אתר העור הישראלי
 
איך מגינים על העור ?

 מדוע כדאי בכלל להזהר מחשיפת יתר לשמש?

1. ניתן לתקן חלק מנזקי השמש על ידי עצם הגנת העור מפניה.

יותר מכל איבר אחר, שומר העור על יכולת התחדשות ותיקון. השכבה העליונה של העור האפידרמיס מתחלפת ברובה כל חודש. נוסף על כך פועלים בעור אנזימים שתפקידם לתקן נזקים בDNA ובסיבי הקולגן הנגרמים על ידי קרינה אולטרה סגולית. בארה"ב, במחקר שבוצע על ידי חוקרת בשם ברברה גילכרסט השוו את הפחתת במספר הקמטים בקרב קבוצה גדולה של אנשים שהשתמשו במשחה לטיפול בקמטים (רטינואיק אסיד), לאלה שנמנעו משמש והשתמשו בקרם לחות בלבד. התברר שגם בקבוצה שנמנעה מחשיפה לשמש ללא כל טיפול נוסף, היה שיפור מהותי במראה העור וירידה במספר הקמטים הקטנים הקשורים לשמש.

2. שימוש במסנני קרינה עשוי להפחית את התפתחותם של גידולי עור חדשים. להתפתחות הגידולים הסרטניים הקשורים בשמש שני שלבים. שלב ראשון בו הקרינה האולטרה סגולה פוגעת בגרעין התא וגורמת למוטציה ראשונית בחומר הגנטי. שלב השני מתרחש מקץ 10 או 20 שנה, ובו חל שינוי נוסף הגורם להפעלת החומר הגנטי הפגוע ועל ידי כך לגדילה לא מבוקרת של התא ולהתפתחות הגידול הסרטני. ידוע היום ששיפור ההגנה בפני השמש עשוייה לשמור על המערכת החיסונית של הגוף כולו. עבודות מחקר שנערכו לאחרונה מעידות שגם השלב השני תלוי לפחות חלקית, בחשיפה לשמש. המסקנה המתבקשת מנתונים אלו היא שהגידולים מתפתחים בשני שלבים שכל אחד מהם קשור לשמש. את השלב הראשון ניתן למנוע על ידי הגנה משמש בילדות ואת השלב השני ניתן למניעה לפחות חלקית על ידי המשך הגנה מפני השמש בשנים מאוחרות יותר ולמעשה בכל גיל.

בעבודה מדעית שבוצעה באוסטרליה על קבוצת גברים ונשים בגיל שישים ומעלה נמצא שכבר אחרי שישה חודשים של שמוש במסנני קרינה חלה הפחתה בהתפתחותם של גידולי עור חדשים.

אין צורך להפוך לחפרפרת כדי לשמור על מראה העור ובריאותו !!!

חשיפה לשמש -כיצד?

רופאי העור ואני בתוכם אינם מעוניינם לגרום לפחדים וסיוטים ואינם רוצים לגזול את הנאות החיים. כדאי לחשוב על מניעת נזקי השמש כקרב שבו ישנם מספר קווי הגנה. חשוב לבנות מערכת הרגלים חדשה שבה קו הגנה ראשון ראשון או תכנון נכון של שעות הפעילות בחוץ, קו הגנה שני הוא ניצול איזורים מוצלים כובע וביגוד מתאים ואילו קו ההגנה השלישי הוא השימוש הקבוע במסנני קרינה.  

קו הגנה ראשון - תכנון זמני שהיה בשמש

החוכמה טמונה בהתאמת הפעילוית בחוץ לשעות שבהם ישנה פחות קרינה.כדאי לקבוע את שיעורי הטניס, הטיפול בגינה, והשחייה בים ובבריכה לשעות הבוקר המוקדמות או לשעות הערב הקרירות והנעימות. אפילו 10 דקות הליכה בין בינינים בהפסקת הצהריים חצי שעה של עבודה בגינה בשמש הקייץ הלוהטת מצטברים במשך השניםת לכמות קרינה מזיקה הגורמת לנזק קבוע. רצוי להמנע ככל האפשר מחשיפה לשמש בין השעות 10 ו 4 אחיר הצהריים שהן שעות הקרינה הישירה, בעלת העוצמה המירבית.

רצוי לתכנן אתהבילוי בחופי הרחצה עד 10 בבוקר  או אחרי 4 אחרי הצהריים כולל במסגרת קייטנות ונופש. המבינים מבלים את השעות הלחות והדביקות של היום במקום מוצל וממוזג ויוצאים לים בשעות הערב ולקראת השקיעה.

שיזוף במכוני שיזוף אינו מומלץ. ידוע היום ששיזוף במכוני שיזוף עלולו לגרום לנזקים חמורים בעור כמו חשיפה מוגזמת לשמש ואולי אף יותר. מי שאינו מסוגל להשתזף בשמש לא יצליח להשתזף גם במכוני שיזוף!!!

קו הגנה שני - שהייה בצל וביגוד מתאים

כאשר שוהים בחוץ יש לשהות בצל מתחת לשמשיה סככה או עצים. חשוב לזכור שכמות משמעותית של קרינה מוחזרת אלינו מהאוויר, מהחול ממי הים והבריכה וממשטחים בהירים כמו בטון ושלג. מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים שיגן על הפנים, הצוואר והעורף מקרני השמש. מומלץ להרכיב משקפי שמש תקניות החוסמות את מעבר הקרניים האולטרה סגוליות לעיניים ולעור העפעפיים העדין סביב העיניים.

החלונות הקדמיים של המכוניות מיוצרים מזכוכית מיוחדת החוסמת 90 עד 95 אחוזים מהקרינה האולטרה סגולה. החלונות הצדדיים שהם דקים יותר חוסמים רק כ  70 אחוזים מהקרינה האולטרה סגולה. מאחר וההגנה אינה מוחלטת מומלץ להקפיד על מריחת מסנני קרינה גם כאשר מתכננים נסיעה ארוכה במכונית, אפילו ממוזגת!! לרגישים במיוחד ניתן לרכוש חומר פלסטי מיוחד חוסם   UV  אותו ניתן להדביק על החלונות להגנה נוספת.

השימוש במשקפי שמש מתאימות חשוב גם להגנת העיניים עצמן מפני קרינה אולטרה סגולית. רופאי העיניים הוכיחו כבר מספר שנים שחשיפת העיניים לשמש ישירה בעיקר בגיל הצעיר מגבירה את הסיכון לקטראקט (ירוד) בגיל המבוגר.

איזו הגנה מספקים לנו הבגדים?

סוג הבגד  סוג הבד  כמות הקרינה החודרת 
חולצה לבנה דקה  פוליאסטר או  כותנה  1 ל 6
חולצה T לבנה רטובה  פוליאסטר או  כותנה   1 ל 7
חולצה T לבנה יבשה   פוליאסטר או  כותנה  1 ל 20
חולצה  כחולה  דקה    פוליאסטר או  כותנה  1 ל 13
 חולצה לבנה עבה פוליאסטר או  כותנה   1 ל 23
מכנסי ג'ינס    כותנה  1  ל 5000

קו הגנה שלישי - מסנני קרינה

קיימת המלצה ברורה לכל אדם עם עור בהיר למרוח מסנן קרינה כל בוקר וצהריים כל ימות השנה. כדאי כל אחד למרוח את כל איזורי העור החשופים במסנן קרינה עם מקדם הגנה עם מקדם הגנה בין 15 ל 30. להערכתי לא רחוק היום שבו השימוש במסנן קרינה יהפוך להרגל קבוע בדיוק כמו צחצוח השיניים.

איך לבחור מסנני קרינה וכיצד להשתמש בהם?

שימוש בתכשירים המכילים מסנני קרינה עשוי להקטין את הנזקים הנגרמים מן החשיפה הבלתי מבוקרת לקרינת השמש ובמיוחד את סכנת הכוויות מן השמש.חשוב לזכור שקרם או תכשיר אותו מורחים לאחר הצריבה בשמש אין בכוחו לבטל את כל הנזקים המצטברים אך הוא יכול לעזוור לעור להתאושש ולתקן את חלקם.תכשירי לחות לעור שמורחים במקום הצרוב לאחר שהנזק כבר נגרם משפרים את ההרגשה אך אינם מבטלים את הנזק.

מסנני הקרינה היעילים הראשונים יוצרו בשביל החיילים האמריקאים במלחמת העולם הראשונה. תכשירים אלו שנקראו "Red Vet Pet" היו מורכבים מתחמוצת ברזל אדומה ווזלין. משחה זו שהיתה שמנונית ואדומה לא היתה נעימה לשימוש (בלשון המעטה) אך הגנה בצורה יעלה בפני כוויות. עם השנים פותחו תכשירים מתוחכמים יותר שהשימוש בהם נעים הרבה יותר ולא שונה בהרבה ממריחה של קרם לחות רגיל. קיימים היום שני סוגים עקריים של מסנני קרינה. מסנני קרינה כימיים המתבססים על יכולתם של חומרים כימיים מסויימים לספוג קרינה אולטרהסגולית ועל ידי כך למנוע חדירתה לעור. יכולת הספיגה תלוייה בסוג החומר ובריכוזו. מסנני קרינה פיזיקליים המבוססים לרוב על חומר דמוי טלק המכונה טיטניום אוקסיד. חומרים אלו מתבססים על היכולת של טיטניום אוקסיד להחזיר בדומה לראי את הקרניים האולטרהסגוליות המגיעות לפני העור ועל ידי כך למנוע את חדירתן. יתרונם הגדול של המסננים הפיזיקליים הוא שאינם גורמים לאלרגיות או לצריבה בעיניים כמו חלק מהמסננים הכימיים. חסרונם של מסננים אלו שהם מעט יותר שמנוניים מהאחרים ולעיתים משאירים שכבה לבנה על העור. חסרון נוסף הוא שקשה להגיע למקדמי הגנה גבוהים על ידי שינוי בטיטניום אוקסיד לבדו. שימוש בטיטניום אוקסיד בשילוב עם חומרים כימיים אפשרי אך מבטל את היתרונות היחסיים של שימוש בטיטניום אוקסיד בלבד.

איך משתמשים במסנן קרינה?

את מסנן הקרינה חייבים למרוח על כל האיזורים החשופים ובעיקר על הפנים קצות האוזניים ואיזורים מחוסרי שיער בקרקפת בגברים. כדי שהתכשיר יעשה את פעולתו יש למורחו כ 15 עד  30דקות לפני היציאה לשמש. מאחר שמסנני הקרינה נשטפים עם הזיעה יש למורחם כל שעתיים בזמן פעילות ספורטיבית הגורמת להזעה.מאחר והקרנייים האולטרה סגוליות חודרות לעומק של מטר ויותר לתוך מיים יש להשתמש במסנני קרינה גם מיד לפני, וגם מיד אחרי הרחצה בים.

מהן התכונות החשובות ביותר של מסנן קרינה?

מקדם הגנה:

מקדם ההגנה מבטא את היחס בין כמות הקרינה החודרת לעור עם מסנן וכמות הקרינה החודרת לעור ללא המסנן. למשל: אם אנחנו מורחים על העור מסנןקרינה עם מקדם הגנה מספר 15  אחד  חלקי 15  מהקרינה תחדור לעור. במידה שנשתמש במסנן קרינה עם מקדם הגנה של 30 רק אחד חלק 30 מהקרינה יחדרו לעור בפרק זמן נתון.

מומלץ היום לכל אדם להשתמש במקדם הגנה שאינו קטן מ 15. לבעלי עור בהיר מסוגיםI א וII מומלץ מקדם הגנה מספר שלושים ואילו לשייכים לאחת מקבוצות הסיכון הגבוה מומלץ להשתמש במקדם של 40 ויותר.

משך החשיפה לשמש הגורם לכוויה באדם עם עור בהיר (יום קייץ, צהריים, סוג עור II )

ללא מסנן קרינה  10-12 דקות 
מסנן קרינה בעל מקדם הגנה  15 2-3 שעות 
מסנן קרינה בעל מקדם הגנה  19  3-4 שעות 
מסנן קרינה בעל מקדם הגנה   25 4-5 שעות
מסנן קרינה בעל מקדם הגנה   34 5-6 שעות 
מסנן קרינה בעל מקדם הגנה   42 7-8 שעות 

עמידות במיים:

מסנני הקרינה כמו כל חומר כימי או קרם שנמרח על העור מומסים בזיעה ומוסרים מהעור עקב החיכוך וכמובן לאחר הטבילה במיים. מסנן קרינה שאינו עמיד במים יש לשוב למרוח כל 30 דקות. מסנן קרינה עמיד במים יש למרוח שוב רק כל 3 או4   שעות. את כל מסנני הקרינה מומלץ למרוח בשנית לאחר שחייה בים או בבריכה.

כמה מסנן קרינה למרוח?

 האיזור בגוף  כמות לילד כמות למבוגר 
 פנים וצוואר  חצי כפית כפית
זרוע אחת ויד אחת  חצי כפית   כפית
גב וכתפיים  כפית   שתי כפיות
חזה ובטן  כפית  שתי כפיות 
ירך אחת ורגל אחת  חצי כפית  שתי כפיות 
כל הגוף 5 כפיות 10 כפיות

כללי אצבע לשימוש במסנני קרינה

1. יש למרוח כל יום : קיץ וחורף

2.יש למרוח בבוקר ושוב בצהריים

3. יש למרוח על כל האיזורים החשופים

4. יש למרוח שנית לאחר כל טבילה במיים

5. מריחת מסנני קרינה אינה תחליף

להמנעות מחשיפת יתר לשמש

חשוב לזכור: עור שזוף אינו מספק הגנה יעילה בפני נזקי שמש. נמצא שמידת ההגנה של השיזוף הטבעי משתווה למסנן קרינה עם מקדם הגנה 3 או 4.

האם יש לחשוש משימוש במסנני קרינה?

ככלל השימוש במסנני קרינה הוא בטוח ביותר ומומלץ לשימוש ברוב האוכלוסיה ללא כל חשש. מסנני הקרינה הכימיים הראשונים הכילו חומר הנקרא  PABA. מאחר שחומר זה גרם בחלק מהמשתמשים לאלרגיות הוא הוצא משימוש והוחלף בחומרים קולטי קרינה מסוגים אחרים בעיקר   Oxybenzone   ו    Benzophenon. חומרים אלו נמצאים בשימוש כבר מספר שנים אצל מיליוני אנשים עם מספר קטן מאוד של תופעות לוואי. מדי שנה מדווחים מקרים בודדים של רגישות אלרגית למסנני קרינה המוחמרת לעיתים על ידי חשיפה לשמש. רגישות זו אינה מסוכנת וחולפת לאחר השימוש בחומר. תופעת לוואי שכיחה בהרבה היא צריבה בעיניים מיד לאחר מריחת מסנן הקרינה.הצריבה קשורה קרוב לוודאי לגירוי העיניים על ידי אדי החומר. לאנשים המוטרדים על ידי הצריבה מומלץ לנסות להשתמש במסנן קרינה עם חומר פעיל אחר, מסנן קרינה המיוצר על ידי חברה אחרת או במסנן קרינה פיזיקלי המכיל טיטניום אוקסיד.

מהו מסנן הקרינה המומלץ?

1.מסנן שמגן גם נגדUVB וגם נגד UVA 

2.לכל אחד - מסנן עם מקדם הגנה בין 15 ל 30

3.לרגישים במיוחד לשמש מסנן עם מקדם הגנה  30

4.מסנן שעמיד ברחיצה במיים

5.מסננים הכוללים טיטניום אוקסיד

מומלץ  לילדים ואנשים רגישים למסנני קרינה

6.מסנן ללא PABA

מתי אין אנו מוגנים מספיק ?

1. תחת שמשיה (מאחר ורוב הקרינה מוחזר מהחול)

2. בזמן שחיה בים מאחר ורוב הקרינה מוחזרת מהמיים)

3. בחורף  (כי קרינה על סגולה עוברת דרך עננים)

4. כשחובשים כובע מצחיה (כירוב הפנים איננו מכוסה)

5. מאחורי חלון זכוכית (כי  UVA עובר מבעד לזכוכית)

6. כאשר משתמשים במסנן קרינה עם מקדם הגנה 8-4 בלבד

חשוב לדעת:

לאחרונה חלה עלייה בשיעור מקרי סרטן העור גםבאנשים בעלי עור כהה - שמוצאם מארצות הים התיכון או צפון אפריקה

חשוב לדעת:

הגנה משמש יכולה להפחית את הזדקנות העור הקשורה בשמש גם בבעלי עור כהה.

חשוב לדעת: במחקר שנערך באירופה הצפונית נמצא שאנשים העובדים עבודה משרדית ויוצאים לחופשה בת שבועיים לנופש על שפת הים בארץ חמה נחשפים בחופשה לכמות של UVB השווה לכמות שאליה נחשפו לכל אורך השנה.

האם ניתן להגביר את השיזוף על ידי תרופות?

קיימים שני סוגי חומרים היכולים לגרום לשיזוף. החומר הראשון שנמכר לרוב בחנויות טבע או דרך מודעות בעיתון הוא הבטא קרוטן (b-caroten). חומר זה נמצא בגזר עגבניות גמבה ותפוזים. כאשר בולעים כמויות גדולות של בטא קרוטן העור משנה צבעו אך הצבע המושג הוא יותר צהוב כתום ולא הצבע החום הנכסף. בנוסף ידוע היום שההצטברות של הבטא קרוטן ברקמות השומן, בכבד ובאיברי גוף אחרים יכולה לגרום לרעילות.

חומר שני היכול לגרום לשיזוף נקרא פסוראלן (Psoralen). בחומר זה משתמשים רופאי עור לטיפול במיקרים של מחלות עור בינהן פסוריאזיס ולימפומה של העור. הפסוראלון מגביר את רגישות העור ל UVA ועל ידי כך גורם לשיזוף מהיר. למרבה הצער במקביל לשיזוף עולה גם הסיכון לכל שאר הנזקיםהקשורים בחשיפת יתר לשמש ובכללן הזדקנות מואצת של העור וסרטן העור.

האם ניתן להשתזף ללא שמש?

חברות רבות מפרסמות היום משחות המשזפות ללא שמש. משחות אלו מכילות חומר הנקרא דיהידרוקסיאצטון. החומר הזה מחמצן חלבונים בחלק העליון של האפידרמיס ועל ידי כך גורם תוך מספר שעות לשינוי צבע דמוי שיזוף היכול להתמיד כשלושה ימים. הדורות הראשונים של אותם חומרים גרמו בחלק מהאנשים לשיזוף לא אחיד ולא טבעי. פיתוח נוסף של המוצרים הביא לכך שרובם יחסית יעילים ומעניקים לעור צבע חום אחיד הנראה לרוב טבעי או כמעט טבעי. ככל הידוע היום הדיהידרוקסי אצטון אינו גורם לנזק לעור. חשוב עם כך לזכור שהשיזוף ללא שמש אינו מגן על העור מפני קרינת שמש. משום כך יש לבחור תמיד בחומר שמכיל בנוסף לחומר ה"משזף" גם מסננן קרינה בעל מקדם הגנה של  15או יותר. בעת השימוש בחומרים לשיזוף ללא שמש יש להימנע ממריחה קרוב לשיער הקרקפת או הגבות ולזכור שהם גורמים לכתמים בבגדים. כדאי להמנע מרחצה בים או ממקלחת לפחות שעה לאחר מריחת החומר מאחר והרחצה עלולה למנוע את הווצרות השיזוף.

חשוב לדעת:

1. זהירות מיוחדת באיזורים גבוהים - הרים

2.מכוני שיזוף - מחוץ לתחום

3. נוטל תרופות ? - יתכן שהנך רגיש מהרגיל לשמש!

רגישות מוגזמת לשמש

קיימות מספר סיבות ההופכות אנשים מסויימים לרגישים במיוחד לנזקי השמש.

רגישות יתר מולדת: הדוגמה המובהקת הם הלבקנים. עקב פגם תורשתי ביצור המלנין בעורם הם נוטים יותר לקבל כוויות שמש, לפתח הזדקנות עור מהירה מהרגיל וללקות בסרטן עור בשכיחות גדולה מהרגיל. קיימות גם מחלות מולדות נוספות נדירות שבהן צבע העור תקין אך עקב פגם בתיקון הנזק בDNA שנגרם על ידי חשיפה לאור אולטרה סגול הם רגישים לנזקי השמש ומפתחים גידולי עור. דוגמא למחלה כזו היא הקסרודרמה פיגמנטוזום שלסובלים ממנה יש סיכון של פי  1000 ללקות בסרטן העור יחסית לאוכלוסיה הרגילה.

מחלות נרכשות הגורמות לרגישות יתר לאור השמש:

אנשים הלוקים במחלת ה"לופוס" (זאבת אדמנתית) רגישים במיוחד לשמש. במחלה זו מתפחים על העור נגעים בצורה של מטבעות או בצורה של פרפר (על האף והלחיים).בחלק מהמקרים יש גם פגיעה במערכת הדם הכליות והפרקים. חשיפה לשמש מגבירה את התופעות העוריות במחלה זו על כן חייבים החולים להמנע מכל חשיפה לשמש.

  Polymorphous light eruption או בקיצור PLE. היא תופעה שכיחה באוכלוסיה. למרות השם הארוך אין זו תופעה מסוכנת. אופייני שהלוקה במחלה  מפתח פריחה מגרדת לאחר החשיפה ראשונה שלו לשמש באותה שנה. בהמשך הקייץ לאחר שהעור השתזף מעט חולפת הפריחה. במילים פשוטות ניתן לכנות את המצב אלרגיה לשמש. יש טוענים שיותר מ 10 אחוזים מהאוכלוסיה חוו את התופעה.

רגישות יתר לשמש עקב חומרים הבאים במגע עם העור:

לנשים רבות בגיל 50 ויותר ישנם כתמים חומים בצידי הצוואר. מעטים יודעים שהסיבה להם היא שימוש בבשמים שביחד עם החשיפה לשמש גורמים לרגישות והתפתחות כתמים חומים בעור במקומות המגע עם הבושם. הסבר לתופעה טמון בעובדה שקרינת השמש ובעיקר הUVA יכולה לגרום לשינוי בחומרים כימיים.השינוי שהשמש גרמה בחומר הכימי שמותז או נמרח על העור, יכול לגרום לתופעות דמויות כווויה או לתפרחות אלרגיות. מה שמאפיין את התפרחות האלו היא העובדה שהן מופיעות רק באיזורים חשופים שבאו במגע עם החומר המרגש, בעיקר על הפנים, הצוואר, גב הידיים ומחשוף החזה. דוגמא לחומרים הגורמים לרגישותיתר מקומית לשמש הם הבשמים המכילים חומרים המופקים מקליפת תפוז הגדל במחוז ברגמוט Bergamot בצרפת.בשמים אלה עלולים לגרום לכתמי עור כאשר האדם המשתמש בהם נחשף לשמש. חומרים אחרים כמו מיץ תאנה מיצי לימון ירוק אדי זפת יכולים לגרום לתופעות דומות בעור. מעניין לציין שגם מסנני קרינה האמורים להגן עלינו מקרינת השמש עלולים לגרום לעיתים נדירות דווקא לרגישות יתר לשמש. כל אדם שמשתמש במסנני קרינה ומרגיש שעורו נעשה רגיש ואדום יותר לאחר חשיפה חייב לפנות לרופא עור לבירור הסיבה. רגישות יתר לשמש הנגרמת על ידי חומרים הנמרחים על גבי העור ניתנת לאבחנה על ידי בדיקות רגישות מיוחדות המבוצעות על ידי רופאי עור בבתי חולים.

רגישות יתר לשמש עקב תרופות:

ידוע כבר למעלה ממאה שנה שתרופות יכולות לגרום רגישות יתר לשמש. עם ריבוי התרופות החדשות בעשור האחרון עלו מספר המיקרים של בתפרחות באיזורי הגוף החשופים עקב נטילת תרופות. בין התרופות שיכולות לגרום לרגישות יתר לשמש יש לציין את הקינידין והאמיודארון שהן תרופות לטיפול בהפרעות בקצב הלב, ותרופות אנטיביוטיות כמו הטטרציקלינים האופלוקסאצין והציפרופלוקסאצין. גם תרופות לטיפול במחלות נפש כמו הכלורפרומאזין, תרופות להגברה של הפרשת הנוזלים מהגוף מקבוצת התיאזידים,כלורפרופאמיד נגד סכרת ועוד. יש לזכור שלא כל אדם הנוטל תרופות אלה נעשה רגיש לשמש אך ברגע שהתופעה מופיעה יש לאבחנה ולנסות להחליף את התרופהבאחרת.

תרופות העלולות לגרום לרגישות יתר לשמש

אנטיביוטיקה אופלוקסאצין, נלידיקסיק אסיד, ציפרופלוקסאצין, גריפולין ועוד...טיפול בהפרעות בקצב הלב: קינידין,אמיודארון ועוד... טיפול בסכרת:כלורפרופאמיד, גליבוריד ועוד... טיפול פסיכאטרי: כלורפרומאזין, אמיטריפטילין ועוד... 

אפשר לטפל בנזקי שמש

עד לפני 20 שנים לא היה אדם שפקפק בחשיבות השמש לבריאות. הורה שילדיו לא אהבו לשחק בשמש היה מודאג.ילד שלא היה שזוף או לפחות סמוק לחיים נחשב חולני. משום כך אין להאשים אף מבוגר שעורו פגוע שמש - פשוט לא ידע. בפרק זה נלמד כיצדניתן לתקן ולו חלק מנזקי השמש שכבר קיימים. (מידע  מלא  על טיפול  בכתמי שמש וקמטים)

תמונות לפני ואחרי   PhotoFacial - טיפולים  ב  IPL  

איך מטפלים בכווית שמש?

בפרקים הקודמים תוארו האמצעים בהם יש לנקוט כדי להמנע מכוויות שמש. אם הן בכל זאת נוצרת כוויה ניתן להקל על הכאב ואי הנוחות. אך אף טיפול לא יבטל את הנזק כשכבר התרחש.כאשר הכוויה קלה ושטחה קטן, מספיק לקרר את העור עם קרם לחות קל המותאם ל מריחה אחרי חשיפה לשמש, או בעזרת משחות מיוחדות המכילות גם חומר משכך כאבים (דומה לחומר הרדמה בו משמשים בזמן טיפול שיניים). אמבטיה עם מיים פושרים שבתוכם מעט עמילן תירס (קורנפלור) יכולה גם היא לתרום להרגעת הכאבים. במידת הצורך ניתן לקחת גם כדור אספירין או אקמול. כאשר הכוויה קשה יותר, עם שלפוחיות גדולות או כאשר מופיעים סימני זיהום או חום יש לפנות לעזרה רפואית.

בעת שהכוויה מתחילה להירפא מופיע בדרך כלל קילוף של העור ולעיתים גם גרד קל. מתחת לעור המתקלף נוצר עור חדש עדין, מומלץ לא "לעזור" לעור להתקלף. קילוף מוקדם מדי של העור הישן יכול לפגוע בעור החדש שנוצר מתחתיו ולגרום בזמן הריפוי לכתמים בעור. העור החדש עדין ורגיש ולכן יש להמנע לחלוטין מכל חשיפה לשמש בתקופת הריפוי שלאחר כוויה. כאשר העור מתקלף כדאי למרוח לפחות פעמיים ביום קרם לחות שומני על העור.

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
הסרת נזקי שמש טרום סרטניים ללא ניתוח - טיפול פוטודינמי
עור ושמש - מונחי יסוד
פילינג - "הפסקת הצהרים"
איך נזהה את נזקי השמש?
כל מה שרצית לדעת על גידולי עור
הגנה משמש - תינוקות , ילדים ומתבגרים
איך נכיר את השומות שעל גופינו?
אפליקציות אייפון חדשות עוזרות במעקב שומות חשודות - כדאי !!
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים