אתר העור הישראלי
 
סיבות לנשירת שיער

ישנם מספר  צורות  עיקריות לנשירת שיער :

נשירת שיער  מוגברת   כללית - ללא  כל שינוי  בעור  הקרקפת. יכולה  להופיעה   עקב  חסר  בברזל,  לאחר  דיאטות  חריפות,  לאחר מציב  מתח מתמשכים,  בקשר  למחלות שונות  (הפרעה  בתפקוד  בלוטת התריס,זאבת מערכתית, סכרת, אנמיה) ,  לאחר  הריון, לאחר הפלה  או  לאחר הפסקת גלולות נגד הריון.

נשירה  על  רקע  הורמונאלי   -  גנטי.  בגברים   מתאפיינת  בהרחבת  המפרצים  בקדמת  הקרקפת  ואיזור   מתרחב ללא שיער  בקודקוד. בנשים   נשירת  שיער  על רקע  תורשתי  תהיה  יותר  במרכז  הקרקפת ללא מפרצים. 

נשירה  בצורת עיגולים  ללא שיער .  אופייני למחלה הנקראת  אלופציה אריאטה ושכיחה בילדים.

נשירת שיער  ממוקדת  עם  היווצרות של מוקדי  אודם  או צלקות בעור  הקרקפת זו צורה נדירה יותר  שיכולה להופיע  בלידה  (Aplasia Cutis)  או   קשורה  למחלות  כמו לופוס (זאבת) או ליכן פלאנוס. נשירת שיער ממוקדת  עם  שיער  הנראה  "גזוז" אופיינית  לפטרת הראש.

נשירה שיער  בצורה לא סימטרית: בחלק  המיקרים  הסיבה  היא תלישה  עצמית  של השיער trichotilomania המחייבת טיפול פסיכולוגי. סיבה  נוספת  לדלדול שיער  היא תסרוקות הדוקות מדי  הגורמות לנזק  מתמשך  ולמתיחה על שורשי  השיער.

 
 תרופות הגורמות לדלדול שיער  
 Allopurinol לטיפול ב Gout 
 Heparin  נוגד  קרישה
 Coumarin  נוגד קרישה
 Clofibrate  מפחית כולסטרול
 Gemfibrazil  מפחית כולסטרול
 חלק  גדול מהתרופות הכמותרפיות  

האם יש קשר בין תזונה לנשירת שיער? 

איכות התזונה ובמיוחד כמות החלבון במזון חשובים ביותר לצמיחה תקינה של השיער.החלבון המצוי בכמות גדולה בבשר לסוגיו, בייצים, חלב, גבינות, פולי סויה וקטניות, חיוני ליצירת הקראטין שהוא מרכיבו העיקרי של השיער. טבעונים או אנשים )בעיקר נערות( המיישמים דיאטות קיצוניות למטרות הרזייה עלולים לפתח דלדול שיער קשה. הנשירה המסיבית מופיעה במיקרים אלו כ 3 חודשים לאחר תחילת הדיאטה. המצב הפיך על ידי חזרה לתזונה נכונה המכילה כמות מספקת של חלבונים. סיבות אחרות הגורמות לדלדול שיער הן חוסר ברזל הגורם לאנמיה, חוסר אבץ ועודף ויטמיןA .

 מה הוא הקשר בין נשירת שיער להריון ולידה?

 נשירת שיער מוגברת שכיחה לאחר לידה. תופעה זו נובעת מכך שיותר זקיקי שיער נמצאים בשלב הצמיחה הפעילה בתקופת ההריון.עם סיום ההריון והשינוי במצב ההורמונליזקיקים אלו עוברים חזרה לשלב המנוחה דבר המתבטא בנשירת יתר.תופעה זו היא זמנית וצפיפות השיער חוזרת ברוב המיקרים לתיקנה תוך 1 עד 6 חודשים מיום הלידה.במטרה להפחית ככל האפשר את נשירת השיער לאחרהלידה יש לנהוג בו בעדינות מרובה ולהבריש אותו במברשת רכה בלבד. מומלץ לחפוף בעדינות וליבש את השיער על ידי ספיגת המיים במגבת. בתקופה זו כדאי לאמץ תסרוקת פשוטה שאינה מצריכה מתיחת יתר של השיער. אצל חלק קטן מאוד של הנשים הסובלות מנשירת שיער הדבר תלוי בשימוש בגלולות למניעת הריון. אצל רובן הנשירה מופיעה דווקא לאחר הפסקת השימוש בגלולות וזאת מסיבות הדומות לנשירת השיער לאחר הריון. השיער חוזר לצפיפותו הרגילה לאחר 6 עד 12 חודשים.

באילו מחלות יכולה להופיע נשירת שיער?

 נשירת שיער יכולה להופיעכ 6 עד 8 שבועות לאחר מחלת חום קשה כמו למשל שפעת או דלקת ריואת קשה. אובדן שיער מסוג זה הוא ברוב המיקרים זמני והמחזור הרגיל של צמיחת השיער עשוי להתחדש לאחר חודשים ספורים.הפרעות בפעילות בלוטת התריס יכולות גם הן לגרום לדלדול השיער, שהוא הפיך לאחר הטיפול המתאים בבלוטה. במיקרים בודדים תרופות מסויימות בינהן תרופות נגד קרישת הדם, תרופות נגד שגדון(Gout), תרופות לטיפול בדיכאון, תרופות מסוג חוסמי בטא המשמשות לטיפול ביתר לחץ דם ובהפרעות בקצב הלב ותרופות המכילות נגזרות של וויטמיןA עלולות לגרום גם הן לנשירת שיער מוגברת.הפרעות הורמונליות המתבטאות אצל נשים בשיעור יתר ובמחזור בלתי סדיר עלולות לגרום גם לדלדול שיער. הטיפול בהפרעה ההורמונליות מביא ברוב המקרים להחזרת צמיחתו התקינה של השיער.

מה הסיבה לדלדול שיער אצל נשים מבוגרות?

הקרחת הגברית מוכרת לכול אך רק מעט יודעים שחלק מהנשים גם הוא סובל מדילדול שיער דומה, המופיע בד"כ אחרי העשור הרביעי או החמישי לחיים. הפסקת צמיחת השיער הנורמלי ותחילת צמיחתו של שיער פלומתי עדין ובלתי נראה לעיין באיזורים מסויימים של הקרקפת קשורה בגורמים תורשתיים והורמונליים וגורמת להופעת הקרחת הגברית האופיינית. גם אצל חלק מהנשים המבוגרות מתרחשת תופעה דומה אך אצלן מופיע דלדול שיער בלבד ללא התקרחות מליאה.בדומה לגברים הסיבה השכיחה ביותר לדלדול שיער אצל נשים בגיל 40 ומעלה היא סיבה גנטית, כאשר הנטייה יכולה לעבור הן מצד האם והן מצד האב.לעיתים הנטייה לדילדול שיער מדלגת על דור אחד. במקרים אלה להורים יש שיער מלא עד גיל מבוגר אבל ניתן לזהות את דילדול השיער המשפחתי אצל הסבא, או אחת הדודות.

לפני שנקבעת האבחנה של דלדול שיער מסיבה גנטית, חייב רופא עור לבצע תחילה מספר בדיקות כדי לשלול סיבות אחרות לדילדול שיער.תופעות כמו נשירת שיער לאחר הריון, נשירת שיער לאחר דיאטה חריפה ונשירת שיער עקב מחלות פנימיות שונות יאובחנו ע"י רופא העור ויטופלו בהתאם.

 

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
תיקון נזקי הקיץ - בעור ובשיער !!
איך לבחור שמפו ?
איך לבחור קונדישנר Conditioner ?
תזונה ותוספי מזון לשיער בריא !!
איך הוא צומח ?
השיער - עובדות מפתיעות !!
טיפים לגילוח שיער בנשים - בתי שחי ורגליים !!
8 עצות גילוח לגברים
הסרת שיער בלייזר - איפה לעשות ??
המדריך המלא להסרת שיער בלייזר
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים