Quantcast מחזור החיים של העור
אתר העור הישראלי
 
מחזור החיים של העור

כדי לשמור על עור צעיר ובריא אנו חייבים ללמוד תחילה את מבנה העור וחשוב מכל את מנגנוני ההגנה שלו. כפי שכבר צויין העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף. שטח העור אצל אדם מבוגר הוא כ 2 מטר מרובעים ומשקלו הוא כ 15  אחוזים ממשקל הגוף כולו. עובי העור משתנה בהתאם לאיזורי הגוף השונים. בכפות הידיים והרגליים הוא מגיע לעובי של 3 מילימטרים ואילו בעפעפיים נמצא את העור הדק ביותר - שעוביו פחות ממילימטר אחד. העור מורכב משתי שכבות עיקריות: האפידרמיס והדרמיס ומתחתן שכבת שומן תת עורית.

האפידרמיס היא השכבה החיצונית של העור המפרידה בין הרקמות הפנימיות לעולם החיצון. האפידרמיס מהווה קו הגנה ראשון בפני השפעותיהם המזיקות של זיהום האוויר, החיכוך,קרינת השמש והחומרים הכימיים באוויר ובמים. באפידרמיס 3 סוגי תאים עיקריים: הקראטינוציטים המהווים את רוב התאים, המלנוציטים האחראיים ליצור המלנין שקובע את צבע העור, ותאי לנגרהנס החשובים למערכת החיסון של העור. הקראטינוציטים באפידרמיס מסודרים במספר שכבות: השכבה התחתונה ביותר שהיא שכבת התאים הבזליים,שכבת התאים האמצעית מכונה שכבת תאי ה"קשקש" והשכבה העליונה שהיא השכבה הקרנית.

 

7 עובדות על העור 
 העור הוא האיבר הגדול והכבד בגוף.
שטח העור אצל אדם מבוגר כ 2 מ"ר מרובעים. 
 משקל העור אצל אדם מבוגר כ 2.5 ק"ג.
בכל  10 ס"מ מרובעים של העור ישנם כלי דם באורך  10 מטר.
העור אחראי על תחושות של קור חום ומישוש.
העור מווסת את חום הגוף על ידי שינויים בכמות הזיעה הרחבה וכיווץ של כלי הדם. 

מחלות פנימיות רבות כמו סכרת, אנמיה, ולאוקומיה מתבטאות כבעיות בעור זמן רב לפני שהן מתבטאות באיברים פנימיים.

מאחר והשכבה העליונה של העור נתונה באופן מתמיד לחיכוך ופגיעות מזיקות של חומרים כימיים, רוח ושמש נוצר במהלך האבולוציה מנגנון המחליף את רוב התאי האפידרמיס כל 30  עד 40 ימים. התהליך בו מוחלפים תאי האפידרמיס מתחיל בשכבת התאים הבזליים (התחתונה) של העור. התאים הבזליים של העור הם תאים קובייתיים המסודרים בשלוש שורות, מתחלקים כל מספר ימים, ומשמשים מקור לכל תאי האפידרמיס שמעליהם. תאים אלה מתחלקים בהתמדה ומהווים מקור לתאים חדשים הנדחפים אל פני שטח העור עד שהם מתמלאים, בשכבה הקרנית, בחומר חלבוני צמיג הנקרא קראטין, נושרים מהעור וחוזר חלילה.

על גבי תאי השכבה הבזלית מונחים תאי השכבה האמצעית של האפידרמיס המכונים "תאי הקשקש" עקב צורתם המאורכת. תאים אלו מסודרים במבנה דמוי רעפים בכ-עשר שורות המונחות אחת על השניה. השכבה העליונה של האפידרמיס נקראת השכבה הקרנית. זו שכבת תאים מתים שתוכנם הוחלף בחומר חלבוני צמיג הנקרא קראטין. תאי השכבה הקרנית מוצמדים אחד לשני ב"מלט" ביולוגי שתפקידו למנוע חדירת חומרים ומיקרואורגניזמים (חיידקים, פטריות ווירוסים) העלולים להזיק לרקמות הפנימיות של הגוף. לעובדה ששטח הפנים של השכבה הקרנית הוא מעט חומצי ישנה חשיבות בהגנה נוספת של העור בפני חיידקים ופטריות מזיקים.

הדרמיס הוא השכבה הנמצאת מתחת לאפידרמיס ומספקת לה תמיכה ותזונה.הדרמיס מורכב ברובו מסיבים חלבוניים עבים הנקראים סיבי קולגן. סיבים אלו השזורים כחבלים מעניקים לעור את חוזקו. סיבי הקולגן מופנים לכיוונים שונים ועל ידי כך מאפשרים לעור להמתח מעלה מטה ולצדדים מבלי להקרע.

סוג שני ש לסיבים בדרמיס הם סיבי האלסטיקה. סיבי האלסטיקה דקים יחסית לסיבי הקולגן ופועלים כקפיצים. הם מעניקים לעור הבריא את היכולת לחזור לצורתו המקורית לאחר מתיחה, קיפולאו צביטה.מעניין לדעת שבכל ס"מ מרובע של דרמיס ישנה רשת עשירה של נימיות וכלי דם באורך של יותר ממטר שתפקידה לספק חומרי מזון וחמצן לעור ולווסת את חום הגוף. בנוסף נמצא בדרמיס מספר רב של קצות עצבים האחראים לתחושות המישוש והכאב בעור, זקיקי שיער, בלוטות חלב ובלוטות זיעה.

 

כיצד פועלות בלוטות החלב והזיעה של העור?

בעור ישנם שני סוגים עיקריים של בלוטות. בלוטות החלב ובלוטות הזיעה. בלוטות החלבsebaceous glands- מפרישות חומר שומני לתוך החלק העליון של זקיקי השיער. משם החלב מתפזר על פני העור ומעניק לו מעטה שומני השומר על לחות העור. בלוטות החלב מרוכזות בעיקר בעור הפנים, בקרקפת ובמרכז החזה והגב. במצח, למשל, יש מאות בלוטות חלב בס"מ מרובע של עור. בלוטות החלב קיימות מלידה אך פעילותן מתחילה רק בגיל ההתבגרות.

את בלוטות הזיעה שלנו ניתן לסווג לשתי קבוצות. הסוג הראשון המכונה אפוקריני (apocrine sweat glands) נמצא בעיקר בבתי השחי ובמפשעות ומפריש חומר חלבי-מימי בעל ריח אשר ביונקים אחרים קשור למשיכה בין המינים. הסוג השני של בלוטות זיעה (eccrine sweat glands) נמצא בכל שטח הגוף כולל כפות הידיים והרגליים ומייצר זיעה מימית צלולה שתפקידה העיקרי לווסת את חום הגוף.

מה קובע את צבע העור?

מספר גורמים משפיעים על צבע העור והחשובים בהם: כמות המלנין בעור, ריכוז ההמוגלובין בדם, כמות ורוחב נימיות הדם בעור ורמת הבילירובין בדם. מנסיוננו אנו יודעים שאדם הסובל מאנמיה (חוסר דם) יהיה חוור יותר מהרגיל ואילואדם הלוקה במחלה המכונה פוליציטמיה (עודף כדוריות דם אדומות) יהיה סמוק לחיים באופן קבוע. בחולי צהבת שרמת הבילירובין בדמם גבוהה נמצא ברוב המקרים עור צהוב. למרות ההשפעות הברורות של ההמוגלובין והבילירובין על צבע העור האחראי העיקרי לצבע העור הוא דווקא המלנין. חומר כימי זה מיוצר על ידי תאים מיוחדים במינם הנקראים מלנוציטים. המלנוציטים ממוקמים בחלק התחתון של האפידרמיס ביחס של מלנוציט אחד לכל  10 תאים בזליים. המלנין הנוצר במלנוציטים מועבר דרך שלוחות המלנוציטים לשאר תאי האפידרמיס. למרות שמספר המלנוציטים שווה אצל לבנים ושחורים תכונותיהם של התאים שונות בקרב הגזעים השונים. אצל בהירי עור המלנין יווצר רק לאחר חשיפה מתמשכת לשמש ואילו אצל כהי עור הוא נוצר כל הזמן. כמות המלנין הנוצרת אצל בהירי עור גם לאחר חשיפה לשמש היא מעטה באופן יחסי והמלנין יתפזר רק בשכבות התחתונות של האפידרמיס. לעומת זאת, אצל כהי עור נמצאת כמות הרבה יותר גדולה של מלנין,המפוזר בכל שכבות האפידרמיס. לבהירי העור יש בכל תא שבבסיס האפידרמיס כ 100 צברי מלנין (הנקראים מלנוזומים) לעומת כ 400 בעורם של שחורי העור. הבדל נוסף; כהי העור מסוגלים ליצר מלנין מסוג מיוחד (אאומלנין)  שהוא יעיל יותר בחסימת קרני השמש מאשר המלנין הנוצר בעור הבהיר. כ 10 אחוזים מבהירי העור אינם מסוגלים ליצר כלל מלנין ולאחר חשיפה לשמש יאדימו ולא ישתזפו.

כיצד פועלת מערכת החיסון של העור?

בין הקראטינוציטים באפידרמיס ניתן למצוא תאים מיוחדים הנקראים תאי לנגרהנס. תאים אלו נמצאים בעיקר בשכבות העליונות של האפידרמיס, והם "שומרי הגבול" של העור והגוף כולו. לתאים מסוג לנגרהנס השייכים למערכת החיסונית ישנה יכולת לזהות כל חומר זר המגיע לעור ול"דווח" עליו ל"שלטונות". כאשר תא לנגרהנס מזהה גורם זר, למשל חיידק או תא סרטני, הוא מפריש חומרים המושכים לאיזור סוג של כדוריות דם לבנות המכונות לימפוציטים. הלימפוציטים יוצרים תגובה דלקתית שבה הגוף מנסה, ולרוב מצליח, לחסל את הגורמים הזרים שחדרו לעור. הוכח לאחרונה שחשיפה לשמש גורמת להפחתה מיידית במספרם ובתיפקודם של תאי לנגרהנס בעור. הפגיעה במערכת החיסונית של העור על ידי קרינת השמש היא אחת הסיבות להתפתחות גידולי עור הקשורים לשמש וכנראה גם להתלקחות של זיהומים בעור לאחר שהייה בשמש כמו למשל על ידי וירוס ההרפס.

הדפסשלח לחבר
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים