אתר העור הישראלי
 
קרינת השמש - כל המידע !!

השמש היא מקור החיים על פני כדור הארץ. איננו יכולים לתאר לעצמנו צורת חיים שתתקיים ללא החום שמעניקה השמש והאנרגיה המועברת לצמחים בתהליך הפוטוסינתיזה.האור הנפלט מהשמש חשוב לנו גם מבחינה פסיכולוגית. כולנו נוכל להסכים שחיים ללא אור השמש הם חיים עגומים במיוחד.

מצד שני יש לזכור ששמש בנידה מרובה יכולה להזיק ואפילו להמית.שהייה בחום ללא הגנה מתאימה וללא שתייה מספקת עלולים לגרום להתייבשות ומכת חום, חשיפת העיניים לשמש חזקה ללא הגנה מעלה את הסיכון להווצרות ירוד (קטאראקט) בעדשות העיניים וכמובן (כפי שכולנו כבר יודעים) שחשיפה לשמש ללא הגנה היא הגורם העיקרי להזדקנות העור ולגידולי עור שחלקם ממאירים.

מה היא קרינת השמש?

הקרינה המגיעה אלינו מהשמש היא קרינה אלקטרומגנטית במספר אורכי גל. הבנת התכונות השונות של אורכי הגל השונים מאפשרת לנו להתגונן מנזקי הקרינה מבלי לוותר על ההנאה ממנה.רובה המכריע של קרינת השמש מגיע בצורת אור הנראה  (visible light ) אייזיק ניוטון הוא הראשון שגילה במאה השבע עשרה שניתן, על ידי מנסרת זכוכית, לפצל את האור הנראה לקשת הצבעים שאותה כולנו מכירים. בחלק התחתון של הקשת נמצא האור האדום שאורך הגל שלו כ 700 ננומטר, וחלקה העליון האור הסגול שאורך הגל שלו כ 400 ננומטר ובינהם שאר צבעי הקשת.תכונותיו הפיזיקליות של האור הנראה לעיין מאפשרות לו לגרות את הקולטנים בעיין לראות מבלי שיגרם כל נזק לעור או לרקמות אחרות בגוף.בנוסף לאור הנראה לעיין, לצבעיו השונים, מגיעה אלינו מן השמש מהשמש קרינה אלקטרומגנטיתשאינה נראית לעיין. אורכי הגל של הקרינה הבלתי נראית יכולים להיות ארוכים או קצרים יותר מאורכי הגל של האור הנראה. מ"תחת" לאיזור שבו מופיע האור האדום בקשת הצבעים נמצא סוג קרינה הנקרא תת-אדום (או אינפרה אדום) (אורך גל  800-1700 ננומטר).הגלים האינפרה אדומים שאינם נראים לעיין הופכים במגע עם הגוף לגלי חום שבדרך כלל אינם מזיקים.מ"על" לאור הסגול נמצא תחום של הקרינה ה"על סגולה" או "אולטרה סגולה".

הקרינה אלקטרו מגנטית המגיעה אלינו מהשמש

 סוג  אורך תכונות 
 גלי גמא  1-10 ננומטר לא חודר  את האטמוספירה 
 UVC 200-280 ננומטר  לא חודר  תא האטמוספירה, חיטוי אוויר  בחדרי ניתוח 
 UVB  280-320 ננומטר כוויות עור, שיזוף,נזקי  שמש,פוטותרפיה למחלות עור  
 UVA 320-400 ננומטר  שיזוף, בכמות גדולה הזדקנות העור, פוטותרפיה
 אור נראה  400-700 ננומטר  ראייה, לא  גורם נזק לעור, פוטותרפיה לאקנה
 אינפרא אדום  700-1700 ננומטר חימום, לא  גורם נזק לעור, פוטותרפיה 
 מיקרו-גל    
 גלי טלוויזיה    
 גלי רדיו      

מה הוא האור האולטרה-סגול וכיצד הוא משפיע על העור?

התחום האולטרה סגול Ultra Violet  מתחלק לשלושה איזורים. ככלל נמצא שככל שאורך הגל של קרינה קצר יותר היא בעלת אנרגיה גבוהה יותר.כדי להקל על זכירת השמות ניתן לתארם כUVC שהיא קרינת ה UV הקצרה (C=Cazar) ביותר והאנרגטית ביותר, הUVBשהוא הUV בעל אורך הגל הבינוני  (B=Beinoni).,הUVA הוא קרינת הUV בעלת אורך הגל הארוך ביותר  A=Aroch  והאנרגיה הנמוכה ביותר.

בגלל האנרגטיות של הUVC הוא גורם לכוויות קשות בעור ולהרס מיקרואורגניזמים. למרבה המזל סוג זה של קרינה נספג על ידי החמצן והאוזון שבאטמוספירה ואינו מגיע לפני כדור הארץ. מנורות הפולטות   UVC  נמצאות בשימוש בחדרי ניתוח לחיטוי האוויר מחיידקים.

קרינת ה UVB  היא האחראית העיקרית לכוויות השמש, להזדקנות העור ולגידולי העור הנוצרים בהשפעת השמש. בניגוד לUVC   , הUVB אינו נקלט על ידי החמצן שבאטמוספירה ורק חלק קטן ממנו נספג בשכבת האוזון. ה UVB אינו חודר זכוכית או פלסטיק ולכן הוא לא יפגע בנו כאשר אנו נוסעים ברכב עם חלונות סגורים.

הUVA בניגוד לUVC  ולUVB, אינו נספג כלל באטמוספירה וחודר אפילו דרך זכוכית חלון. למרות שהאנרגיה שלו יחסית נמוכה ה UVA הוא האחראי העיקרי לשיזוף המיידי ויכול לעורר גם שיזוף מאוחר. מאחר ואינו גורם לכוויות בעור הוא נחשב במשך שנים לאורך גל המתאים ל"שיזוף בטוח", ואכן רוב מכוני השיזוף בעולם משתמשים היום במנורות הפולטותUVA  להשגת שיזוף.ב 15 השנים האחרונות התברר מעל לכל ספק שגם הUVA מזיק לעור. יתר על כן, עקב החדירות הגבוהה שלו הוא גורם לנזק מהותי במיוחד בשכבות העמוקות של העור (בדרמיס). 

באילו מנגנונים פוגעת הקרינה העל סגולה בעור?

הקרינה העל סגולה UV פוגעת הן בתאי העור שבאפידרמיס והן ברקמת החיבור התומכת הנמצאת בדרמיס. רובנו מודעים לעובדה שקרינת רנטגן  (X Rays)יכולה לגרום לסרטן על ידי יצירת מוטציות. הקרינה האולטרה סגולית שהיא קרוב משפחה של קרינת הרנטגן יכולה לגרום גם היא לסרטן העור במנגנון דומה. הקרינה האולטרה סגולית כולה ובעיקר בתחום הUVB פוגעת בDNA הנמצא בגרעין.פגיעה בחומר הגנטי של התא עלולה לגרום למוטציות שיתבטאו בהמשך בליקויים בתפקוד התא, במות התא או לשינויו לתא סרטני הגדל ללא בקרה.מחקרים אחרונים על תרביות של תאי עור הראו שהקרינה הסגולית פוגעת לא רק בחומר הגנטי של התאים אלא גם בקולטנים על פני קרום התא. ההשפעה על הקולטנים מפעילה מערכת מסובכת של אותות תוך תאיים שיביאו בסופו של התהליך לאיבוד שליטה על בקרת גדילת התא והפיכתו לתא סרטני.

ההשפעה המזיקה של השמש על הדרמיס:

רוב השינויים בעור הקשורים להזדקנות העור מקורם בהשפעת הקרינה העל סגולית על רקמת החיבור הנמצאת בדרמיס. סיבי הקולגן והאלסטיקה המעניקים לעור את חוזקו וגמישותו נוצרים ברובם לפני גיל 18. לאחר פצע או חתך בעור נוצר לעיתם קולגן חדש הירוד באיכותו בהשוואה לקולגן הרגיל של העור. חשיפה מתמשכת של העור לשמש גורמת לפגיעה במבנה התקין של סיבי הקולגן והאלסטיקה ולהפיכתם מסיבים מסודרים לחומר גרגירי שאינו תורם ככלל לחוזק העור.חלק מהנזק בדרמיס נגרם ישירות על ידי קרניים אולטרה סגוליות החודרות לשכבות העמוקות (בעיקרUVA).החומרים המופרשים מהתאים הפגועים באפידרמיס ומגיעים לדרמיס גורמים לפגיעה בתפקודם של הפיברובלסטים שהם התאים האחראיים ליצור הקולגן.הקולגן הנוצר על ידי הפיברובלסטים שתפקודם לקוי הוא לקוי ונראה במקרוסקופ כג'לי ממוסמס. בנוסף ל"מסמוס" של סיבי הקולגן ניתן למצוא בדרמיס שניזוק משמש גם תאי דלקת ונוגדנים המעידים על תגובה של הגוף כנגד החומר הלקוי.

ההשפעה המזיקה של השמש על האפידרמיס:

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הוכיחו שהשמש פוגעת בכל תאי האפידרמיס:בקרטינוציטים, במלנוציטים ובתאי לנגרהנס.

הקרינה האולטרה סגולית גורמת להגברה בקצב החלוקה של הקרטינוציטים ולכן עור חשוף לשמש יהיה עבה יותר מעור שאינו חשוף. גם השכבה הקרנית תהיה עבה יותר באיזורים הגלויים. תהליך דומה קורה במלנוציטים שגם מספרם גדול באיזורים החשופים לעומת חלקי העור שאינם חשופים. מקץ שנים שלחשיפה מוגזמת לשמש נוצרים ריכוזי מלנוציטים הנראים ככתמים חומים בעור ולצידם איזורים עם מעט מלנוציטים הנראים ככתמים לבנים.

תאי לנגהנס אינם מתרבים לאחר חשיפה לשמש אלא דווקא פוחתים. הירידה במפר תאי לנגרהנס השלכות רבות שהעיקרית בהם היא ההפחתה ביכולת החיסונית של העור. כתוצאה מכך התגובה כנגד זיהומי עור (למשל הרפס סביב השפתיים) וכנגד תאים סרטניים בעור פוחתת.

בנוסף להשפעה שיש לקרינת השמש על קצב התרבות התאים היא משפיעה גם על איכות החלוקה שלהם. מתברר שגם בעור חשוף שנראה תקין ישנם תאים שהחומר הגנטי בגרעינם ניזוק (תאים דיספלסטיים). אין ספק שהליקויים המינימליים האלה בחומר הגנטי אחראיים לחוסר האחידות בצבע ובמבנה של העור החשוף לשמש. ניתן לשער שחלק מהתאים הלקויים הנ'ל עלולים להפוך לאחר חשיפה נוספת לתאים סרטניים.

הזדקנות העור שאינה קשורה לשמש:

למרות שהשמש אחראית ל 80 אחוזים מסימני הזדקנות העור חלים שינויים גם בעור שאינו חשוף לשמש. מאחר ועם הגיל תאי האפידרמיס למשל מתחלקים פחות וקטנים יותר בגודלם. כתוצאה מכך העור הופך עם השנים הופך דק יותר ומאבד חלק מקווי העור העדינים. העור הזקן מכיל פחות מיים וכתוצאהמכך הוא נוקשה ושביר יותר מעור צעיר.

בדרמיס של העור הזקן חלים שינויים בסיבי הקולגן שגורמים לו להיות יותר נוקשה ומכווץ וזו סיבה נוספת להפחתה בעובי העור הלא חשוף המתרחשת עם הגיל.

מה התועלת בקרינה האולטרה סגולית?

לאור האולטרה סגול ישנה תכונה חיובית אחת. קליטתו בעור גורמת להפיכת וויטמיןD מצורתו הבלתי פעילה לצורה הפעילה. לוויטמין D יש חשיבות רבה בהחדרת הסידן לעצמות. ילדים שגדלו בארצות הצפוניות הקרות ולא נחשפו מספיק לאור השמש סבלו מרככת העצמות.השיפור בתזונת הילדים בעולם המערבי והחדרה מכוונת של וויטמיןD ללחם ולמוצרי חלב שכולנו אוכלים, הביאה להעלמות המחלה. היום כבר ברור שאין צורך ל"צלות" את התינוקות והילדים בשמש כדי לקבל את הכמות הדרושה של וויטמיןD.בשמש הישראלית, חשיפה של 3-5 דקות לאור שמש המכיל   UVB מספיקה ליצור את הכמות היומית הדרושה של הוויטמין. הכמות אותה מקבלים הילדים בארץ במזון ומכל שהייה קצרה בחוץ, אפילו בצל, בהחלט מספיקה.

רק האמת וכל האמת על שכבת האוזון

באטמוספירה בגובה של 15 עד  18ק"מ מעל לראשנו, נמצאת שכבה דקה של גז הנקרא אוזון. האוזון מורכב משלושה אטומי חמצן (O3) לעומת שני אטומי חמצן בחמצן הרגיל שאותו אנו נושמים (O2). האוזון נוצר על ידי הקרינה האולטרה סגולה בעלת אורך גל קצר במיוחד שהופכת חמצן רגיל לאוזון.כאשר קרינה אולטרה סגולה מסוג UVB מגיעה לשכבת האוזון היא הופכת חלק מהאוזון בחזרה לחמצן. למרות שעובי שכבת האוזון מספר סנטימטרים בלבד יש לה היכולת לספוג 99.8 אחוזים  מהUVB המגיע מהשמש. בתחילת שנות השבעים התפרסמו מחקרים ראשונים שהתריעו על הפחתה בכמות האוזון באטמוספירה. נמצא שבחלקים מסויימים של כדור הארץ פוחתת כמות האוזון ב 5  אחוזים לשנה.עקב הקור העז השורר בסטרטוספירה מעל אנטארטיקה וחלק מקנדה נוצרו שם חורים בשכבת האוזון המתבטאים בירידה של כמות האוזון עד ל 5 אחוזים בחלק מחודשי השנה. נראה שהסיבה העיקרית להפחתה ההדרגתית בכמות האוזון היא גזים מקבוצת הכלורופלואוקרבונים. מוליקולות הכלור הנמצאות בגזים אלו מתקשרות לאוזון וגורמות לניטרולו.המקורות להווצרות הכלורופלואוקרבונים ות הם רבים ומגוונים.בין החשובים בהם ניתן למנות את הגזים הנפלטים ממקררים, מזגני אוויר ומנועי סילון.ההפחתה בכמות האוזון גורמת לעלייה בכמות הUVB  המגיעה לפני כדור הארץ ועקב כך לעלייה במספר גידולי העור הקשורים בחשיפה לשמש. למרבה המזל ההפחתה בכמות האוזון משמעותית יותר באיזורים הקריםשל כדור הארץ ובעיקר בחורף כאשר כמות הקרינה האולטרה סגולית המזיקה היא יחסית קטנה. אף על פי כן חישובים סטטיסטיים מראים שאם ההפחתה בכמות האוזון אכן תמשיך בקצב של חמישה  אחוזים לשנה, צפוייה כל שנה עליה של 5  עד  8  אחוזים במספר מקרי המלנומה, עלייה של 10 אחוזים במספר מקרי קרצינומות של תאי בסיס ושל 20 אחוזים במספר מקרי קרצינומות של תאי קשקש.גורמים רבים בעולם מנסים למצוא תרופה לדלדול האוזון. בארצות רבות נחקקו חוקים המגבילים את השימוש בכלורופלואורוקרבונים ומעודדים חיפוש תחליף. רעיונות שאפתניים יותר לשיגור כמויות גדולות של גזים לסטרטוספירה לניטרול הכלורופלואורוקרבונים לא צפויים להיות מיושמים בקרוב עקב עלותם הגבוהה.

תכשירים מומלצים להגנה משמש

מרכז  למיפוי  ממוחשב  של  שומות  בעור

הדפסשלח לחבר
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים