אתר העור הישראלי
 
שאלות ותשובות על שימוש בתמיסת מינוקסידיל (מינוקסי)

מינוקסידיל נמצא בשימוש משנת 1988 ומשנת 1997 אושר לשימוש ללא מרשם רופא. חברת תרימה החלה לשווק את תכשירי מינוקסי ב-1991. סדרת מינוקסי כוללת 2 תכשירים: מינוקסידיל 2 לנשים – תמיסת Minoxidil בריכוז של 2%מינוקסידיל 5 לגברים – תמיסת Minoxidil בריכוז של 5%. המרכיב הפעיל במינוקסידיל ידוע כמרחיב כלי דם. במחקרים נמצא ש-Minoxidil גורם לגירוי תאי האפיתל בזקיק השערה, פעולה זו מאריכה את מחזור חיי השערה וגורמת לעידוד צמיחת שערה חדשה. תכשירי המינוקסי  מכילים בארץ גם   Panthenol (פרו ויטמין B5).

הסיבה  הגנטית היא  הסיבה השכיחה ביותר  לדלדול שיער  בנשים  מגיל  40 ומעלה.
נשים סובלות מדלדול שיער במהלך החיים והסיבות רבות כגון נטייה תורשתית, שינויים הורמונאלים ,תזונה לקויה ,הפרעה בתפקוד של בלוטת התריס וכתופעת לוואי של תרופות.  דלדול שיער אצל נשים מופיע בדרך כלל לאחר העשור הרביעי או החמישי לחיים. הסיבה השכיחה ביותר הנה סיבה גנטית.

מה היא  היעילות של  המינוקסידיל  בנשים ?
ממחקרים שנעשו עד כה עולה כי המינוקסידיל עוצר את נשירת השיער אצל כ-80% מהמשתמשות ו-30%-40% מהמשתמשות במינוקסידיל יגיעו להצמחת שיער משביעת רצון. ככל שמתחילים מוקדם בטיפול במינוקסידיל כך גדלים הסיכויים להצלחת הטיפול. תהליך ההתקרחות ונשירת השיער הינו תהליך איטי הנמשך בהרבה מקרים לאורך שנים. גם תהליך צמיחת השיער הינו תהליך ממושך, לפיכך, יש להשתמש בתכשיר לפחות ארבעה עד שישה חודשים על מנת להעריך את יעילות הטיפול. הפסקת הטיפול עלולה לגרום לחידוש תהליך הנשירה.

מי יכול להשתמש במינוקסידיל?
יכולות להיות סיבות רבות לאובדן שיער, לפיכך, לפני השימוש במינוקסידיל עליך לברר האם השימוש במינוקסידיל אכן מתאים לך. מחקרים מקיפים הראו כי מינוקסידיל יעיל בעצירת נשירת שיער תורשתית – Androgenetic Alopecia.  נשים וגברים בריאים בגילאי 18 עד 65, להם נשירת שיער והתקרחות מהטיפוס התורשתי, יכולים להשתמש במינוקסידיל.  מינוקסידיל 2 אחוז  מיועד לנשים וגברים.  מינוקסידיל 5 אחוז מיועד לגברים בלבד.

מה היא בטיחות השימוש במינוקסידיל ?
מיליוני אנשים בכל רחבי העולם משתמשים בתמיסת Minoxidil מאחר ומינוקסידיל הינו תכשיר לטיפול מקומי, כך שבניגוד לתכשירים אחרים, ספיגת מינוקסידיל במערכת הדם נמוכה,לכן תופעות הלוואי המשפיעות על מערכות שונות בגוף הנן נדירות, עובדה המספקת בטיחות רבה יותר למשתמש ומאפשרת שימוש ללא צורך במרשם רופא. בשנת 1997 משרד הבריאות וה-FDA האמריקאי אישרו את מינוקסידיל לשימוש ללא צורך במרשם רופא. (אישור זה מצביע על בטיחות השימוש במינוקסידיל).

כיצד משתמשים בתמיסת מינוקסידיל  (מינוקסי) ?
יש למרוח כמות כוללת של 1 מ"ל, 7 לחיצות, על כל איזור ההתקרחות. מריחה זו תתבצע פעמיים ביום. יש להשתמש במינוקסידיל על שיער ועור יבשים. יש להימנע מחפיפת הראש במשך כשעתיים לאחר השימוש במינוקסידיל.  אין לעבור על הכמות המומלצת של 2 מ"ל ליום. יש להשתמש במינוקסידיל בהתמדה במשך 4 חודשים או יותר עד שמגיעים לתוצאה משמעותית.ניתן להשתמש במינוקסידיל (מינוקסי) בשתי צורות התזה: באריזתו המקורית לטיפול בקרחות שאינן מכוסות בשיער כלל. בעזרת מתז מוארך לטיפול בקרחות מכוסות שיער. את המינוקסידיל ניתן לרכוש ללא מרשם רופא בבתי מרקחת וברשתות הפארם.

כל מה שרצית לשאול על נשירת שיער  וטיפול  מינוקסידיל....

ש: מה ההבדל בין דילול שיער "נורמאלי" לדילול שיער אשר מצביע על מחלה?
ת: Androgenetic alopecia (אובדן שיער נפוץ) הוא מצב תורשתי, שבו זקיקי שיער באופן גנטי, מאולצים להתכווץ ולבסוף לנשור. זה תופס לגבי לפחות 95% מהמצבים של נשירת שיער. במקרים אחרים אובדן שיער יכול להיגרם על ידי מחלה, חוסר איזון הורמונאלי, ארוחות לא מאוזנות וגורמים אחרים. אם יש ספק, עליך להיבדק על ידי הרופא שלך, זאת על מנת לוודא שאינך סובלת ממצב אחר מלבד אובדן שיער תורשתי רגיל. בכל אופן, על ידי התבוננות בקרובי משפחתך, את יכולה לאבחן בעצמך אובדן שיער תורשתי, במידה גבוהה של וודאות.

ש: אם אני רוצה לדעת אם אני עומדת לאבד את שיערי, האם עלי להסתכל על משפחתה של אימי?
ת: לא. הגנים לאובדן שיער נישאים על ידי שני ההורים. הנטייה לאובדן שיער יכולה לדלג על דורות, לכן צריך להסתכל על כל הגברים במשפחה.

ש: האם תוספות מזון יכולות למנוע נשירת שיער?
ת: ברוב המקרים אובדן השיער הוא תורשתי. תת תזונה חמורה יכולה לגרום להקדמת תופעת ההתקרחות. אם את אוכלת בצורה בריאה יחסית, סביר להניח כי הנשירה אינה כתוצאה מחוסר תזונתי.

ש: האם צביעת שיער גורמת לנשירת שיער?
ת: טיפולי שיער רבים כמו צביעה וחמצון יכולים לגרום נזק לשיער, אולם שום טיפול שיער לא יגרום לאובדן שיער תורשתי.

ש: האם הטיפול במינוקסידיל יצליח אצל כל אחד?
ת: לא, ישנם מספר גורמים שאמורים להשפיע על הצמיחה של שיער כאשר משתמשים במינוקסידיל. אלו כוללים: כמה זמן הנך סובלת מנשירה, סוג אובדן השיער,אזור הידלדלות השיער וקוטר הקרחת, גילך ומצב בריאותך, מצב הפיגמנטים בשיער. נמצא כי התוצאות הטובות ביותר נמצאות אצל נשים אשר החלו לאבד שיער לפני פחות מ-10 שנים.

ש: כיצד מינוקסידיל עובד?

ת: מניחים כי מינוקסידיל מגביר את אספקת הדם לזקיקי השיער, כך מחזק את השיער הקיים וממריץ צמיחת שיער משנית.
ש: למי אסור להשתמש במינוקסידיל?
ת: אל תשתמשי במינוקסידיל אם את מתחת לגיל 18 או מעל לגיל 65. אם איבוד השיער שלך הוא פתאומי או לא אחיד (טלאים), הקרקפת שלך אדומה, דלקתית, מגורה, סובלת מאיזו שהיא מחלה, או כואבת אם את סובלת מאיבוד שיער שנגרם מסיבה אחרת מלבד תורשה. רצוי לפני השימוש במינוקסידיל להתייעץ עם רופא העור.

ש: מה מכילה אריזת מינוקסידיל?
ת: אריזת מינוקסידיל (שם מסחרי  מינוקסי -  חברת תרימה) מכילה בקבוק של 80 מ"ל עם מתז ספריי וצינור פלסטיק ארוך הניתן להרכבה במקום מתז הספריי. כל מתז מתאים לסוג איבוד השיער. למשל, מתז הספריי מתאים לחלקים קרחים גדולים יותר בקרקפת, המתז הארוך יותר מתאים לשימוש מתחת לשיער. כל מתז מתוכנן לספק את הכמות הנכונה של מינוקסידיל.

ש: לכמה זמן מספיק מינוקסידיל (מינוקסי)?
ת: כל בקבוק מספיק לכ-40 ימי טיפול, זאת בהתבסס על המנה המומלצת.

ש: כמה זמן עלי להשתמש במינוקסידיל?
ת: את צריכה להמשיך להשתמש במינוקסידיל כל עוד הינך מעוניינת בעצירת נשירת השיער ועידוד צמיחת שיער חדש. אם תפסיקי להשתמש בתכשיר תתחדש נשירת השיער. האפקט של מינוקסידיל יכול להראות רק לאחר כ-4 חודשים. לאחר שנה של שימוש ניתן לראות אפקט מירבי.

ש: כמה זמן לאחר השימוש במינוקסידיל מתקיימת הספיגה המכסימלית של התכשיר?

ת: שעתיים.

ש: מה עלי לעשות אם בטעות נשפך מינוקסידיל על פני?
ת: שטוף זאת עם סבון ומים.

ש: האם התכשיר יעבוד מהר יותר אם אשתמש בו יותר ממה שמומלץ?
ת: לא, השיער שלך לא יגדל מהר יותר אם תשתמשי בתכשיר יותר מפעמיים ביום.

ש: האם חייבים למרוח את מינוקסידיל או רק להשפריץ?
ת: עיסוי עדין של הקרקפת לאחר שימוש במינוקסידיל יעלה את השפעתו של מינוקסידיל.

ש: מה קורה אם פיספסתי מנה או שכחתי להשתמש במשך יום או יומיים?
ת: עליך לנסות להשתמש במינוקסידיל פעמיים ביום, כל יום. אם בכל אופן את מחמיצה מנה, שימי את המנה מייד. אל תשתמשי במנה כפולה של מינוקסידיל או באופן תדיר יותר מפעם בכל 12 שעות. החמצה חוזרת ונשנית של מנות טיפול של מינוקסידיל יפחיתו את יעילות הטיפול.

ש: כמה זמן לאחר חפיפת השיער עלי לחכות בטרם אשתמש במינוקסידיל?
ת: כשעה אחרי החפיפה, כאשר הקרקפת יבשה לגמרי תוכלי להשתמש במינוקסידיל.

ש: האם צריך לחפוף לפני השימוש בתכשיר??

ת: לא.

ש: האם אני יכולה להמשיך את הטיפול הקבוע בשערי, בשימוש בקונדישנרים, ספריי לשיער וכו' בזמן השימוש במינוקסידיל?
ת: תוכלי להמשיך את טיפוח שערך כרגיל. בחרי קונדישנר מתאים לסוג שיערך וודאי לשטוף אותו לגמרי. אם את משתמשת בספריי לשיער, ג'ל לעיצוב שיער או מוס, ודאי כי מינוקסידיל התייבש לגמרי לפני השימוש בהם.

ש: האם אני יכולה להשתמש במייבש שיער בזמן השימוש במינוקסידיל?

ת: השימוש במייבש שיער אפשרי למטרות עיצוב, אך לא למטרת ייבוש התכשיר (זאת משום שהחום יאייד את התכשיר לפני שייספג בקרקפת).

ש: האם אני יכולה לשחות או להתקלח בזמן שאני משתמשת במינוקסידיל?

ת: כן, לפני הרטבת השיער, עליך לחכות לפחות שעתיים לאחר השימוש במינוקסידיל, זאת על מנת לתת מספיק זמן לתכשיר להתייבש ולהיספג בקרקפת.

ש: האם צריך שמפו מיוחד בתקופת השימוש במינוקסידיל?

ת: לא, אין צורך לשנות את הרגלי החפיפה שלך בזמן השימוש במינוקסידיל.

ש: האם מינוקסידיל ישפיע על מצב השיער?
ת: יתכן, מינוקסידיל עוזר לחזק ולעבות את השיער הקיים. אין שום ראיה כי התכשיר יפגע בשיערך או יגרום לקשקשת – למעשה, חלק מהמשתמשים מדווחים על שיפור במצב הקשקשת עם השימוש במינוקסידיל.

ש: האם מינוקסידיל יעשה את קרקפתי רגישה יותר לשמש?
ת: אין שום ראיה לכך.

ש: האם שימוש במינוקסידיל משנה את הצבע או המרקם של השיער הקיים?

ת: לא.

ש: האם מינוקסידיל ימנע הפיכת צבע שיערי לאפור?
ת: לא.

ש: מה עלי לחפש כסימן לכך שמינוקסידיל עובד?

ת: לאחר 3-6 חודשים עליך לראות כי הנשירה נעצרה או הואטה. בחלק מהמקרים תראי צמיחה חדשה של שיער, שעשוי להיות רך, פלומתי.

ש: מה עלי לעשות אם איני מבחינה בשום התקדמות?
ת: עליך להתחיל לראות תוצאות תוך 3-4 חודשים. בחלק מן המקרים זה לוקח שנה. לאחר זמן זה אם עדיין אין תגובה כלשהי, עליך להפסיק את השימוש.

ש: מה קורה אם אני מפסיקה להשתמש במינוקסידיל? האם יישמר השיער שהפסיק לנשור או לגדול מחדש?
ת: לא. דיווחים ומחקרים על אנשים שהצמיחו מחדש שיער בשימוש במינוקסידיל, הראו כי אם הטיפול במינוקסידיל מופסק, המשתמשת תאבד את השיער שצמח חזרה וסביר להניח כי ייסוג לתבנית של אובדן שיער שממנה סבלה פני השימוש במינוקסידיל.

ש: האם יצמח לי שיער בחלקים אחרים מגופי, כגון: ידי, רגלי??
ת: מכיוון שכף ידך אינה מכילה שום זקיקים, לא תסיים עם שערות על כפות ידיך. אולם, עליך לשים את מינוקסידיל רק על קרקפתך, שכן היו דיווחים על צמיחת שיער באזורים אחרים בגוף, אליהם הגיע בטעות החומר בתכשיר, לכן חשוב מאד לשטוף ידיים לאחר השימוש בתכשיר.

ש: האם ישנן תופעות לוואי בשימוש בתכשיר??
ת: תופעת הלוואי הנפוצה ביותר, היא גירוי הקרקפת, או פריחה שעשויה להיות קלה. תופעה זו היא בשלבי ההסתגלות לתכשיר. בשימוש רצוף תופעה זו אמורה להעלם. אם הגירוי והפריחה ממשיכים יש להפסיק הטיפול.

ש: האם ניתן להשתמש במינוקסידיל בחלקים אחרים של הגוף, למשל על החזה?

ת: לא מומלץ להשתמש במינוקסידיל בחלקים אחרים של הגוף. 

מידע  על  SebaCare100 -   נוסחה מדעית חדשנית  להקלה   על אדמומיות  בצידי האף  בין  הגבות ובשולי השיער  בקרקפת (ללא  סטרואידים).


 

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
איך הוא צומח ?
התקרחות גברית
ההשפעה הרפואית של ג'לטין בבליעה כתוסף תזונה בנשירת שיער בנשים וגברים
השיער - עובדות מפתיעות !!
שיעור יתר והסרת שיער
אלופציה אראטה (Alopecia Areata)
8 עצות גילוח לגברים
טיפולים טבעיים וויטמינים לסובלים מנשירת שיער
תזונה ותוספי מזון לשיער בריא !!
אתרים ומכונים העוסקים בטיפול בנשירת שיער והתקרחות
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים