אתר העור הישראלי
 
נשירת שיער בנשים - אבחון וטיפול

נשירת שיער  מוגברת   כללית - ללא  כל שינוי  בעור  הקרקפת. יכולה  להופיע   עקב  חסר  בברזל,  לאחר  דיאטות  חריפות,  לאחר מצבי  מתח מתמשכים, עקב מחלות שונות  (הפרעה  בתפקוד  בלוטת התריס, זאבת מערכתית, סכרת, אנמיה),  לאחר  הריון, לאחר הפלה או  לאחר הפסקת גלולות נגד הריון.

באילו מחלות יכולה להופיע נשירת שיער?
נשירת שיער יכולה להופיעכ 6 עד 8 שבועות לאחר מחלת חום קשה כמו למשל שפעת או דלקת ריאות קשה. אובדן שיער מסוג זה הוא ברוב המיקרים זמני והמחזור הרגיל של צמיחת השיער עשוי להתחדש לאחר חודשים ספורים. הפרעות בפעילות בלוטת התריס יכולות גם הן לגרום לדלדול השיער, שהוא הפיך לאחר הטיפול המתאים בבלוטה. במקרים בודדים תרופות מסויימות בינהן תרופות נגד קרישת הדם, תרופות נגד שיגדון (Gout), תרופות לטיפול בדיכאון, תרופות מסוג חוסמי בטא המשמשות לטיפול ביתר לחץ דם ובהפרעות בקצב הלב ותרופות המכילות נגזרות של וויטמין  A עלולות לגרום גם הן לנשירת שיער מוגברת. הפרעות הורמונליות המתבטאות אצל נשים בשיעור יתר ובמחזור בלתי סדיר עלולות לגרום גם לדלדול שיער. הטיפול בהפרעה ההורמונלית מביא ברוב המקרים להחזרת צמיחתו התקינה של השיער.

 תרופות הגורמות לדלדול שיער  
 Allopurinol לטיפול ב Gout 
 Heparin  נוגד  קרישה
 Coumarin  נוגד קרישה
 Clofibrate  מפחית כולסטרול
 Gemfibrazil  מפחית כולסטרול
 חלק  גדול מהתרופות הכמותרפיות  

נשירה  על  רקע  הורמונאלי  - גנטי.  בגברים  מתאפיינת  בהרחבת  המפרצים  בקדמת  הקרקפת  ואיזור  מתרחב ללא שיער  בקודקוד. בנשים   נשירת  שיער  על רקע  תורשתי  תהיה  יותר  במרכז הקרקפת ללא מפרצים. 

מה הסיבה לדלדול שיער אצל נשים מבוגרות?

הקרחת הגברית מוכרת לכל אך רק מעט יודעים שחלק מהנשים  סובל גם הוא מדילדול שיער דומה, המופיע בד"כ אחרי העשור הרביעי או החמישי לחיים. הפסקת צמיחת השיער הנורמלי ותחילת צמיחתו של שיער פלומתי עדין ובלתי נראה לעיין באיזורים מסויימים של הקרקפת קשורה בגורמים תורשתיים והורמונליים וגורמת להופעת הקרחת הגברית האופיינית. גם אצל חלק מהנשים המבוגרות מתרחשת תופעה דומה אך אצלן מופיע דלדול שיער בלבד ללא התקרחות מליאה.בדומה לגברים הסיבה השכיחה ביותר לדלדול שיער אצל נשים בגיל 40 ומעלה היא סיבה גנטית, כאשר הנטייה יכולה לעבור הן מצד האם והן מצד האב. לעיתים הנטייה לדילדול שיער מדלגת על דור אחד. במקרים אלה להורים יש שיער מלא עד גיל מבוגר אבל ניתן לזהות את דילדול השיער המשפחתי אצל הסבא, או אחת הדודות.

לפני שנקבעת האבחנה של דלדול שיער מסיבה גנטית, חייב רופא עור לבצע תחילה מספר בדיקות כדי לשלול סיבות אחרות לדילדול שיער.תופעות כמו נשירת שיער לאחר הריון, נשירת שיער לאחר דיאטה חריפה ונשירת שיער עקב מחלות פנימיות שונות יאובחנו ע"י רופא העור ויטופלו בהתאם.

טיפול   בנשירת שיער   על רקע  גנטי  בנשים:

השימוש במינוקסי (רכיב פעיל -Minoxidil) מזרז גדילת שיער ומעכב את תהליך איבוד השיער אצל נשים וגברים הסובלים מהתקרחות. במחקר קליני שפורסם ב 2004 בירחון היוקרתי של האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה, השתתפו 381 נשים הסובלות מנשירת שיער והתקרחות. במחקר השוו את היעילות של Minoxidil 2% לפלסבו, המחקר נמשך 48 שבועות.
תוצאת המחקר הראתה ש Minoxidil בריכוז 2% יעיל יותר מפלסבו, בשני מדדי ההערכה של גדילת שיער: ספירת שערות והערכת החוקרים את כיסוי השיער של המטופלת. ספירת השערות הראתה ש Minoxidil לא רק מחזיר את השיער שנשר אלא גם מאט את קצב נשירת השיער.
נשירת שיער והתקרחות הנה חוויה מלחיצה עבור נשים (יותר מגברים) הגורמת לדימוי עצמי גופני שלילי וירידה בביטחון עצמי. צמיחת השיער בעקבות השימוש ב Minoxidil 2% שיפרה את הביטחון העצמי של הנשים. הסבילות ל- Minoxidil היתה טובה עם מקרים מועטים של תופעות לוואי מקומיות.  את תמיסת המינוקסי בריכוז של 2% מורחים על הקרקפת פעמיים ביום על האזורים בהם השיער דליל. התרופה מינוקסי 2 (חברת תרימה)  הנה התרופה היחידה המאושרת על ידי משרד הבריאות לשימוש במקרים של נשירת שיער והתקרחות בנשים. 

האם יש קשר בין תזונה לנשירת שיער? 

איכות התזונה ובמיוחד כמות החלבון במזון חשובים ביותר לצמיחה תקינה של השיער.החלבון המצוי בכמות גדולה בבשר לסוגיו, בייצים, חלב, גבינות, פולי סויה וקטניות, חיוני ליצירת הקראטין שהוא מרכיבו העיקרי של השיער. טבעונים או אנשים (בעיקר נערות) המיישמים דיאטות קיצוניות למטרות הרזייה עלולים לפתח דלדול שיער קשה. הנשירה המסיבית מופיעה במיקרים אלו כ 3 חודשים לאחר תחילת הדיאטה. המצב הפיך על ידי חזרה לתזונה נכונה המכילה כמות מספקת של חלבונים. סיבות אחרות הגורמות לדלדול שיער הן חוסר ברזל הגורם לאנמיה, חוסר אבץ  ועודף ויטמין  A .

מה הוא הקשר בין נשירת שיער להריון ולידה?

נשירת שיער מוגברת שכיחה לאחר לידה. תופעה זו נובעת מכך שיותר זקיקי שיער נמצאים בשלב הצמיחה הפעילה בתקופת ההריון. עם סיום ההריון והשינוי במצב ההורמונלי זקיקים אלו עוברים חזרה לשלב המנוחה דבר המתבטא לעיתים בנשירת יתר. תופעה זו היא זמנית וצפיפות השיער חוזרת ברוב המקרים לתיקנה תוך 1 עד 6 חודשים מיום הלידה. במטרה להפחית ככל האפשר את נשירת השיער לאחר הלידה יש לנהוג בו בעדינות מרובה ולהבריש במברשת רכה בלבד. מומלץ לחפוף בעדינות וליבש את השיער על ידי ספיגת המיים במגבת. בתקופה זו כדאי לאמץ תסרוקת פשוטה שאינה מצריכה מתיחת יתר של השיער. אצל חלק קטן מאוד של הנשים הסובלות מנשירת שיער הדבר תלוי בשימוש בגלולות למניעת הריון. אצל רובן הנשירה מופיעה דווקא לאחר הפסקת השימוש בגלולות וזאת מסיבות הדומות לנשירת השיער לאחר הריון. השיער חוזר לצפיפותו הרגילה לאחר 6 עד 12 חודשים.

סיכום   הסיבות השכיחות  לנשירת שיער  -  ללא שינוי  במראה עור  הקרקפת

תזונה  לקוייה מחסור   בחומצות אמינו, מינראלים  
דיאטת  "כאסח" חוסר  קלוריות -  לא מאפשר  צמיחת שיער 
שינויים  הורמונאליים  אחרי הריון,  אחרי  הפסקת  גלולות  למניעת הריון
מחלות עם   חום גבוה   אחרי  שפעת,  דלקת ריאות או כל מחלה  קשה אחרת 
איבוד  או מחסור  בדם  חוסר  בדם  או הפחתת  דם לקרקפת  "חונקת" את הזקיקים 
תרופות  למשל  קומאדין, הפארין,דראלין, עודף  ויטמין A  ואחרים 
בלוטת  התריס גם  עודף פעילות וגם תת פעילות של  בלוטת  התריס  גורמות לנשירה
תינוקות  חלק  מהילודים  מאבדים  הרבה שיער  בשבועות הראשונים לחייהם 
לחץ נפשי Stress  לחץ - מתח נפשי פתאומי או מתמשך  עלול לגרום לנשירה  מהותית
מחלה  קשה   מחלה  קשה  מכל  סוג  או תאונה  קשה  עלולות לגרום לנשירת שיער
נטיה גנטית   דלדול  השיער  בעיקר  מרכז  הקרקפת  בנשים (מפרצים בגברים)

הדפסשלח לחבר
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים