתיות ומחוספסות ובכפות הרגליים הן שוב שטוחות אך חודרות לעומק העור עקב הדריכה ומשקל הגוף .

היבלות בפנים ובידיים אינם כואבות. היבלות בכפות הרגליים יכולות לכאוב בהליכה .

מולוסקום (Molluscum Contagiosum) :

סוג אחר  של יבלות וויראליות  נגרם  על ידי  מולוסקום.  הוא  שכיח  גם  בילדים  וגם  במבוגרים צעירים  העלולים  להידבק  בו במגע מיני. יבלות אלו  חולפות גם ללא טיפול תוך  כ  6 עד 24 חודשים.  יש  הנוהגים  להסיר  את היבלות הגדולות ב"פינצטה". (תהליך  לא  כואב  המבוצע על ידי רופא העור במרפאה)  או   בחנקן נוזלי.  במקרים אחרים  -  כאשר   הילדים  קטנים  במיוחד או  שמספר  היבלות  קטן   ניתן  פשוט  לחכות  מספר  חודשים עד  שהגוף  יחסלם  באופן טבעי.  מאחר  שהיבלות מדבקות  יש  למנוע  חשיפה   של ילדים אחרים ליבלות אלו  ומומלץ  שימוש  במגבות  נפרדות  לילד  עם היבלות. 

איור:  יבלות  מסוג  מולוסקום.

פרטים נוספים על מולוסקום

הטיפול ביבלות הויראליות:

ללא טיפול:
מאחר שהיבלות חולפות בכל מיקרה יש המעדיפים לא לטפל כלל. רוב הסיכויים שהיבלות יעלמו לגמרי ללא סימן תוך כשנתיים. יש להמליץ לילד לא לגרד את היבלות מאחר שגרוד יכול להעביר את הוירוס לאזורי עור אחרים כולל פתח הנחיריים.

תרופות:
קיימים חומרים שונים שאותם ניתן למרוח על היבלות. חומרים אלו כמו salatac gel ממסיסים את החומר הקרני של היבלת. אחרים כמו verrucid מכילים חומרים שממש פוגעים בוירוס. ההצלחה בטיפולים אלו היא כ 70 אחוזים אך נדרשים לעיתים כ 43 חודשים עד שיש תוצאות.
ביבלות שטוחות בפנים ניתן לרשום משחות מסוג Retin A, Retavit, Locacid שגורמות לקילוף עדין רציף של העור.

הקפאה בחנקן נוזלי:
טיפול בחנקן נוזלי אצל רופא העור יוצר למעשה כווית קור תחת היבלת. ניתוק הווירוס מהספקת הדם שלו גורם להשמדתו ובמקביל לנשירת היבלת . הטיפול מעט כואב ל מספר דקות ולאחר מכן מופיע אודם שלפוחית ונפיחות מקומית למספר ימים. היבלת נושרת ברוב המיקרים ללא השארת סימן מהותי. ברוב המיקרים ובעיקר ביבלות בכפות הרגליים נדרשים 2 3 טיפולים פעם ב3 שבועות להעלמות היבלת.

טיפולים נוספים:

טיפולים פחות מקובלים הם הסרת היבלות במחט חשמלית או בלייזר. בשתי השיטות האלו נדרשת הרדמה מקומית למניעת הכאב. לאחר הטיפול ישנו פצע מכוייב למשך כשבועיים. יש חזרה של כ 20 אחוזים מהיבלות לאחר הטיפול. טיפול בלייזר מתאים לאנשים עם מספר רב מאוד של יבלות בכפות הרגליים שלא הגיבו לטיפולים מקומים. הסרת היבלות בניתוח אינה מומלצת מאחר ועלולה להיווצר צלקת טורדנית לשנים.

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
ההריון והעור
לילד יש פריחה ? - המדריך המהיר !!
פילינג - "הפסקת הצהרים"
עור התינוק
דלקת עור סבוראית והטיפול בקשקשת Seborrhea
הגנה משמש - תינוקות , ילדים ומתבגרים
מולוסקום
שריטות שטחיות של העור - כיצד לטפל ??
כל מה שצריך לדעת על שמן אמבטיה !!!
פסוריאזיס בילדים
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים