אתר העור הישראלי
 
איך נכיר את השומות שעל גופינו?

היכן ואיך  נבדוק  את השומות שלנו ?

בחדר מואר היטב נבחן את הגוף מלפנים ומאחור. הדרך הקלה ביותר לבדיקה של החלק האחורי של גופינו היא לעמוד כשגבינו מופנה למראה גדולה. ביד נחזיק מראה קטנה שבעזרתה נוכל לבחון את כל העור כולל החלקים הנסתרים. חשוב להכיר ולהתבונן בכל שטח העור, כולל בעור הקרקפת בין השערות, בקפלי הגוף ובין אצבעות הידיים והרגליים. נוח להעזר באדם נוסף.רצוי לרשום את מספר השומות בכל מקום ולבצע את הבדיקה שוב כל 3-6 חודשים. לאנשים עם שומות רבות מיוחד כדאי לעשות מאמץ ולצלם את כל שטח העור אחת לשנה. מומלץ לחלק את עור הגוף ל 24 איזורים, לצלם כל איזור ולשמור את התמונות. רופא העור יוכל להעזר בתמונות במעקב אחרי שינויים אפשריים בשומות.  

 

איור:  שומות דיספלסטיות (חשודות)   עם  סיכון  מוגבר להתפתחות מלנומה. מאופיינות באחד  או יותר מהסימנים  הבאים:  צבע  לא אחיד,  שוליים  לא אחידות  או מרוחות, גודל  מעל  6 מ"מ. 

שומות המופיעות מלידה:

אחוז אחד מהתינוקות נולד עם שומה אחת או יותר. ישנן משפחות שבהן קיימת נטיה רבה מהרגיל ללידת ילדים עם שומות. ההתיחסות לשומות המופיעות מלידה היא לפי גודלן. בשומה המופיעה מלידה יש סיכון יתר להופעת מלנומה.

רוב רופאי העור ממליצים להסיר את השומות המולדות שגודלן מעל 1.5  ס"מ.כאשר השומות המולדות גדולות מאוד נהוג לנסות להסירן כבר בילדות המוקדמת. מלנומות לפני גיל 12 הן יחסית נדירות ולכן כאשר השומה היא קטנה או בינונית, מומלץ לעקוב אחרי השומה כל 6 חודשים ולהסירן בגיל מבוגר יותר בהרדמה מקומית.

 שומות נרכשות רגילות:

רוב השומות הרגילות השפירות מופיעות מהילדות המוקדמת עד גיל 35  שנה. הן אחידות בצבען, סימטריות, גבולותיהן חדים וסדירים וגודלן פחות מ 5 מ"מ. באנשים צעירים השומות הנרכשות השפירות יהיו רבות יותר באיזורים החשופים לשמש.

שומות נרכשות דיספלסטיות (משונות):

משמעותה של המילה "דיספלסטי" היא התפתחות לצורה שונה מהרגיל. ל 8 אחוזים מבני הגזע הלבן יש שומות דיספלאסטיות לעיתים קרובות בשילוב עם שומות רגילות. השומות המשונות או הדיספלסטיות מופיעות בדרך כלל לאחר גיל ההתבגרות אך בדרך כלל לפני גיל 25. אנשים עם שומות דיספלסטיות רבות, או אנשים שבמשפחתם אנשים עם שומות דיספלסטיות מרובות, נמצאים בסיכון פי 30 מאחרים להתפתחות מלנומה. לאדם שבאחד מבני משפחתו בדרגת קרבה ראשונה התגלתה מלנומה יש סיכון פי 100 מהאחרים לפתח מלנומה.

כאשר שומה שונה מהרגיל קשה להבדיל בינה למלנומה.מאחר שהאבחנה המדוייקת של מלנומה בעיין בלתי מזויינת דורשת ניסיון רב יש לפנות בכל מקרה יש ספק לבדיקה של רופא עור מנוסה. ברוב המקרים ימליץ רופא העור על הסרת השומה לבדיקה במיקרוסקופ או לחילופין על מעקב קפדני

כיצד מבדילים בין שומה רגילה למלנומה?

בכל בדיקה עצמית של שומות כדאי להתייחס ל 4 סימנים עיקריים שכולם מתחילם ב"ג": 

 גיאומטריה  אם צורת השומה לא סימטרית - חציה האחד אינו שווה לחציה השני.
 גוון שומה שצבעה אינו אחיד והיא מורכבת ממספר גוונים כגון: חום, שחור, ורוד ועוד.
גבול  שומה שגבולה אינו מעוגל, ברור ומוגדר.
גודל  שומה שקוטרה עולה על 6 מ"מ (קוטר של עפרון)

ל 4 ה"ג" האלו אפשר להוסיף 3 סימנים נוספים:

גרד ספונטני  שומה שמגרדת ראוייה לתשומת לב מיוחדת. 
דמם ספונטני  שומה שמדממת ללא שקיבלה מכה או נחבלה יש להציג לבדיקת רופא.
שינוי מהיר הקריטריון החשוב ביותר להבדלה בין שומה שפירה למלנומה ממאירה. כאשר שומה שקיימת שנים רבות החלה להשתנות במהירות מדובר בסימן מעורר דאגה המחייב בדיקה אצל רופא העור.  

איור: סימנים חשודים  להתפתחות  מלנומה: נגע לא  אחיד   בצבעו שמתפשט  באופן שטחי  על העור, מספר  צבעים ושוליים  לא אחידים,  קוטר  מעל  6  מ"מ (קוטר  מחק של עיפרון).

 

 

 

 

 

 

 

 

איור:  מלנומה  באפרכסת (ימין),  מלנומה   בעור  הירך (שמאל) (לחץ לגודל מלא).

הופעת שומות חדשות: רוב התינוקות נולדים ללא שומות. במהלך החיים עד גיל שלושים וארבעים שנים השומות החומות מתרבות ואז מספרן מתחיל לפחות. רצוי לזכור שבזמן הריון השומות גדלות ומתכהות.זאת תופעה טבעית שאינה צריכה לעורר דאגה. מספר השומות בכל אדם הוא שונה , משומות בודדות ועד מאות שומות לאדם. הופעת שומה חדשה היא תופעה רגילה אך מחייבת עירנות ובדיקה תכופה לפי 4 ה"ג" והסימנים הנוספים שצויינו למעלה.

 7 הדברים שנבדוק בנקודות חן
גיאומטריה - האם היא סימטרית?
גבול - האם הגבול עגול וחלק?
גוון- האם הגוון אחיד? 
גודל- האם קטנה מ 5 מ"מ? 
גרד - האם מגרדת? 
דמם- האם מדממת? 
שינוי מהיר- האם גדלה במהירות? 

מעקב ומיפוי מקצועי של שומות (נקודות חן):

מחקרים רבים הוכיחו  שגילוי מוקדם שלמלנומה   מעלה  את סיכויי  ההישרדות. בניסיון לשפר  את הגילוי  המוקדם נבדקו שיטות רבות. מאחר והגורם החשוב ביותר לאבחון  מוקדם  הוא  הופעת נגע חדש  או  שינוי  בנקודת חן  קיימת  ישנה חשיבות מכרעת לתיעוד  השומות בנקודות זמן נתונה. כאשר  הנגע חשוד  יש לשאר  את האבחנה  באופן היסטולוגי.

בשיטה  שנבנתה  על ידי   פרופ'  אלפרד  כופף  מבחירי  החוקרים  של המלנומה  בעולם,  מחולק  שטח  העור  ל  24   שדות צילום.  בפגישה  הראשונה   מופקים  24   צילומים   למיפוי   כל הגוף  בנוסף  לצילומי תקריב  של  שומות חשודות  הנבחרות ל ידי  רופא העור המבצע את המעקב. אחת לשנה  מבצעים  סידרת  צילומים חדשה  אותה  משווים לסירת הצילומים  הקודמת. (Archives  of Dermatology 1988).

שיטה  זו  המיושמת במספר  מרפאות מובילות  בארץ ובעולם מתאימה  במיוחד   לאנשים  שלהם מספר  רב  של שומות  דיספלסטיות (מוזרות) או  גרומי סיכון  כמו   מלנומה  במשפחה  או  עור  בהיר  במיוחד. 

 

 לפרטים  על מרפאות  המבצעות מיפוי  של שומות  info@iskin.co.il

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
הסרת נזקי שמש טרום סרטניים ללא ניתוח - טיפול פוטודינמי
עור ושמש - מונחי יסוד
פילינג - "הפסקת הצהרים"
איך נזהה את נזקי השמש?
כל מה שרצית לדעת על גידולי עור
הגנה משמש - תינוקות , ילדים ומתבגרים
איך מגינים על העור ?
אפליקציות אייפון חדשות עוזרות במעקב שומות חשודות - כדאי !!
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים