אתר העור הישראלי
 
קוסמטיקה - כל האמת

כיצד לבחור קרם לחות?

השימוש בקרם לחות יכול להועיל לכל גבר ואישה שעורם אינו שמנוני. קרם הלחות המורכב בדרך כלל מתערובת של שומן ומיים יוצר על פני השכבה הקרנית של העור מעטה שומני המפחית את אידוי המיים מהעור ומעניק לו מראה תפוח ובריא יותר. יש לזכור שההשפעה של קרם הלחות היא למספר השעות שהוא נשאר על העור ואין לא יכולת לגרום לשיפור קבוע בעור.

מוצעים לנו מאות סוגי תכשירים שונים המתיימרים בנוסף להיותם קרמי לחות, לחסל את כל הכתמים והקמטים מפנינו, להפוך אותנו מיידית לצעירים יותר וכמובן ליפים הרבה יותר- והבחירה בין התכשירים השונים היא קשה. מוסיפה על המבוכה העובדה שישנם תכשירי לחות מיוחדים לכל חלק של הגוף בנפרד. קרם לחות לפנים, קרם לחות לעיניים קרם לחות לרגליים וקרם לחות לכל הגוף.ישנו גם כמובן קרם לחות ליום וקרם לחות ללילה.

כחוק מומלץ לבחור את קרם הלחות שלא מרגישים אותו. במידה וקרם הלחות גורם לתחושה ממושכת של שמנוניות לא נשתמש בו.

ניתן להבדיל בין קרם לחות המכיל רק שמן לקרם לחות המכיל שמן ומיים בבדיקה פשוטה. מריחת קרם המכיל רק שמן על גב היד יגרום לתחושת חום על העור. מריחת קרם לחות המורכב משומן בתוך מיים תגרום לאחר אידוי המיים לתחושת קור בעור עליו נמרח.

לאנשים עם עור שמנוני או עור עם פצעונים מומלץ לבחור קרם לחות המבוסס על שמן במיים או נטול שומן (Oil free). לבעלי עור יבש קרם המיכל יותר שומן. מאחר שמרכיבים מסויימים יכולים לגרום לגירוי או אלרגיות מומלץ ככל האפשר להמנע מתכשירים המכילים לנולין,    Parabenes  ובשמים. במידה ומעוניינים בריח מסויים עדיף להשתמש בבושם נפרד ולא בקרם לחות המכיל בושם. לסיום כדאי לבחור קרם לחות לא יקר שניתן להשיגו בקלות. במידה והקרם יקר מתרבים הסיכויים שהשימוש בו יהיה במסורה והתוצאה הרצוייה - שימור הלחות בעור - לא תושג.

הטיפול בקמטים:

בשנים האחרונות נכנסו לשימוש נרחב תכשירים המכילים חומצה רטינואית (רטינואיק אסיד) שהיא נגזרת של וויטמין  A  ותכשירים המכילים חומצה גליקולית המופקת מקנה סוכר. לתכשירים אלו יש השפעה המפחיתה את עומק ומספר הקמטים הקטנים בין היתר על ידי הגברת יצור סיבי הקולגן, קילוף עדין של השכבה העליונה של העור והסדרת קצב ואיכות בניית השכבה העליונה של העור (האפידרמיס). בוטוקס Botox   הוא  טיפול  שיכול  לעזור   לקמטי  תנועה.  פילרים   הם   הזרקות   המכילות קולגן  או חומצה  היאלורונית  ומיועדים  למילוי   קמטים   עמוקים  בצידי  האף  או לעיבוי  שפתיים. כתמי  עור  מטופלים  במשחות  מבהירות  המורכבות על ידי  רופאים (נוסחת קליגמן)

חומצה  רטינואית   retinoic  acid  derivatives :

מעטות הנשים שלא שמעו על משחה ששמה המדעי רטינואיק אסיד ובשמותיה המסחרייםRetin A, Retavit, Locacid, Airol.  גילויו של חומר זה שדומה במבנהו לוויטמיןA שינתה את פני רפואת העור הקוסמטית. עד לגילוי הרטינואיק אסיד ותכונותיה ניתן היה להשתמש רק באמצעי הסוואה שונים או במסיכת פנים שהביאו להעלמת הקמטים למספר שעות. עם המצאת הרטינואיק אסיד הוכח בפעם הראשונה שקיימת אפשרות אמיתית להפחית את מספר הקמטוטים העדינים של העור ולשפר את מבנהו. ידוע היום שרטינואיק אסיד יוכל להפחית את מספר הקמטים העדינים בעור להקטין במידה מסויימת את גודל נקבוביות העור המורחבות ולהפחית את מספר הכתמים החומים והלבנים הנגרמים עקב חשיפת יתר לשמש. משחה זו גם מגבירה את זרימת הדם בעור ועל ידי כך מעניקה לו יותר ברק וגוון וורדרד. הרטינואיק אסיד מגבירה ומסדירה את חלוקת התאים באפידרמיס ולכן העור כולו הוא עבה יותר, חלק יותר ואחיד בצבעו.

השפעות אלו אינן מתרחשות בלילה אחד. ההטבה מהותית באיכות העור תופיע רק לאחר 6 חודשים ויותר של שימוש רצוף וקפדני. בנוסף חשוב לזכור שהשימוש ברטינואיק אסיד אינו תחליף למתיחת פנים או לקילוף פנים ולא ישפיעו כלל על הקמטים העמוקים בעור הקשורים בפגיעה מתמשכת בסיביהקולגן עקב פעולת כוחות המשיכה ושרירי ההבעה.

איך משתמשים ברטינואיק אסיד?

החומר קיים במספר ריכוזים  0.05  אחוז,   0.025  אחוז  ו  0.1  אחוז. הריכוז הרצוי מותאם לסוג העור. בכל מקרה מומלץ להתחיל עם הריכוז הנמוך יותר ולהעלות בהדרגה. אנשים בעלי עור בהיר ורגיש ישתמשו בדרך כלל בריכוזים הנמוכים יותר ואילו אנשים עם עור מעובה וכהה יכולים להשתמש בריכוז גבוה יותר. אם העור שומני כדאי להשתמש בחומר בצורת ג'ל ולא בצורת קרם. הרטינואיק אסיד גורמת לרגישות יתר של העור ולכן מומלץ למרוח אותו בשעות הערב, כ 30 דקות לפני שהולכים לישון.  15  דקות לאחר רחיצת הפנים בסבון עדין מיבשים את העור ומורחים על כל שטח הפנים מחשוף החזה וגב אמות הידיים שכבה דקה מאוד של החומר. כמות בגודל של אפונה צריכה להספיק לכיסוי כל הפנים וכמות דומה למחשוף החזה וגב הידיים. אפשר למרוח מעט משחה גם בקרבת העפעפיים התחתונות או השפתיים אך בשום אופן לא להחדירה לעיניים או לפה. לא מומלץ למרוח רטינואיק אסיד על העפעפיים העליונות. משחת הרטינואיק אסיד מגבירה את רגישות העור בכלל ואת רגישות העור לשמש בפרט, יש להקפיד על הגנת העור במשך היום מחשיפה לשמש ולהשתמש באופן קבוע בקרם לחות המכיל מסנן קרינה,או להשתמש רק במסנן קרינה במקום קרם לחות. גברים צריכים להשתמש כל בוקר במסנן קרינה או בקרם לחות המכיל מסנן קרינה במקום אפטר שייב. בשבועות הראשונים לשימוש ברטינואיק אסיד נוצרת בדרך כלל אדמומיות של העור ולעיתים מעט קילוף קל. תופעה זו היא נורמלית ומעידה על כך שהחומר מתחיל להשפיע. כאשר האדמומיות קשה במיוחד ניתן להפחית את ריכוז החומר או למרוח רק אחת ליומיים או שלושה.

מהן תופעות הלוואי של הרטינואיק אסיד?

שתי תופעות הלוואי המופיעות כמעט אצל כל מי שמשתמש ברטינואיק אסיד הן תחושת יובש של העור ומעט צריבה בעור. יובש העור נובע מכך שהרטינואיק אסיד מפחית את העובי של החלק העליון של האפידרמיס והשכבה הקרנית - האחראים העיקרים לשמירה על לחות העור. את הצריבה בעור חשים רוב המשתמשים בשבועות הראשונים והיא קשורה בתכונות החומציות של הרטינואיק אסיד. גירוי מוגזם נגרם בדרך כלל עקב שימוש בכמות גדולה מדי של החומר או בריכוז גבוה מדי. כאשר האודם או הצריבה בעור מפריעים במיוחד, מומלץ להפסיק את מריחת המשחה למספר ימים ואחר כך לחזור ולהשתמש בכמות קטנה יותר של חומר (חצי אפונה לכל הפנים) פעם ביומיים או שלושה. בתחילת השימוש ברטינואיק אסיד המשחה גורמת לעור להיות דק יותר שפירושו רגישות רבה לשמש. ניתן להגיע  לאודם  מהותי  של הפנים גם משהייה קצרה ללא הגנה. מומלץ להתחיל להשתמש ברטינואיק אסיד בסתיו וגם אז להקפיד על מריחת מסנן קרינה כל בוקר וצהריים. אצל אנשים עם הרבה נזקי שמש מופיעים לעיתים בתחילת השימוש ברטינואיק אסיד כתמי עור אדומים.כתמים אלו הם נגעים טרום ממאירים (סולר קרטוזות), המודגשים על ידי רטינואיק אסיד. לאחר מספר חודשי שימוש במשחה הם עשויים לקטון או אפילו להעלם לחלוטין.

רטינואיק אסיד היא תרופה בטוחה הנמצאת בשימוש בקרב מיליוני נשים וגברים ברחבי העולם. המבנה הכימי שלה דומה לתרופה אחרת הנקראת רואקוטאן וזו עלולה לגרום למומים בעובר. לא ידוע על אף מקרה של מום עוברי עקב שמוש ברטינואיק אסיד,אף על פי כן ממליצים רוב רופאי העור להמנע מהשימוש ברטינואיק אסיד בזמן הריון.

חומצות המופקות מקנה סוכר- הלהיט התורן בתחום הטיפול בנזקי שמש.

רופאי העור הגבירו בשנים האחרונות את התענינותם בקבוצת חומרים כימיים המופקים מחומרים טבעיים ויכולים להביא לפריצת דרך בטיפול באקנה (פצעי בגרות) ובכתמים וקמטים הנגרמים מחשיפת יתר לשמש. חומרים אלו מבוססים על חומצות אלפא הידרוקסיליות המופקות ממיצי פירות או מחלב. כפי שנקבע לאחרונה על ידי הבטאון הרפואי של המאיו קליניק בארה"ב נראה שמשחות הכוללות חומצה גליקולית הן המשחות הקוסמטיות היחידות פרט לרטינואיק אסיד ודומותיה עם סיכוי אמיתי במלחמה כנגד הקמטים.

החומצה הגליקולית בריכוז של 5 עד 10 אחוזים מחלישה את הקשרים בין תאי העור ה"מתים" בשכבה העליונה של העור (השכבה הקרנית) ומאפשרת לתאים החדשים שמתחתם להחליפם. החלפת השכבה הקרנית הלקוייה היבשה והמחוספסת בשכבה קרנית חדשה וחלקה מעניקה לעור מראה חלק יותר אחיד בצבעו וחשוב מכל מראה צעיר יותר. בריכוזים גבוהים יותר (30 עד  70 אחוזים) החומצה הגליקולית גורמת להפרדה בין השכבה העליונה של העור (האפידרמיס) לשכבה מתחתיה (דרמיס).  ידוע שחלק מהכתמים הנגרמים לעור על ידי חשיפה לשמש קשורים בהצטברות מלנין בתאי האפידרמיס, החלפת האפידרמיס מביאה בין היתר להפחתה במספר הכתמים.בנוסף גורמת הסרת האפידרמיס להפחתת מספר התאים שעברו מוטציות או שינוי סרטני ועל ידי כך מפחיתה במידה מסויימת את הסיכון להתפתחות גידולים טרום סרטניים וסרטניים בעור. יש הטוענים, עדיין ללא הוכחות מוצקות, שהמשחות המבוססות על חומצות אלפא הידרוקסי כמו הגליקוליק אסיד משפיעות גם על הדרמיס. חלק מהחוקרים מניחים שחומרים אלו חודרים לדרמיס מביאים ליצירה של סיבי קולגן חדשים ועל ידי כך מפחיתים את מספר הקמטים בעור.מניסיוני הממושך בטיפול בנזקי שמש במשחות אלו ניתן להשיג בעזרתן שיפור אמיתי במראה העור.

מידע  נוסף  על טיפולים  קוסמטיים  להבהרת כתמים וכתמים

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
הסרת כתמי עור חומים בלייזר IPL
הפחתת כתמים וקמטים
פילינג - כל הסודות
פילינג - "הפסקת הצהרים"
התחדשות העור - התכנית
טיפול פוטודינמי להצערת העור
הסרת שיער בלייזר
איך לבחור סבון- קלינזר לפנים ?
תיקון נזקי הקיץ - בעור ובשיער !!
איך לבחור קוסמטיקה ??
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים