אתר העור הישראלי
 
ההריון והעור

בתקופת ההריון חלים שינויים רבים בכל מערכות גופה של האשה ובכלל זה גם שינויים בעור ובשיער. בנוסף על העלייה הנכבדה במשקל (כ 12 ק"ג בממוצע) ובהיקף, עולה ריכוז ההורמונים הנשיים בדם (פרוגסטרון ואסטרוגן), ומופיעים הורמונים יחודיים להריון המיוצרים בשיליה.השינויים בגופה של האשה ההרה מתבטאים בין היתר בתופעות עוריות. רובם של ביטויי ההריון בעור ובשיער אינם מסוכנים וחולפים זמן קצר לאחר תום ההריון, אך אצל מיעוט קטן של הנשים מופיעות מחלות עור המצריכות טיפול רפואי. מחלות עור כרוניות יכולות להיות מושפעות על ידי הריון. מחלות עור הקיימות לפני ההריון למשל אקנה (פצעי בגרות) או פסוריאזיס לרוב מוטבות בהריון. מחלות עור אחרות כמו למשל זאבת ="לופוס" עלולות להיות מוחמרות בהריון ולסכן את האם והעובר. אנו נתרכז בתופעות העור השכיחות האופיניות לנשים בהריון ובדרכים למניעתן, ואם הופיעו כיצד לטפל בהן.

שינויים ברקמת החיבור של העור (סטריות): מתיחת העור בחודשי ההריון האחרונים גורמת אצל90 אחוזים מהנשים לפגיעה בסיבי הקולגן והאלסטיקה האחראיים לחוזק וגמישות העור.בעיקר באיזור עור הבטן אך גם בעור השדיים והירכיים יכולים להופיע לקראת סוף ההריון סימני מתיחה וורודים מבריקים המכונים "סטריות" (striae). לעיתים נלווה לסימני המתיחה גם גרד קל. לאחר הלידה הסטריות נעשות בהירות יותר וכך הן בולטות פחות. קשה למנוע לחלוטין את הווצרותם של סימני המתיחה אך עיסוי בקרמים מזינים לתוך העור כל יום עשוי להקל.

התכהות העור (פיגמנטציה): בזמן ההריון נוטים חלקים מסויימים של העור להתכהות. אצל רוב הנשים קיימת התכהות של הפטמות ואצל חלקן מופיע קו חום מאונך במרכז הבטן.בנוסף קיימת נטייה להעמקת הצבע החום בנקודות החן והנמשים הקיימים.לאחר סיום ההריון ההתכהות מתבהרת בחלקה אך לרוב אינה נעלמת לחלוטין.

כתמים חומים בעור הפנים- מסיכת ההריון (מלזמה):

נשים רבות מפתחות בזמן ההריון כתמים חומים על הלחיים המצח או סביב העיניים. תופעה זו שכיחה יותר אצל נשים שהן בעלות עור כהה ובנשים הנוהגות לבלות שעות רבות כשהן חשופות לשמש.מאחר והמלאזמה קשורה בעיקר בעליית בכמות ההורמון המכונה אסטרוגן היא יכולה להיות קשורה גם בנטילה ממושכת של גלולות למניעת הריון המחקות מצב של הריון.

טיפול: החשיפה לשמש מגבירה את יצור המלנין בעור ולכן המנעות מחשיפת יתר לשמש ושימוש קבוע במסנני קרינה בתקופת ההריון יכולים להפחית במידה ניכרת את חומרת המלאזמה. לאחר ההריון יכולה להיות הבהרה מסויימת של הכתמים החומים גם ללא טיפול.כאשר אין הטבה יכול רופא העור להמליץ על משחות להבהרת הכתמים. שימוש במשחות אלו נמשך מספר חודשים וחייב להיות תחת פיקוח רפואי כדי שלא יווצרו כתמים בהירים או פיגמנטציה לא אחידה של העור. אצל חלק מהנשים ישפר את המצב קילוף כימי עדין של העור.

שינויים בכלי דם: עליית ברמת האסטרוגן בזמן ההריון מגבירה אצל חלק מהנשים את הנטייה להרחבת כלי דם. הווצרות נימיות דם חדשות מתבטאת באודם מוגבר בכפות הידיים, כתמים אדומים עגולים (המאנגיומות) או נימיות דם המתפצלות בצורת עכביש (ספיידר אנגיומה). נגעים אלה יכולים להופיע בכל חלקי העור ואינם מסוכנים. בשלבים מאוחרים יותר של ההריון כאשר המשקל והלחץ בחלל הבטן עולים, יכולים להתפתח על השוקיים וורידים מורחבים (דליות) או להווצר טחורים.

השיער בזמן ההריון ולאחריו: לזקיקי השיער (שורשי השיער) יש מחזוריות צמיחה שאורכה כשלוש שנים. בכל רגע נתון כ85 אחוזים מזקיקי השיער נמצאים בשלב הצמיחה ואילו  15אחוז במנוחה לפני הנשירה. נשים רבות חשות שהשיער בתקופת ההריון נאה יותר, צפוף יותר ומבריק.הסיבה לשיפור במראה השיער היא, שבתקופת ההריון יותר זקיקי שיער עוברים לשלב הצמיחה וקצב הנשירה הטבעי של השיער פוחת. בסיום ההריון כשרמות האסטרוגן והפרוגסטרון פוחתות עוברים מספר גדול יותר של זקיקים למצב של מנוחה לפני נשירה. כשניים-שלושה חודשים לאחר סוף ההריון פוחתת צמיחת השיער וגורמת לנשירה מוגברת ודלדול מסויים בשיער. תופעה זו היא ברוב המקרים זמנית והשיער חוזר לצפיפות רגילה לאחר חודש עד שישה חודשים. אצל חלק קטן מהנשים בעלות נטייה משפחתית לדלדול שיער, ישאר השיער דליל יותר מאשר לפני ההריון. נשירה זמנית של שיער אפשרית גם לאחר הריון שהסתיים בהפלה.קיימת גם תופעה של יתר שיעור בעור הגוף אך זו תופעה זמנית וחולפת עם סיום ההריון.

טיפול: בזמן ההריון ולאחריו מומלץ לטפל בשיער בעדינות עם מברשת רכה ככל שניתן. יש לחפוף עם שמפו עדין וליבש את השיער על ידי הספגתו במגבת ולא על ידי שפשוף או יבוש במייבש שיער. כדאי להמנע מתסרוקות המחייבות ישור של השיער או מתיחתו.

הזעת יתר בהריון: בזמן ההירון עולה חום הגוף ולכן נשים אלו מזיעות יותר. מומלץ ללבוש בגדים רחבים ורפויים, ולהשתמש בדאודורנטים ואנטי פרספירנטים (מונעי זיעה). 

גרד כללי המופיע בהריון:  גרד עקשני מופיע אצל 2 אחוזים  מהנשים בהריון, ובדרך כלל בשבועות האחרונים להריון. משערים שהגרד קשור לעליה בריכוז חומצות המרה בשליש השלישי להריון. במיקרים קשים ונדירים יכולה להתלוות גם צהבת העור. ברוב המיקרים הגרד ההריוני חולף לחלוטין מספר ימים לאחר הלידה ללא פגיעה כלשהיא ביולדת או בעובר.ניתן להקל על בעיית הגרדעל ידי שימון העור מספר פעמים ביום בקרם לחות שומני ורחצה באמבטיות עם מיים פושרים (לא חמים) עם מעט עמילן או שמן אמבט בתוכם.

במקרה שהגרד קשה ואינו חולף למרות השימוש באמצעים אלו יש להוועץ עם רופא עור.

מה הן מחלות העור היחודיות לתקופת ההריון? 

קשריות ורבדים אורטיקאריאליים מגרדים של ההריון: מחלה יחסית שכיחה המתבטאת בהופעתם של נגעים אדומים, מאוד מגרדים, בעיקר לאורך סימני מתיחה בעור הבטן, בעכוזים ובירכיים. המחלה מופיעה לרוב אצל נשים שזהו הריונן הראשון ובדרך כלל בשליש האחרון להריון. התופעות חולפות מספר ימים לאחר הלידה ואינן חוזרות בהריונות הבאים. הטיפול המקובל כולל שימוש במשחות המכילות סטרואידים. (תרופות נגד גרד מקבוצת התרופות האנטי היסטאמיניות אינם יעילות בדרך כלל).

במיקרים בודדים ונדירים יכולות להתפתח גם מחלות עור הריוניות נוספות שתיאורן הוא מעבר לתחום עיסוקינו בספר זה.בכל מקרה לפני נטילת תרופות כלשהן או שימוש במשחות בהריון יש להתיעץ עם רופא העור ורופא הנשים כדי למנוע תופעות לוואי לא רצויות אצל האישה והעובר.

מבצעים מיוחדים   על תכשירים  להבהרת   כתמי  עור

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
לילד יש פריחה ? - המדריך המהיר !!
פילינג - "הפסקת הצהרים"
עור התינוק
יבלות ויראליות
דלקת עור סבוראית והטיפול בקשקשת Seborrhea
הגנה משמש - תינוקות , ילדים ומתבגרים
מולוסקום
שריטות שטחיות של העור - כיצד לטפל ??
כל מה שצריך לדעת על שמן אמבטיה !!!
פסוריאזיס בילדים
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים