אתר העור הישראלי
 
אלרגיות בעור - אקזמה - Contact dermatitis

ניתן היום על ידי בדיקות מיוחדות לאבחן את האלרגיה ובחלק מהמיקרים גם את הסיבה המדוייקת לרגישות. הפסקת המגע עם החומר הגורם לרגישות יגרום להעלמות הדלקת בעור.

דלקת עור הנוצרת עקב מגע עם חומר יכולה להגרם בשני מנגנונים. במנגנון הראשון התופעה קשורה במגע עם חומר חריף כמו חומצה או שימוש מוגזם בסבון לא עדין. המגע עם חומרים חריפים מסוג זהגורם לגירוי של העור אצל כל אדם ואינו קשור לנטייה אלרגית. הדרך היחידה למנוע גירוי העור על ידי חומרים חריפים אלה היא להשתמש בכפפות או לא להשתמש בהם כלל.

הסוג השני של דלקת עור הקשורה במגע עם חומרים היא דלקת העור האלרגית  עקב מגע       (Contact Dermatitis) המופיעה רק אצל חלק קטן מהאנשים שיש להם נטייה לפתח רגישות לחומר זה או אחר.

כדאי לזכור שניתן לפתח תפרחת אלרגית גם עקב חומרים שאותם בולעים. בין הסיבות לפריחות אלרגיות המתבטאות בכל העור הן תרופות בעיקר אנטיביוטיקה מקבוצת הפניצילין או מקבוצת הסולפה. בחלק קטן מהמיקרים ניתן לפתח פריחה אלרגית גם עקב רגישות למוצרי מזון, בעיקר פירות, ביצים ודגים.

כיצד נראית אלרגיה בעור?

פריחה בעור הנגרמת מאלרגיה לחומרים שהעור בא איתם במגע נראית בדרך כלל כשטח אדום מגרד.בחלק מהמיקרים יכולות להופיע גם שלפוחיות או הפרשה באיזור האדום. כאשר האלרגיה נמשכת זמן רב יכולים להופיע סדקים ועיבוי של העור.האלרגיה בעור מופיעה בדרך כלל שבועיים או שלושה לאחר המגע הראשון עם החומר. מהמגע השני עם החומר ואילך הפריחה תופיע תוך יומיים עד 4 ימים. לאחר המגע אצל אחוז קטן מהמיקרים התגובה האלרגית לתכשיר מסויים מופיעה לאחר חודשים ושנים של שימוש באותו מוצר.

האיזור האדום והמגרד יכול להופיע באיזורים שונים של הגוף ותלוי באיזור המגע עם החומר. אלרגיה לניקל בעגילים תתבטא בתנוכי האוזניים ואילו אלרגיה לחומרים ברצועת השעון תבוא לידי ביטוי מתחת לרצועת השעון.

איור: מיקומים אופיינים  לרגישות לסוגי  קוסמטיקה

לעיתים קרובות הפריחה מופיעה במקומות לא צפויים והאבחנה היא יותר קשה. אלרגיה ללכה בציפורניים למשל, תתבטא בעיקר בעור העפעפיים ולא בידיים.הסיבה לכך היא שרובינו נוגעים בעפעפיים מבלי להרגיש. מאחר ועור העפעפיים דק יותר מהעור בידיים, נטייה אלרגית ללכה לציפורניים או לקרם ידיים תתבטא קודם בעפעפיים ורק בחלק מהמיקרים ליד הציפורניים.

מה הם הגורמים השכיחים לאלרגיה בעור?

ניקל הוא סוג של מתכת המצוי במוצרים רבים. מוצריםרבים בעיקר אלו המצופים בכרום ופלדת אל-חלד מכילים ניקל. הרבה מהעגילים שאינם עשויים זהב מכילים ניקל וגורמים דלקות בעור לאנשים האלרגיים לניקל.כפתורי המתכת של הג'ינס, אבזמים של חגורות ורצועות שעון הם גורם שכיח נוסף לאלרגיה אצל אנשים רגישים לניקל.מאחר שההזעה גורמת להמסת כמות זעירה מהניקל במוצרים השונים אלרגיות אלו שכיחות יותר בקייץ.

גומי הוא גורם שכיח לאלרגיה בעור. האלרגיה לגומי מתבטאת בדרך כלל כעקצוץופריחה אדומה מגרדת היכולה להופיע מספר דקות לאחר המגע עם מוצר המכיל גומי. רוב מיקרי האלרגיה לגומי מופיעים אצל אנשים העובדים עם כפפות גומי בינהם רופאים ואחיות המשתמשים בכפפות (לטקס סוג של גומי). לאנשים שאצלם אובחנה רגישות לגומי ומוצריו מומלץ להשתמש בכפפות וויניל שאינן גורמות לאלרגיה.

  

 איור: מימין אלרגיה ממגע של עור הנעל  משמאל  רגישות לסבון  כלים  וחומרי  ניקוי.

צבע לשיער גורם אצל חלק מהאנשים לרגישות.הסיבה השכיחה לרגישות לצבע היא חומר בשם פראפנילן דיאמין שנכלל בצבעי פרמננט.

כרומאטים הם מרכיב שכיח במלט, עור נעליים, גפרורים, צבעים ובחלק מהחומרים נגד חלודה. אנשים העובדים בהלחמות, בבנין או ביצור נעליים חשופים במיוחד לכרומאטים ועלולים לפתח אלרגיה לחומרים המכילים אותם.

המגוון הרחב של מוצרי הקוסמטיקה הניתנים היום לרכישה מאפשר לנו לשמור על עור שיער וצפורניים נאים ומטופחים.אף על פי כן כדאי לזכור שחומרים אלו עלולים לגרום גם לתופעות עור לא רצויות כמו דלקות עור אלרגיות, רגישות מוגברת לשמש, פצעונים דמויי פצעי בגרות ותופעות נוספות אותן יש לאבחן בהקדם כדי למנוע נזק מתמשך לעור.

בשמים הם הגורם השכיח ביותר להווצרות תופעות לוואי עוריות הנגרמות על ידי חומרים קוסמטיים. מעל 5000 חומרי בושם שונים נמצאים בשימוש, הן בחומרים הנמרחים על העור והן במוצרי בית אחרים כמו נייר טואלט, מגבות וחומרי ניקוי הספוגים בבושם.

חלק מהבשמים (בעיקר אלו שהיו בשימוש עד לפני מספר שנים בחומרי אפטר שייב של גברים) גורמים לרגישות יתר של עור הפנים לשמש ובסופו של דבר עלולים לגרום לדלקת כרונית קשה אולכתמים חומים כהים בעור. את הגורם המדוייק לרגישות ניתן לאבחן על ידי טסטים לאלרגיה.

חומרים משמרים מצויים ברוב המכריע של המוצרים הקוסמטיים ומהווים את הגורם השני בשכיחותו להופעת תופעות אלרגיות בעור.תפקידםלמנוע זיהום החומר הקוסמטי על ידי חיידקים ופטריות. גם חומרים אלו הם סיבה שכיחה לפריחות הנגרמות עקב שימוש בחומרים קוסמטיים.

השימוש המבורך במסנני קרינה הביא עמו גם דיווחים בודדים על תופעות לוואי. באותם מיקרים הופיעה אלרגייה באזורי המגע עם מסנן הקרינה שהתבטאו באודם ובגרד מקומי. האלרגייה למסנני קרינה נגרמה בעבר על ידי מסננים המכילים חומר הנקראPABA , וכיום מופיעה בעיקר לאחר שימוש במסנני קרינה המכילים הOxybenzone.

משחות שיניים מהוות סיבה נדירה אך אפשרית לגירוי העור. במקרים הספורים בהם התפתחה רגישות למשחת שיניים או נוזל לחיטוי הפה הופיע שטח אדום מגרד סביב השפתיים. במקרים בודדים אחרים דווח שמשחות שיניים המכילות פלואור גרמו לפצעונים דמויי פצעי בגרות סביב השפתיים.

חומרי גילוח ואפטר שייב יכולים לגרום להופעת גירוי או אלרגייה בעיקר עקב הבשמים שבתוכם. אחד מהבשמים שהיו נפוצים בשנות השישים והשבעים בתוך אפטר שייבים בשם musk ambrette גרם באותן שנים אצלמשתמשים רבים לדלקות עור קשות, שהחמירובחשיפה לאור השמש. 

איור: אלרגיה  עקב  ניקל  באבזם מתכתי של הג'ינס.

מה הם חומרים היפואלרגיים?

חומרים היפואלרגיים הם חומרים קוסמטיים שגורמים לפחות דלקות עוראלרגיות מחומרים קוסמטיים אחרים. למרות שהסיכוי לפתח רגישות לחומר כזה הוא יחסית נמוך יש לזכור שגם הם יכולים לגרום אצל חלק מהמשתמשים לתופעות אלרגיות. 

כיצד מאבחנים אלרגיה בעור עקב מגע?

ברוב המקרים נדרש ידע רב על מנת לאבחן את הסיבה מדוייקת לאלרגיה. במידה והמיקום של האלרגיה אינו מצביע במדוייק על הגורם על רופא העור לבצע בדיקה מיוחדת הנקראת "מבחן טלאי" אוPatch test .

הבדיקה דורשת 3 ביקורים במרפאה. בביקור הראשון מדביקים על הגב פלסטרים מיוחדים שבתוכם חומרים המהווים גורמים שכיחים ביותר לאלרגיות.בנוסף ניתן לכלול בבדיקה חומרים שהנבדק עצמו משתמש בהם כמו למשל קרם הפנים, הסבון או האפטר שייב.

לאחר 48 שעות מסירים את הפלסטרים עם החומרים מהעור ובודקים את התגובה. בודקים שוב לאחר יומיים נוספים. לפי התגובות בעור יוכל רופא העור ברוב המיקרים לקבוע לאיזה חומר ישנה רגישות.

מה עושים לאחר שמגלים את הסיבה לאלרגיה?

במידה ומגלים את הסיבה לאלרגיה יוכל הרופא להמליץ על תחליפים לחומר הגורם לרגישות או על דרכים אחרות כדי להמנע מהמגע עם החומר המרגש. לאחר הפסקת השימוש בחומר אפשר בקלות להעלים את הפריחה בעור בעזרת משחות מתאימות.

איור:  אלרגיה   למתכת  בטבעת .

איך להגן על עור הידיים?

ישנן סיבות רבות להתפתחות אודם סדקים ורגישות בעור הידיים. אחת הסיבות השכיחות היא גירוי או אלרגיה לחומרים שאיתם באות הידיים במגע.

כולנו נוגעים במשך היום בחומרים מגרים שונים כמו סבון לרחיצת כלים, חומרי ניקוי אחרים, שמנים וחומצות. הסיבה העיקרית לדלקת בעור הידיים בנשים או גברים העובדים בניקיון היא גירוי ישיר מחומרי הניקוי ולאו דווקא אלרגיה.

1. בזמן רחיצת כלים ניקוי הביית או מגע עם כל חומר חריף אחר יש להשתמש בכפפות גומי או וויניל עבות רצוי עם ריפוד כותנה. כדאי לרכוש מספר זוגות ולמקמם באיזורים שונים של הביית לצרכים השונים. לאחר השימוש יש להפוך את הכפפות כדי שחלקן הפנימי יתייבש.

2. מאחר שבחלק מהירקות ישנם חומרים העלולים לגרות את העור מומלץ להשתמש בכפפות גם בזמן קילוף לימונים תפוזים תפוחי אדמה ובעיקר בזמן חיתוך ומגע עם עגבניות.

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות בקטגוריה :
מחקר חדש: מה הם עשרת הגורמים השכיחים לאלרגיה בעור ??
מה היא אורטיקריה?
מה היא "אסטמה של העור"?
כל מה שרצית לדעת על פיטיריאזיס רוזיאה Pityriasis Rosea !!
מה היא תפרחת החיתולים?
הטיפול בעור היבש
פרטים נוספים על ד"ר הרט מומחה למחלות עור
האתר הישראלי לרפואה אסתטית והצערת העור - חדש
האתר מוגן בזכויות יוצרים.
מחקר חדש - הסרת שיער בלייזר עלולה לגרום להצמחת שיער באיזור סמוך
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים