אתר העור הישראלי
 
אקנה מה היא ?

אקנה (פצעי בגרות) היא מצב שכיח מאוד המופיע אצל 80-90 אחוזים מהאנשים בגיל זה  או אחר. חומרת וצרות הביטוי של האקנה שונות מאוד מאחד לשני ומשתנות עם הגיל. למרות שהיא מופיעה לרוב בגיל ההתבגרות היא יכולה במיקרים מסויימים להתבטא כבר בגיל 9 שנים ולהמשיך עד גיל 35  ו  40 . אקנה יכולה להופיע לשבועות מספר גם בתינוקות. למרות שפצעי הבגרות או האקנה חמורים יותר אצל גברים, הם נוטים להימשך יותר זמן אצל נשים.

האקנה יכולה להופיע בדרגות חומרה שונות. אצל "בעלי המזל" יופיע פצעון קטן בודד ולעיתים רחוקות ואילו "חסרי המזל" יסבלו מכמויות אדירות של מיגולים (פצעונים עם מוגלה) על המצח, הלחיים, הסנטר החזה והגב. ככל שמספר המיגולים גדול יותר קיים סיכון גבוה יותר לריפוי עם צלקות וכתמים.

הסיבה העיקרית לאקנה המופיעה מגיל ההתבגרות ואילך, היא פעילות יתר וחסימה של בלוטות החלב של העור. הבלוטות האלו קיימות בעור מהלידה אך בגיל ההתבגרות עקב הפעילות המוגברת של הורמוני מין גבריים המכונים אנדרוגנים, הן גדלות ומייצרות כמות גדולה של חומר שומני הנקרא חלב (Sebum).  הורמונים אלו קיימים גם בגברים וגם בנשים. אצל רוב האנשים הסובלים מאקנה כמות ההורמונים האנדרוגניים היא תקינה. בשנים האחרונות נמצא שברוב המיקרים חומרת האקנה תלוייה בצורה שבה בלוטות החלב מגיבות להורמונים אלו ולא בכמות ההורמונים. נראה שאצל אנשים בעלי נטייה תורשתית לאקנה קשה, הבלוטות בעור מגיבות חזק יותר לאותה כמות של הורמונים יחסית לאנשים אחרים.

בלוטת חלב שגדלה במהירות ומייצרת כמות גדולה של חלב עלולה להיסתם וליצור קומדונים. כאשר החלק העליון של הקומדון חשוף לאוויר הוא מתחמצן ומשחיר ויוצר "נקודה שחורה".כאשר חלקו העליון לא חשוף לאוויר הוא נראה כבלוטה לבנה או כ"גוש שומן קטן מתחת לעור- נקודה לבנה".

מה הם הגורמים שמחמירים את האקנה ?

 

תקופת המחזור החודשי. 

תרופות מסוג סטרואידים (קורטיזון), ליתיום, 

וויטמין B12, תרופות נגד אפילפסיה, תרופות המכילות יוד.

     הורמונים לבניית שרירי גוף. 

חשיפת עור הפנים או הגוף לשמן מכונות וגריז.

גלולות למניעת הריון המכילות מעט אסטרוגן ויותר פרוגסטרון. 

הפסקת גלולות למניעת הריון. 

קרמים קוסמטיים שומניים.

רחיצה מוגזמת של עור הפנים (מעל 3 פעמים ליום). 

     שפשוף הפנים וחיטוט בעור.
     משחת שיניים עם פלואור (גורמת לאקנה סביב הפה והשפתיים).

  שימוש מוגזם בג'ל או משחות שומניות לשיער (פצעונים על המצח). 

        אוכל שומני בעיקר ממקור של חלב, "פיצוחים", אוכל חריףבחלק מהאנשים.

איך מטפלים באקנה?

לאור ניסיוני בטיפול באלפי מקרים של אקנה רצוי שכל צעיר או צעירה המתחילים לסבול מפצעונים יוועצו ברופא עור. מראה הפצעים ובעיקר כתמים וצלקות שנותרים לאחריהם משפיעים מאוד על מצב הרוח ואפילו על גורלו החברתי של האדם הצעיר. למרבה הצער נערים ונערות רבים אינם מודעים לעובדה שאת האקנה ניתן לדכא ב 99 אחוזים מהמקרים וטיפול נכון של רופא עור מיומן יפחית את הסבל והסימנים במידה משמעותית ביותר.

הטיפול בתופעה מותאם אישית לכל אדם לפי חומרת האקנה והסוג שלה. בביקור הראשון אצל רופא העור נבדקים הגורמים המחריפים את האקנה ומוסבר כיצד להמנע מהם. מאחר ורוב המשחות בהם משתמשים לטיפול באקנה מייבשות את הפנים אני ממליץ להשתמש בסבון המנקה היטב ואינו מייבש את הפנים. ברוב המיקרים מומלץ להשתמש בנוזל המכיל אנטיביוטיקה בבוקר )שמות מסחריים Acnetrim, Aknemycin,  Dalacin T  ובערב במשחה או ג'ל המכילים חומר הנקרא בנזואיל פרוקסיד (שמות מסחריים) Panoxyl gel, Oxy, Akneroxid). חומרים אלו פותחים את פתחי בלוטות החלב, ומפחיתים את כמות החיידקים בתוכם. כשישנן הרבה "נקודות שחורות או לבנות" מומלץ להשתמש במשחות המכילות חומצה רטינואית Retavit, Retin A, Locacid  בריכוזים שונים. מאחר והשימוש ברטינואיק אסיד גורם לאדמומיות ורגישות קלה של העור חשוב להגן מפני השמש בשעות הבוקר והצהריים.

במקרים של אקנה בינונית או קשה מומלץ להוסיף גם טיפול באנטיביוטיקה מקבוצת הטטרציקלינים. הטיפול באנטיביוטיקה נמשך בין 4 חודשים למספר שנים ברוב המיקרים ללא כל תופעות לוואי.

כאשר האקנה חמורה במיוחד ואינה מגיבה לכדורי אנטיביוטיקה יש לחשוב על טיפול בתרופה הנקראת Roaccutane. תרופה זו שמקורה בוויטמין A מהווה פריצת דרך אמיתית במחלות עור. נמצא שהיא גורמת להקטנת בלוטות החלב המורחבות אצל הסובלים מאקנה קשה ועל ידי כך מביאה לשיפור משמעותי ביותר גם במצבים הקשים ביותר. הטיפול בתרופה זו נמשך שלושה חודשים בלבד ורק לעיתים נדירות יש צורך בסידרה טיפולית של שלושה חודשים נוספים. תופעת הלוואי השכיחה של הטיפול ברואקוטאן היא יובש ומעט קילוף עור סביב השפתיים והציפורניים שחולפים עם גמר הטיפול. למרות שזו תרופה בטוחה מומלץ לבדוק את רמת השומנים בדם ואת תפקודי הכבד כל חודש בזמן נטילת התרופה. יש איסור מוחלט על הריון בזמן נטילת התרופה ולפחות חודשיים לאחר הפסקתה.

יש לזכור שהטיפול באקנה מתחיל להשפיע לאחר כחודש או חודש וחצי וחייב להמשך מספר חודשים רצופים. לעיתים ישנה בתחילת הטיפול החמרה ולכן חשוב מאוד לכן ליצור קשר טוב עם רופא העור ולבוא לבדיקה לפחות פעם בחודשיים.את הטיפול מתאים הרופא לכל מקרה לגופו.

אתר האקנה הישראלי : כל הגורמים,  הטיפולים   החדשים  והטיפים  לסובלים  מאקנה. 

מיתוס 1: האקנה תעבור עם הזמן.

האמת: תופעת האקנה יכולה להמשך שנים מעבר לגיל ההתבגרות וישנם מבוגרים רבים הסובלים מכך.

 

מיתוס 2: חוסר בפעילות גופנית או יחסי מין גורם להופעת האקנה או להחמרתה.

האמת : עד היום לא נמצא קשר ברור בין פעילות גופנית או קיום יחסי מין לאקנה.

 

מיתוס 3: אקנה נגרמת עקב "מזון לא בריא".

האמת: למרות שהוכח באופן ברור שתזונה לא נכונה אינה גורמת לאקנה קיימים מספר רופאי עור וחוקרים המאמינים שאכילת של כמות גדולה של אוכל שומני, אוכל חריף ופיצוחים גורמים להחרפה.

 

מיתוס 4: את האקנה יש לייבש על ידי רחצות תכופות בסבון "חזק".

האמת: עור הפנים באקנה הוא בד"כ רגיש ומגורה. עקב כך מומלץ לרחוץ את הפנים בסבון עדין ולכל היותר פעמיים ביום.

 

מיתוס 5: הרחקה עצמית של הנקודות השחורות והלבנות תמנע את הופעת הפצעים.

האמת: נכון הוא שהרחקה מקצועית של הקומדונים (נקודות שחורות)  ע"י קוסמטיקאית ימנעו את הופעתם של מספר פצעונים, אך זה הוא טיפול זמני וחלקי בלבד. עדיף להשתמש במשחות מתאימות ולעיתים גם בכדורי אנטיביוטיקה כדי למנוע באופן יעיל את הופעת הנגעים.

 

מיתוס 6: סחיטת הפצעים תפטור אותנו מהם.

האמת: סחיטת הפצעים גורמת לפריצת בלוטת החלב המודלקת לעומק העור. כתוצאה מכך עולה הסיכון להופעת צלקות.

 

מיתוס 7: חשיפה מתמשכת לשמש יכולה לרפא אקנה.

האמת: למרות שחשיפה מבוקרת לשמש יכולה לשפר את האקנה, ההטבה תהיה לזמן קצר בלבד. החשיפה המצטברת לשמש עלולה לגרום לנזקים קבועים בעור.

אתר האקנה הישראלי : כל הגורמים,  הטיפולים   החדשים  והטיפים  לסובלים  מאקנה. 

 

הדפסשלח לחבר
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים