אתר העור הישראלי
 
הסרת נזקי שמש טרום סרטניים ללא ניתוח - טיפול פוטודינמי

הטיפול הפוטודינמי נמצא בשימוש מחקרי מספר שנים בארץ ובעולם. הוא מקובל היום כאחת האלטרנטיבות לטיפול בנגעי עור שטחיים בעיקר מסוג סולאר קראטוזיס ובאזל סל קרצינומה שטחית. הטיפול הפוטודינמי הנפוץ בדרמטולוגיה כולל מריחה של חומצה אמינולבונית (ALA)ולאחר מספר שעות חשיפה לאור באורך גל מתאים. לשם ריגוש הפורפירינים (כולל ה (ALAיש לחשוף אותם לאור אדום (670nm) או  כחול-סגול
(410nm) . נמצא שהרגישות לאור  הכחול-סגול היא פי 10 מאשר הרגישות לאור האדום, אך החדירה לעומק של האור האדום טובה יותר.  בעבודות שמבוצעות לאחרונה התברר שיש יתרון לשימוש באור כחול סגול מבחינת יעילות וניצולת החומר המרגש. בנוסף התברר שהחדירה של האור הכחול סגול לעומק 2-3 מילימטר מספקת לטיפול בנגעים באפידרמיס והחלק העליון של הדרמיס. קיים כנראה גם יתרון בשימוש באור באורך גל קצר יותר מבחינת הכאב. בעבודה שהשוותה טיפול פוטודינמי באור אדום לטיפול באור ירוק נמצא שהטיפול באור ירוק פחות כואב.

בחודש דצמבר 99 אושר לראשונה על ידי ה FDA, לשימוש קליני, טיפול פוטודינמי בנגעי אור. המערכת שאושרה לשימוש כוללת אמינולבוליניק אסיד 20% שמיוצר על ידי חברת DUSA  ותימכר תחת השם המסחרי Levulan . בתהליך זה התמיסה נמרחת על הנגעים המטופלים ולאחר 12 שעות האזור נחשף לאור כחול ל15 דקות. הנגע מתכסה בגלד לאחר 3 עד 5 ימים ונרפא לאחר כ 10 ימים.

בניסויים קליניים שבוצעו החל מ 1997 בארה"ב ב16  מרכזים טופלו 1500 נגעים של סולאר קראטוזיס ב 243 חולים  בטיפול פוטודינמי. בחולים בהם לא היתה נסיגה מליאה של הנגעים לאחר 8 שבועות בוצע טיפול נוסף.  

באחד מהמחקרים שבוצע על 117 חולים נמצא ש 86 אחוזים מהנגעים נעלמו לאחר טיפול אחד וב 94 אחוזים מהנגעים היה ריפוי מלא לאחר 2 טיפולים. בקבוצת הביקורת שטופלה על ידי משחת  פלצבו ואור היתה העלמות של 32 אחוזים מהנגעים. 

להגדלה לחץ על התמונה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
בעבודה שנייה על 126 חולים היה ריפוי של 82 אחוזים לאחר טיפול אחד ו 90 אחוזים לאחר שני טיפולים לעומת 20 אחוזי ריפוי בשני טיפולי פלצבו.  הממצאים היו משמעותיים סטטיסטית.  (p<0.001).

בזמן הטיפול נצפו מעט צריבה ותחושת עקצוץ בנגעים. לא היו כל תופעות לוואי אחרות מקומיות או מערכתיות.  התוצאות הקוסמטיות נרשמו על ידי הרופאים והחולים כטובות או מצוינות ב 94 אחוזים מהמקרים. בנוסף 85 אחוזים מהמטופלים מסרו כי הם יעדיפו את הטיפול הפוטודינמי על טיפולים אחרים בעתיד.

במקביל לאישור התרופה לטיפול בסולאר קראטוזיס מבוצעים מחקרים הבודקים תרכובות שונות של חומצה אמינולבולינית כמו למשל  דלתא אמינולבוליניק אסיד מטיל אסטר. נמצא שתרכובת זו מתרכזת באופן יותר סלקטיבי בנגעים הסרטניים והטרום סרטניים לעומת התרכובת הרגילה של אמינולבוליניק אסיד.  חברות אחרות מפתחות מקורות אור יחודיים בתחום האור הכחול סגול שעשויים להגביר במידה ניכרת את  יעילות טיפול, שטח הטיפול ועומק חדירת האור לרקמה.  נראה שפיתוחים אלו יכניסו את הטיפול הפוטודינמי לארסנל הטיפולי של רבים מרופאי העור ויאפשרו לנו להציע לחולים המתאימים אלטרנטיבה נוספת בעלת יתרונות יחודיים.

היכן  ניתן לבצע טיפול פוטודינמי  בנגעי  עור ?

היכן  ניתן  לבצע   Photrejuvenation   ב  IPL  ולייזר  ??

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
עור ושמש - מונחי יסוד
פילינג - "הפסקת הצהרים"
איך נזהה את נזקי השמש?
כל מה שרצית לדעת על גידולי עור
הגנה משמש - תינוקות , ילדים ומתבגרים
איך נכיר את השומות שעל גופינו?
איך מגינים על העור ?
אפליקציות אייפון חדשות עוזרות במעקב שומות חשודות - כדאי !!
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים