אתר העור הישראלי
 
הפחתת כתמים וקמטים

נזקים הקשורים ישירות לחשיפה לשמש:

אצל ילדים בהירי עור ושיער מופיעים נמשים שפירושם הצטברות לא אחידה של מלנין בחלק מתאי העור שבאיזורים החשופים. הנמשים יהיו רבים יותר באיזורים החשופים באופן ישיר לשמש כמו הפנים ופחותים במספרם באיזור שנחשף רק מעט כמו הבטן והגב. אופייני לנמשים שהם מודגשים בקייץ ורובם נעלמים בחורף.כאשר הנמשים הופכים קבועים הם מעידים על חשיפת יתר לשמש ונזק קבוע שנגרם לעור. אמצעי הגנה מתאימים כנגד השמש עשויים לגרום להפחתה ניכרת במספר הנמשים ואפילו להעלמותם המוחלטת.

כתמי שמש (כתמי כבד, Solar Lentigines) הם כתמים חומים כהים המופיעים בעיקר על פני הגב העליון, גב האמות וגב הידיים ומעידים על התפתחות נזק משמעותי לעור. גם כתמי השמש מתכהים בקייץ ומבהירים בחורף אך בניגוד לנמשים אינם נעלמים בחורף.עקב צבעם החום כונו כתמי השמש"כתמי כבד" וזאת למרות שאין כל קשר בינם לתפקוד הכבד. רוב כתמי השמש מופעים בגיל המבוגר ונגרמים עקב חשיפה מתמשכת לשמש, אך הם עלולים להווצר גם באנשים צעיריםלאחר כווית שמש קשה. כתמים אלו יהיו ממוקמים באיזור הכוויה ויתמידו לכל החיים.

לרכישת  קרמים קוסמטיים  להבהרת כתמי עור

כתמי השמש ברוב המקרים אינם מסוכנים וניתנים לטיפול בקלות על ידי רופא העור המיומן. בין השיטות המקובלות להסרת כתמים הן הקפאה בחנקן נוזלי, בעזרת חומרים הגורמים לקילוף שטחי של העור או על ידי חומרים הגורמים לפגיעה ישירה בתאים המייצרים את המלנין. מאחר שלא תמיד קל להבחין בין כתם חום שאינו מסוכן לגידול ממאיר מסוג מלנומה יש להשאיר את האבחנה והטיפול בידי רופא עור מיומן.

כתמים לבנים טיפתיים   Hypomelanosis Guttata : שכיחים על גב האמות של אנשים מגיל 30 ומעלה. רק מעטים יודעים שגם הם נגרמים עקב חשיפת יתר לשמש. הצבע הלבן באותם מוקדים נובע מכך שהמלנוציטים פגומים ומייצרים פחות מלנין מהדרוש.

שומות (נבוסים, נקודות חן):

שומות או בשמן העממי "נקודות חן" נובעות מריבוי מקומי של מלנוציטים.רובן מופיעות בשנים הראשונות לחיים וגדלות בהדרגה עם הגיל. מספר השומות גדל גם הוא עד העשור הרביעי לחיים ואז מתחיל לרדת. למרות שהשומות אינן נגרמות על ידי חשיפה לשמש, הן שכיחות יותר באיזורים החשופים לעומת האיזורים שאינם חשופים.מספר השומות שונה אצל כל אדם ונע בין שומה בודדת ל 001 ויותר שומות. לאור העובדה שחשיפה מוגזמת לשמש גורמת לשינוי בשומות מומלץ לאנשים בעלי מספר רב של שומות להקפידבמיוחד על הגנה מפני שמש ומעקב מתאים אצל רופא עור.

שינויים בכלי הדם בעור:

בעור ישנה רשת כלי דם גדולה שתפקידה להזין את העורולתרום לבקרת חום הגוף. רשת כלי הדם בעור מורכבת מכלי דם קטנים - עורקיים, ווורידיים ונימיות מיקרוסקופיות. ההתרחבות של כלי הדם בזמן חום מאפשרת פיזור החום לסביבה ואילו כיווץ כלי הדם, מפחית את אובדן החום לסביבה בימים הקרים. כוויות שמש גורמות בראש ובראשונה להרחבת רשת הנימיות ולהווצרות אודם של העור. לאחר מספר ימים הנימיות מתכווצות חזרה והעור שב לצבעו הרגיל. חשיפה מצטברת מוגזמת לשמש, בעיקר אצל בהירי עור, עלולה להביא להרחבת הנימיות ולאודם קבוע בפנים או באיזורי גוף חשופים אחרים כמו גב הידיים ומחשוף החזה.פגיעה בסיבי הקולגן בדרמיס גורמת לאובדן התמיכה בדפנות כלי הדם הקטנים ולהתרחבותם. כלי הדם הקטנים המורחבים (טלאנגיאקטאזיות) מופיעים לרוב על הפנים ונראים כקווים אדומים דקים מסודרים בצורת עכביש או בצורת רשת עדינה. סיבות אחרות לטלאנגיאקטזיות שאינם קשורות לשמש הן נטילת ממושכת של גלולות למניעת הריון, נטילת כדורים המכילים את הורמון האסטרוגןאו הפרעות בתפקודי הכבד.

אקנה רוזציאה היא מחלה המאופיינת על ידי סומק קבוע ולעיתים גם בפצעונים דמויי פצעי בגרות המופיעים בעיקר על האף והלחיים. בנוסף מופיעה לעיתים קרובות גם התרחבות של כלי דם קטנים בצורה רשתית ולעיתים רחוקותעיבוי של האף. מצב זה שכיח יותר אצל גברים ויוחס בעבר לשתיית יתר של אלכוהול  ("אף של שתיינים").למרות ששתיית משקאות אלכוהולים ומשקאות חמים מחמירים את התופעה, הרוזציאה יכולה להופיע אצל כל אדם.טיפול נאות כולל מניעה קפדנית של חשיפת האיזור לשמש על ידי מסנני קרינה ובמידת הצורך גם תוספת טיפול במשחות וכדורי אנטיביוטיקה למספר חודשים.

שטפי דם באיזורים חשופים (כתמים סגולים) שכיחים מאוד על גב ידיהם של קשישים.שטפי דם שטחיים יכולים להגרם אצל כל אחד מאיתנו לאחר מכה חזקה אך אצל אנשים בעלי עור דק ושביר יופיעו הדמומים בעור עם כל שפשוף או אפילו נגיעה קלה בעור. הסיבה להופעת שטפי דם מופיעים בעור ניזוק שמש נובעת מן העובדה שהעור דק, וסיבי הקולגן שבתוכו פגומים. חוסר בסיבי קולוגן תקינים מביא לאובדן התמיכה בדפנות כלי הדם בעור והפיכתם לשבירים. כנגד תופעה זו אין תרופת פלא. ההמלצה היחידה היא הקפדה על שימון העור ושמוש בשרולים ארוכים ורכים להגנה על עור הידיים.

דלקות בשפתיים עקב שמש (אקטיניק כייליטיס) מתבטאות ביובש וקילוף בעיקר בשפה התחתונה. תופעה זו אופיינית לבהירי עור אך יכולה להופיע גם אצל אדם הגר באיזור הררי עשיר בקרינה אולטרה סגולה. דלקת בשפתיים משמש מחייבת טיפול אחרת תהווה שלב מוקדם של התפתחות גידול סרטני על השפה. את הפגיעה בשפתיים ניתן למנוע על ידי שימוש בשפתון מיוחד המכיל מסנן קרינה. קיימים היום שפתונים שקופים במבחר גדול המתאימים לגברים ונשים כאחד המגינים על השפתיים הן בפני יובש והן בפני קרינת השמש.

קמטים נובעים מפגיעה מצטברת בסיבי הקולגן והסיבים האלסטיים בדרמיס. פגיעה בדרמיס נגרמת גם עקב חשיפת יתר לשמש וגם בעקבות ההשפעות המצטברות של משיכת האדמה ותנועות שרירי הפנים. מחלקים את הקמטים לקמטי הבעה וגרביטציה (הקמטים בצידי האף המצח ובין הגבות) ולקמטוטים הקטנים המופיעים רק באיזורים החשופים לשמש.

קמטי הבעה וגרביטציה: אין לשכוח שכ 20 אחוזים מהזדקנות העור אינה קשורה לשמש אלא לגיל עצמו. גם באדם שלא נחשף כלל לשמש תהיה עם הגיל התרופפות של רקמות החיבור ובכללן סיבי הקולגן והאלסטיקה בדרמיס. יהיה שינוי במראה הפנים ובכללן הערכת האף והאוזניים, ריפיון העור תחת הלסת התחתונה והפחתה בעובי רקמת השומן המרפדת את הלחיים. עם הגיל היכולת לרפא פצעים פוחתת וקצב צמיחת העור יורד. מאחר שגם מספר המלנוציטים פוחת עם הגיל, עלולים להווצר באנשים מבוגרים, כתמי עורבהירים לא אחידים. מאחר וסיבי הקולגן והאלסטיקה נחלשים בעור המבוגר, העור ישתפל כלפי מטה לפי כוחות הגרביטציה. במקביל יגרמו שרירי הפנים האחראיים להבעות לקפלי עור קבועים המתאימים לפעולתם. דוגמאות אופייניות לכך הם הקמטים בצידי העיניים הנגרמים עקב קריצות וחיוכים וקמטי המצח הקשורים בקימוט לארצוני של המצח. גם המנעות מוחלטת מחשיפה לשמש לא תוכל למנוע לחלוטין את הופעתם של קמטי ההבעה והגרביטציה. בניגוד לדעות הרווחות בחלק מהציבור התעמלות או עיסוי לשרירי הפנים לא תביא להפחתת קמטי ההבעה ואף עלולה במיקירם מסויימים להדגישם.

קמטים הקשורים בחשיפה לשמש: חשיפה מתמשכת לשמש ללא הגנה גורמת לקמטוטים קטנים שאינם קשורים בפעילות השרירים או כוחות המשיכה. קמטוטים אלו נמצאים בכל העור החשוף ובולטים במיוחד בעור הלחיים בצידי הצוואר ובקדמת החזה. לעיתים קרובות נראה בעורפם של גברים מעל גיל חמישים עור צהוב ומקומט לאלפי קמטים עדינים. מצב זה שכיח יותר אצל אנשים שעבודתם בשמש כמו חקלאים וימאים ואנשי צבא. הוא קשור בהרס רקמת החיבור של העור על ידי חשיפה מתמשכת לאלפי שעות קרינה.המנעות מחשיפת יתר לשמש והגנה על העור החשוף יכולה למנוע כמעט לחלוטין את הופעתם של הקמטוטים הקטנים.

הרחבה של פתחי בלוטות החלב עקב שמש (קומדונים ענקיים): עלולה להופיע אצל אנשים אחרי גיל העמידה. נגעים אלו המופיעים בעיקר על הלחיים ובצדי העיניים, נראים כ"נקודות שחורות" ענקיות והם נוצרים עקב הפגיעה בסיבי הקולגן. החלשות סיבים אלו מאפשרת התרחבות פתחי בלוטות החלב של העור. פתח הבלוטה המורחב נסתם בשיירי חלב ותאי עור מתים שלאחר חימצונם נראים כ"נקודה שחורה" ענקית. מצב זה אמנם אינו מסוכן אך בהחלט ראוי לטיפול עקב ההפרעה הקוסמטית.

"עור תרנגול". אצל אנשים מבוגרים רבים מעל גיל חמישים אפשר לראות בעיקר בצידי הצוואר והחזה, עור אדום דק ומקומט המזכיר את עור הצוואר המיוחד של התרנגולים. נמצא זאת יותר אצל נשים עקב שמוש מתמשך בחומרים קוסמטיים ובשמים בשילוב תוךחשיפה מתמשכת לשמש. קשה להעלים את התופעה לאחר שנוצרה אך ניתן להפחיתה על ידי המנעות משימוש בבשמים באיזורים חשופים והגנה מתאימה בפני שמש.  

הטיפול בקמטים:

בשנים האחרונות נכנסו לשימוש נרחב תכשירים המכילים חומצה רטינואית (רטינואיק אסיד) שהיא נגזרת של וויטמין A ותכשירים המכילים חומצה גליקולית המופקת מקנה סוכר. למשחות אלו יש השפעה המפחיתה את עומק ומספר הקמטים הקטנים בין היתר על ידי הגברת יצור סיבי הקולגן, קילוף עדין של השכבה העליונה של העור והסדרת קצב ואיכות בניית השכבה העליונה של העור (האפידרמיס). עור עם שינויי שמש קשים יכול להיות מטופל בקילוף שטחי בינוני או עמוק לפי הצוורך peeling. קילוף שטחי או בינוני נעשה בדרך כלל במשרדו של הרופא ואינו מצריך אישפוז. לעומת זאת קילוף עור עמוק עלול להיות מלווה בתופעות לוואי ומצריך השגחה צמודה של צוות רפואי למספר ימים. את קמטי ההבעה העמוקים ניתן להפחית רק בעזרת ניתוח למתיחת עור הפנים או על ידי הזרקת שומן או קולגן לתוך הקמטים. בכל גיל חשוב להמשיך ולהשתמש במסנני קרינה היכולים למנוע תוספת נזק לעור ולשמור על הלחות שלו.

רטינואיק אסיד  ( Retin A, Retavit, Locacid)

מעטות הנשים שלא שמעו על קרם ששמו המדעי רטינואיק אסיד ובשמותיה המסחריים   Retin A, Retavit, Locacid, Airol  . גילויו של חומר זה שדומה במבנהו לוויטמין A שינתה את פני רפואת העור הקוסמטית. עד לגילוי הרטינואיק אסיד ותכונותיה ניתן היה להשתמש רק באמצעי הסוואה שונים או במסיכת פנים שהביאו להעלמת הקמטים למספר שעות. עם המצאת הרטינואיק אסיד הוכח בפעם הראשונה שקיימת אפשרות אמיתית להפחית את מספר הקמטוטים העדינים של העור ולשפר את מבנהו. ידוע היום שרטינואיק אסיד יוכל להפחית את מספר הקמטים העדינים בעור להקטין במידה מסויימת את גודל נקבוביות העור המורחבות ולהפחית את מספר הכתמים החומים והלבנים הנגרמים עקב חשיפת יתר לשמש. משחה זו גם מגבירה את זרימת הדם בעור ועל ידי כך מעניקה לו יותר ברק וגוון וורדרד. הרטינואיק אסיד מגבירה ומסדירה את חלוקת התאים באפידרמיס ולכן העור כולו הוא עבה יותר, חלק יותר ואחיד בצבעו.

השפעות אלו אינן מתרחשות בלילה אחד. ההטבה מהותית באיכות העור תופיע רק לאחר 6 חודשים ויותר של שימוש רצוף וקפדני. בנוסף חשוב לזכור שהשימוש ברטינואיק אסיד אינו תחליף למתיחת פנים או לקילוף פנים ולא ישפיעו כלל על הקמטים העמוקים בעור הקשורים בפגיעה מתמשכת בסיבי הקולגן עקב פעולת כוחות המשיכה ושרירי ההבעה.

איך משתמשים ברטינואיק אסיד?

החומר קיים במספר ריכוזים:     0.025%, 0.05%, 0.1%.  הריכוז הרצוי מותאם לסוג העור. בכל מקרה מומלץ להתחיל עם הריכוז הנמוך יותר ולהעלות בהדרגה. אנשים בעלי עור בהיר ורגיש ישתמשו בדרך כלל בריכוזים הנמוכים יותר ואילו אנשים עם עור מעובה וכהה יכולים להשתמש בריכוז גבוה יותר.אם העור שומני כדאי להשתמש בחומר בצורת ג'ל ולא בצורת קרם. הרטינואיק אסיד גורמת לרגישות יתר של העור ולכן מומלץ למרוח אותו בשעות הערב, כ 30 דקות לפני שהולכים לישון.  15 דקות לאחר רחיצת הפנים בסבון עדין , מייבשים את העור ומורחים על כל שטח הפנים מחשוף החזה וגב אמות הידיים שכבה דקה מאוד של החומר. כמות בגודל של אפונה צריכה להספיק לכיסוי כל הפנים וכמות דומה למחשוף החזה וגב הידיים. אפשר למרוח מעט משחה גם בקרבת העפעפיים התחתונות או השפתיים אך בשום אופן לא להחדירה לעיניים או לפה. לא מומלץ למרוח רטינואיק אסיד על העפעפיים העליונות. משחת הרטינואיק אסיד מגבירה את רגישות העור בכלל ואת רגישות העור לשמש בפרט, יש להקפיד על הגנת העור במשך היום מחשיפה לשמש ולהשתמש באופן קבוע בקרם לחות המכיל מסנן קרינה, או להשתמש רק במסנן קרינה במקום קרם לחות. גברים צריכים להשתמש כל בוקר במסנן קרינה או בקרם לחות המכיל מסנן קרינה במקום אפטר שייב. בשבועות הראשונים לשימוש ברטינואיק אסיד נוצרת בדרך כלל אדמומיות של העור ולעיתים מעט קילוף קל. תופעה זו היא נורמלית ומעידה על כך שהחומר מתחיל להשפיע. כאשר האדמומיות קשה במיוחד ניתן להפחית את ריכוז החומר או למרוח רק אחת ליומיים או שלושה.

מהן תופעות הלוואי של הרטינואיק אסיד?

שתי תופעות הלוואי המופיעות כמעט אצל כל מי שמשתמש ברטינואיק אסיד הן תחושת יובש של העור ומעט צריבה בעור. יובש העור נובע מכך שהרטינואיק אסיד מפחית את העובי של החלק העליון של האפידרמיס והשכבה הקרנית - האחראים העיקרים לשמירה על לחות העור. את הצריבה בעור חשים רוב המשתמשים בשבועות הראשונים והיא קשורה בתכונות החומציות של הרטינואיק אסיד. גירוי מוגזם נגרם בדרך כלל עקב שימוש בכמות גדולה מדי של החומר או בריכוז גבוה מדי. כאשר האודם או הצריבה בעור מפריעים במיוחד, מומלץ להפסיק את מריחת המשחה למספר ימים ואחר כך לחזור ולהשתמש בכמות קטנה יותר של חומר (חצי אפונה לכל הפנים) פעם ביומיים או שלושה. בתחילת השימוש ברטינואיק אסיד המשחה גורמת לעור להיות דק יותר שפירושו רגישות רבה לשמש, גם משהייה קצרה ללא הגנה. מומלץ להתחיל להשתמש ברטינואיק אסיד בסתיו וגם אז להקפיד על מריחת מסנן קרינה כל בוקר וצהריים. אצל אנשים עם הרבה נזקי שמש מופיעים לעיתים בתחילת השימוש ברטינואיק אסיד, כתמי עור אדומים.כתמים אלו הם נגעים טרום ממאירים (סולר קראטוזות), המודגשים על ידי רטינואיק אסיד. לאחר מספר חודשי שימוש במשחה הם עשויים לקטון או אפילו להיעלם לחלוטין.

רטינואיק אסיד היא תרופה בטוחה הנמצאת בשימוש בקרב מיליוני נשים וגברים ברחבי העולם. המבנה הכימי שלה דומה לתרופה אחרת הנקראת רואקוטאן וזו עלולה לגרום למומים בעובר. לא ידוע על אף מקרה של מום עוברי עקב שמוש ברטינואיק אסיד, אף על פי כן ממליצים רוב רופאי העור להימנע מהשימוש ברטינואיק אסיד בזמן הריון.

חומצות המופקות מקנה סוכר - הלהיט התורן בתחום הטיפול בנזקי שמש.

רופאי העור הגבירו בשנים האחרונות את התענינותם בקבוצת חומרים כימיים המופקים מחומרים טבעיים ויכולים להביא לפריצת דרך בטיפול באקנה (פצעי בגרות) ובכתמים וקמטים הנגרמים מחשיפת יתר לשמש. חומרים אלו מבוססים על חומצות אלפא הידרוקסיליות המופקות ממיצי פירות או מחלב. כפי שנקבע לאחרונה על ידי הבטאון הרפואי של המאיו קליניק בארה"ב נראה שמשחות הכוללות חומצה גליקולית הן המשחות הקוסמטיות היחידות פרט לרטינואיק אסיד ודומותיה עם סיכוי אמיתי במלחמה כנגד הקמטים. בדומה לפעולתה של חומצה אחרת בשם טריכלורואצטיק אסיד (TCA) המשמשת מזה שנים רבות לקילופי פנים כימיים שמבצעים רופאי עור, גם החומצות, הגליקולית והלקטית, גורמות לכוויה בעור. חומצות האלפא הידרוקסי בכלל והחומצה הגליקולית בפרט גורמות לשינויים במידה פחותה בהרבה מהעוצמה אליה מגיעים בקילוף פנים כימי על ידי TCA .לאחר שימוש יומיומי של מספר שבועות נוצר אפידרמיס חדש המכיל פחות מוקדים של נזקי שמש. העור החדש נראה מתוח יותר וקיימת החלקה של חלק מהקמטים.

החומצה הגליקולית בריכוז של 5 עד 10 אחוזים מחלישה את הקשרים בין תאי העור ה"מתים" בשכבה העליונה של העור (השכבה הקרנית) ומאפשרת לתאים החדשים שמתחתם להחליפם. החלפת השכבה הקרנית הלקוייה היבשה והמחוספסת בשכבה קרנית חדשה וחלקה מעניקה לעור מראה חלק יותר אחיד בצבעו וחשוב מכל מראה צעיר יותר. בריכוזים גבוהים יותר 40 עד 70 אחוזים) החומצה הגליקולית גורמת להפרדה בין השכבה העליונה של העור (האפידרמיס) לשכבה מתחתיה (דרמיס).

ידוע שחלק מהכתמים הנגרמים לעור על ידי חשיפה לשמש קשורים בהצטברות מלנין בתאי האפידרמיס, החלפת האפידרמיס מביאה בין היתר להפחתה במספר הכתמים.בנוסף גורמת הסרת האפידרמיס להפחתת מספר התאים שעברו מוטציות או שינוי סרטני ועל ידי כך מפחיתה במידה מסויימת את הסיכון להתפתחות גידולים טרום סרטניים וסרטניים בעור. יש הטוענים, עדיין ללא הוכחות מוצקות, שהמשחות המבוססות על חומצות אלפא הידרוקסי כמו הגליקוליק אסיד משפיעות גם על הדרמיס. חלק מהחוקרים מניחים שחומרים אלו חודרים לדרמיס מביאים ליצירה של סיבי קולגן חדשים ועל ידי כך מפחיתים את מספר הקמטים בעור.מניסיוני הממושך בטיפול בנזקי שמש במשחות אלו ניתן להשיג בעזרתן שיפור אמיתי במראה העור.

מה היא הקפאה ב"חנקן נוזלי" ?

כאשר רופא העור מדבר על הקפאה הוא מתכוון לטיפול בחנקן נוזלי. החנקן הנוזלי המאוכסן במיכלים מיוחדים בטמפרטורה של 190 מעלות מתחת לאפס הוא כלי חשוב בטיפול בעור. ההקפאה שימוש במיוחד בטיפול בגידולים טרום ממאירים בעור הנקראים סולר קראטוזות ובכתמי שמש. התזת החומר או מריחתו בצורה הנכונה על העור גורמת להרס הגידול ולהבהרת הכתמים ברוב המיקרים ללא השארת סימן. כיום לאחר הטיפול מתפתח אודם מקומי ולעיתים גם שלפוחית. מספר ימים אחר כך מתחילה הגלדה עד לריפוי מלא הצפוי להתרחש תוך כשבועיים לפי סוג הנגע ומשך המגע עם החומר. היתרון הגדול של שיטת טיפול זו שהכאב מועט באופן יחסי, אין צורך בביצוע ניתוח אין צורך בחבישות וברוב המיקרים לא נותרת אחריו צלקת. במיקרים נדירים יכול להתפתח בבעלי עור כהה כתם בהיר באיזור הטיפול.

מה הוא הטיפול בEfudex ?

Efudex)5-flurouracyl) הוא חומר שתפקידו להרוס תאים סרטניים. חומר זה שימושי במיוחד לטיפול באנשים הסובלים ממספר רב של נגעים טרום סרטניים הנגרמים עקב שמש - סולר קראטוזות. היתרון של חומר זה שהוא פוגע לא רק בתאי הגידול שנראים לעיין אלא גם גם בתאים לא תקינים אחרים שפזורים סביב אותם גידולים. את החומר מורחים פעמיים ביום על האיזורים הנגועים. בהדרגה מתפתח אודם חזק באיזור הטיפול. ממשיכים במריחת החמור כ 3 עד 4 שבועות עד להופעת גלדים חומים. חשוב לזכור שבסוף השבוע השני לטיפול או בתחילת השבוע השלישי העור יראה נורא!! כל השטח המטופל צפוי להיות אדום לעיתים מכוסה בשלפוחיות הפרשות ווגלדים. הריפוי לאחר הטיפול הוא בדרך ללא סימנים. טיפול   זה  מוחלץף  בהדרגה  בטיפול פוטודינמי  שמאפשר   יעילות  רבה  בהרבה  בחיסול  הנגעים  הטרום  סרטניים  וריפוי  מהיר יותר.

לפרטים על מרפאות המבצעות טיפולים להסרה קוסמטית של כתמי עור בארץ  info@iskin.co.il

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
איך לטפל בעור בחורף ?
פילינג - "הפסקת הצהרים"
טיפולים טבעיים וויטמינים מומלצים למניעת הזדקנות העור
הטיפול בעור השומני וסבוריאה
בוטוקס וחומרי מילוי לקמטים
איך לבחור ולקנות תכשירים קוסמטיים ??
חשיבות הויטמינים לבריאות העור
Sebacare100 לטיפול באדמומיות בצידי האף, בין הגבות וקשקש בקרקפת -ללא סטרואידים.
כל מה שצריך לדעת על שמן אמבטיה !!!
עור התינוק
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים