אתר העור הישראלי
 
איך נזהה את נזקי השמש?

התופעות העוריות הקשורות לשמש מתחלקות לאלו הנגרמות ישירות עקב חשיפה מוגזמת לשמש ולאלו המוחמרות על ידי חשיפה לשמש.

נזקים הקשורים ישירות לחשיפה לשמש:

אצל ילדים בהירי עור ושיער מופיעים נמשים שפירושם הצטברות לא אחידה של מלנין בחלק מתאי העור שבאיזורים החשופים.הנמשים יהיו רבים יותר באיזורים החשופים באופן ישיר לשמש כמו הפנים ופחותים במספרם באיזור שנחשף רק מעט כמו הבטן והגב. אופייני לנמשים שהם מודגשים בקייץ ורובם נעלמים בחורף.כאשר הנמשים הופכים קבועים הם מעידים על חשיפת יתר לשמש ונזק קבוע שנגרם לעור. אמצעי הגנה מתאימים כנגד השמש עשויים לגרום להפחתה ניכרת במספר הנמשים ואפילו להעלמותם המוחלטת.

כתמי שמש (כתמי כבד, Solar Lentigines) הם כתמים חומים כהים המופיעים בעיקר על פני הגב העליון, גב האמות וגב הידיים ומעידים על התפתחות נזק משמעותי לעור. גם כתמי השמש מתכהים בקייץ ומבהירים בחורף אך בניגוד לנמשים אינם נעלמים בחורף.עקב צבעם החום כונו כתמי השמש"כתמי כבד" וזאת למרות שאין כל קשר בינם לתפקודהכבד.רוב כתמי השמש מופעים בגיל המבוגר ונגרמים עקב חשיפה מתמשכת לשמש, אך הם עלולים להווצר גםבאנשים צעיריםלאחר כווית שמש קשה.כתמים אלויהיו ממוקמים באיזור הכוויה ויתמידו לכל החיים.

כתמי השמש ברוב המקרים אינם מסוכנים וניתנים לטיפול על ידי רופא העור. בין השיטות המקובלות להסרת כתמים הן הקפאה בחנקן נוזלי, בעזרת חומרים הגורמים לקילוף שטחי של העור או על ידיחומרים הגורמים לפגיעה ישירה בתאים המייצרים את המלנין. מאחר שלא תמיד קל להבחין בין כתם חום שאינו מסוכן לגידול ממאיר מסוג מלנומה יש להשאיר את האבחנה והטיפול בידי רופא עור מיומן.

כתמים לבנים טיפתיים   Hypomelanosis Guttata : שכיחים על גב האמות של אנשים מגיל 30 ומעלה. רק מעטים יודעים שגם הם נגרמים עקב חשיפת יתר לשמש. הצבע הלבן באותם מוקדים נובע מכך שהמלנוציטים פגומים ומייצרים פחות מלנין מהדרוש.

שומות (נבוסים, נקודות חן):

שומות או בשמן העממי "נקודות חן" נובעות מריבוי מקומי של מלנוציטים.רובן מופיעות בשנים הראשונות לחיים וגדלות בהדרגה עם הגיל. מספר השומות גדל גם הוא עד העשור הרביעי לחיים ואז מתחיל לרדת. למרות שהשומות אינן נגרמות על ידי חשיפה לשמש, הן שכיחות יותר באיזורים החשופים לעומת האיזורים שאינם חשופים.מספר השומות שונה אצל כל אדם ונע בין שומה בודדת ל 001 ויותר שומות. לאור העובדה שחשיפה מוגזמת לשמש גורמת לשינוי בשומות מומלץ לאנשים בעלי מספר רב של שומות להקפידבמיוחד על הגנה מפני שמש ומעקב מתאים אצל רופא עור.

שינויים בכלי הדם בעור:

בעור ישנה רשת כלי דם גדולה שתפקידה להזין את העורולתרום לבקרת חום הגוף. רשת כלי הדם בעור מורכבת מכלי דם קטנים - עורקיים ווורידיים ומנימיות מיקרוסקופיות. ההתרחבות של כלי הדם בזמן חום מאפשרת פיזור החום לסביבה ואילו כיווץ כלי הדם, מפחית את אובדן החום לסביבה בימים הקרים. כוויות שמש גורמות בראש ובראשונה להרחבת רשת הנימיותולהווצרות אודם של העור. לאחר מספר ימים הנימיות מתכווצות חזרה והעור שב לצבעו הרגיל. חשיפה מצטברת מוגזמת לשמש, בעיקר אצל בהירי עור, עלולה להביא להרחבת הנימיות ולאודם קבוע בפנים או באיזורי גוף חשופים אחרים כמו גב הידיים ומחשוף החזה.פגיעה בסיבי הקולגן בדרמיס גורמת לאובדן התמיכה בדפנות כלי הדם הקטנים ולהתרחבותם. כלי הדם הקטנים המורחבים (טלאנגיאקטאזיות) מופיעים לרוב על הפנים ונראים כקווים אדומים דקים מסודרים בצורת עכביש או בצורת רשת עדינה. סיבות אחרות לטלאנגיאקטזיות שאינם קשורות לשמש הן נטילת ממושכת של גלולות למניעת הריון, נטילת כדורים המכילים את הורמון האסטרוגןאו הפרעות בתפקודי הכבד.

אקנה רוזציאה היא מחלה המאופיינת על ידי סומק קבוע ולעיתים גם בפצעונים דמויי פצעי בגרות המופיעים בעיקר על האף והלחיים. בנוסף מופיעה לעיתים קרובות גם התרחבות של כלי דם קטנים בצורה רשתית ולעיתים רחוקותעיבוי של האף. מצב זה שכיח יותר אצל גברים ויוחס בעבר לשתיית יתר של אלכוהול  ("אף של שתיינים").למרות ששתיית משקאות אלכוהולים ומשקאות חמים מחמירים את התופעה, הרוזציאה יכולה להופיע אצל כל אדם.טיפול נאות כולל מניעה קפדנית של חשיפת האיזור לשמש על ידי מסנני קרינה ובמידת הצורך גם תוספת טיפול במשחות וכדורי אנטיביוטיקה למספר חודשים.

שטפי דם באיזורים חשופים (כתמים סגולים) שכיחים מאוד על גב ידיהם של קשישים.שטפי דם שטחיים יכולים להגרם אצל כל אחד מאיתנו לאחר מכה חזקה אך אצל אנשים בעלי עור דק ושביר יופיעו הדמומים בעור עם כל שפשוף או אפילו נגיעה קלה בעור. הסיבה להופעת שטפי דם מופיעים בעור ניזוק שמש נובעת מן העובדה שהעור דק, וסיבי הקולגן שבתוכו פגומים. חוסר בסיבי קולוגן תקינים מביא לאובדן התמיכה בדפנות כלי הדם בעור והפיכתם לשבירים. כנגד תופעה זו אין תרופת פלא. ההמלצה היחידה היא הקפדה על שימון העורושמוש בשרולים ארוכים ורכים להגנה על עור הידיים.

דלקות בשפתיים עקב שמש (אקטיניק כייליטיס) מתבטאות ביובש וקילוף בעיקר בשפה התחתונה. תופעה זו אופיינית לבהירי עור אך יכולה להופיע גם אצל אדם הגר באיזור הררי עשיר בקרינה אולטרה סגולה. דלקת בשפתיים משמש מחייבת טיפול אחרת תהווה שלב מוקדם של התפתחות גידול סרטני על השפה. את הפגיעה בשפתיים ניתן למנוע על ידי שימוש בשפתון מיוחד המכיל מסנן קרינה. קיימים היום שפתונים שקופים במבחר גדול המתאימים לגברים ונשים כאחד המגינים על השפתיים הן בפני יובש והן בפני קרינת השמש.

קמטים נובעים מפגיעה מצטברת בסיבי הקולגן והסיבים האלסטיים בדרמיס. פגיעה בדרמיס נגרמת גם עקב חשיפת יתר לשמש וגם בעקבות ההשפעות המצטברות של משיכת האדמה ותנועות שרירי הפנים. מחלקים את הקמטים לקמטי הבעה וגרביטציה (הקמטים בצידי האף המצח ובין הגבות) ולקמטוטים הקטנים המופיעים רק באיזורים החשופים לשמש.

בוטוקס Botox   הוא  טיפול  שיכול  לעזור   לקמטי  תנועה.  פילרים   הם   הזרקות   המכילות קולגן  או חומצה  היאלורונית  ומיועדים  למילוי   קמטים   עמוקים  בצידי  האף  או לעיבוי  שפתיים. כתמי  עור  מטופלים  במשחות  מבהירות  המורכבות על ידי  רופאים (נוסחת קליגמן)

קמטי הבעה וגרביטציה: אין לשכוח שכ 20 אחוזים מהזדקנות העור אינה קשורה לשמש אלא לגיל עצמו. גם באדם שלא נחשף כלל לשמש תהיה עם הגיל התרופפות של רקמות החיבור ובכללן סיבי הקולגן והאלסטיקה בדרמיס. יהיה שינוי במראה הפנים ובכללן הערכת האף והאוזניים, ריפיון העור תחת הלסת התחתונה והפחתה בעובי רקמת השומן המרפדת את הלחיים. עם הגיל היכולת לרפא פצעים פוחתת וקצב צמיחת העור יורד.מאחר שגם מספר המלנוציטים פוחת עם הגיל, עלולים להווצר באנשים מבוגרים, כתמי עורבהירים לא אחידים.מאחר וסיבי הקולגן והאלסטיקה נחלשים בעור המבוגר, העור ישתפל כלפי מטה לפי כוחות הגרביטציה. במקביל יגרמו שרירי הפנים האחראיים להבעות לקפלי עור קבועים המתאימים לפעולתם. דוגמאות אופייניות לכך הם הקמטים בצידי העיניים הנגרמים עקב קריצות וחיוכים וקמטי המצח הקשורים בקימוט לארצוני של המצח. גם המנעות מוחלטת מחשיפה לשמש לא תוכל למנוע לחלוטין את הופעתם של קמטי ההבעה והגרביטציה. בניגוד לדעות הרווחות בחלק מהציבור התעמלות או עיסוי לשרירי הפנים לא תביא להפחתת קמטי ההבעה ואף עלולה במיקירם מסויימים להדגישם.

קמטים הקשורים בחשיפה לשמש חשיפה מתמשכת לשמש ללא הגנה גורמת לקמטוטים קטנים שאינם קשורים בפעילות השרירים או כוחות המשיכה. קמטוטים אלו נמצאים בכל העור החשוף ובולטים במיוחד בעור הלחיים בצידי הצוואר ובקדמת החזה.לעיתים קרובות נראה בעורפם של גברים מעל גיל חמישים עור צהוב ומקומט לאלפי קמטים עדינים. מצב זה שכיח יותר אצל אנשים שעבודתם בשמש כמו חקלאים וימאים ואנשי צבא. הוא קשור בהרס רקמת החיבור של העור על ידי חשיפה מתמשכת לאלפי שעות קרינה.המנעות מחשיפת יתר לשמש והגנה על העור החשוף יכולה למנוע כמעט לחלוטין את הופעתם של הקמטוטים הקטנים.

הרחבה של פתחי בלוטות החלב עקב שמש (קומדונים ענקיים): עלולה להופיע אצל אנשים אחרי גיל העמידה. נגעים אלו המופיעים בעיקר על הלחיים ובצדי העיניים, נראים כ"נקודות שחורות" ענקיות והם נוצרים עקב הפגיעה בסיבי הקולגן. החלשות סיבים אלו מאפשרת התרחבות פתחי בלוטות החלב של העור. פתח הבלוטה המורחב נסתם בשיירי חלב ותאי עור מתים שלאחר חימצונם נראים כ"נקודה שחורה" ענקית. מצב זה אמנם אינו מסוכן אך בהחלט ראוי לטיפול עקב ההפרעה הקוסמטית.

"עור תרנגול". אצל אנשים מבוגרים רבים מעל גיל חמישים אפשר לראות בעיקר בצידי הצוואר והחזה, עור אדום דק ומקומט המזכיר את עור הצוואר המיוחד של התרנגולים. נמצא זאת יותר אצל נשים עקב שמוש מתמשך בחומרים קוסמטיים ובשמיםבשילוב תוךחשיפה מתמשכת לשמש. קשה להעלים את התופעה לאחר שנוצרה אך ניתן להפחיתה על ידי המנעות משימוש בבשמים באיזורים חשופים והגנה מתאימה בפני שמש.

יובש העור אינו קשור בדרך כלל בשמש אלא בגיל עצמו. מחקרים אחרונים הראו שעם הגיל מספר בלוטות החלב בעור פוחת. בנוסףהתברר שעם בגיל תאי השכבה הקרנית פחות צמודים אחד לשני ועקב כך יקשה לעור לשמור על לחותו. העור באנשים המבוגריםיראה יבש ולעיתים אף מכוסה בקשקשים עדינים.

מה הקשר בין השמש לווירוס ההרפס?

אנשים רבים סובלים משלפוחיות המופיעות מדי פעם על השפתיים או סביבם. שלפוחיות אלו נגרמות ברוב המיקרים על ידי ווירוס ההרפסהנמצא רוב השנה במצב רדום בעצבים השטחיים של העור. אחת הסיבות השכיחות להתעוררות הווירוס מתרדמתו היא חשיפת יתר לשמש. מניחים היום שהשמש פוגעת בפעילותם של תאי לנגרהנס בעור ועקב כך יורדת התנגודת החיסונית לריבוי ווירוס ההרפס ולהפיכתו מוירוס רדום לוירוס פעיל הגורם לשלפוחיות כואבות. גורמים נוספים להתעוררות ההרפס יכולים להיות תקופת המחזור החודשי, מתח נפשי או מחלת חום למשל שפעת.

 קבוצות סיכון גבוה להיפגע בעת חשיפה לשמש
בהירי עור בעלי שיער בהיר (בלונדיני או אדום) ובעלי נמשים. 
אנשים שעורם נצרב בקלות או שלא נשזף כלל. 
בעלי מספר רב של שומות (מעל   20 נקודות חן). 
תינוקות ילדים וקשישים.
אנשים שבתוקף עיסוקם או תחביביהם נמצאים זמן ממושךבשמש (אנשי צבא, ימאים, ספורטאים וחקלאים).  
צוללנים, גולשים, שחיינים ועוסקים בספורט ימי אחרהנחשפים לשמש כשעורם רטוב וקולט עוצמות קרינה גבוהות המוחזרות מהמים.  
אנשים הנוטלים תרופות המגבירות את רגישות העור לקרינתהשמש.  

פרטים  נוספים על טיפול פוטודינמי לנגעי שמש בעור - ללא ניתוח

 

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
הסרת נזקי שמש טרום סרטניים ללא ניתוח - טיפול פוטודינמי
עור ושמש - מונחי יסוד
פילינג - "הפסקת הצהרים"
כל מה שרצית לדעת על גידולי עור
הגנה משמש - תינוקות , ילדים ומתבגרים
איך נכיר את השומות שעל גופינו?
איך מגינים על העור ?
אפליקציות אייפון חדשות עוזרות במעקב שומות חשודות - כדאי !!
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים