אתר העור הישראלי
 
מה היא אורטיקריה?

אורטיקריה ובעברית "חרלת" היא מצב שבו מופיעים בעור שטחים וורודים תפוחים מגרדים העוברים ממקום למקום בגוף תוך דקות או שעות. הגורם הישיר להופעת האורטיקריה הוא שחרור של חומרים לעור המכונה היסטאמין הגורם להרחבה מקומית של כלי דם דליפה של נוזלים לעור וגרד. מחלקים את האורטיקריה לפי צורת הביטוי שלה : חריפה או כרונית (המתמשכת יותר משישה שבועות) או לפי הסיבה. הסיבות לאורטיקריה הן רבות ומגוונות. כאשר האורטיקריה חריפה הסיבה לרוב ברורה וקשורה לתרופות מוצרי אוכל חומרי שימור במזון וזיהומים שונים. כאשר האורטיקריה היא כרונית ומתמשכת שבועות וחודשים קשה בהרבה למצוא תא הסיבה. סיבות אפשריות הן גורם פיזיקלי כמו קור או לחץ (פיזי למשל האזור החגורה). מאמץ גופני (הפרשה של חומרים כולינרגיים) רגישות לשמש ועוד.
לאבחון נכון של האוטיקריה רופא העור חייב להתייחס לדרך הופעת הפריחה ולהרגלי החולה. ברוב מיקרים יש צורך לבצע בירור מעבדתי מקיף.

איור: רבדים וורודים תפוחים  ומגרדים  אופיינים  לאורטיקאריה (חרלת).

התייחסות לאורטיקריה חריפה

הסיבה לאורטיקריה חריפה היא בדרך כל ברורה. הטיפול הוא הפסקת האוכל או התרופה האחראית לפריחה. הטיפול כולל בדרך כלל תרופות אנטי היסטאמיניות למספר ימים. במקרים קשים שבהם יש בצקת בלוע (אנגיואדמה) יש לפנות מיידית לחדר מיון שם המטופל יקבל זריקות של אדרנלין וסטרואידים הסותרים התופעה האלרגית במהירות ומונעות חנק וסיכון חיים.

מה הם הגורמים הכי שכיחים  לאלרגיה  מאוכל ??

בייצים 
חלב 
בוטנים
חיטה 
סוייה 
מאכלי ים

התייחסות לאורטיקריה כרונית

את הסיבה לאורטיקריה הנמשכת מעבר ל שבועות קשה יותר לגלות. באחת העבודות נמצא שהגורם ניתן לגילוי רק ב 20 אחוזים מהמיקרים של אורטיקריה כרונית. בין הגורמים שמיוחסים לאורטיקריה כרונית ניתן למצוא מאכלי ים, חומרי שימור במזון. צבעי מאכל, פטריות קנדידה במעיים, שאריות של חומרים אנטיביוטיים למשל פניצילין במוצרי חלב. לעתים נדירות הימנעות ממוצרים אלו תפסיק את האורטיקריה. דיאטנית יכולה לעזור בהרכבת דיאטה מתאימה ללא חומרי שימור במזון או צבעי מאכל. הבירור של המצב מחייב בדיקות כולל ספירת דם שקיעת דם המצאות פרזיטים בצואה. ביצוע של טסטים עוריים לאלרגיה או בדיקת נוגדנים לחומרים מסויימים בדם מביא לגילוי הגורם האמיתי רק לעתים נדירות ביותר. ברוב המקרים מומלץ לטפל לאורך זמן באחת התרופות האנטי היסטאמיניות שאינן מרדימות.

מה היא אורטיקריה כולינרגית ?

אורטיקריה כולינרגית היא סוג מיוחד של אורטיקריה המופיע לרוב בבני נוער ומתבטא בתפרחת מגרדת מאוד המופיעה לאחר מאמץ גופני התרגשות או אכילת מאכלים חריפים. הנגעים המגרדים בדרך כלל הם קטנים (פחות מ 2 ס"מ) וממוקמים יותר בחלק העליון של הגוף.

מה היא אורטיקריה עקב לחץ ? אורטיקריה עקב לחץ (פיזי) היא תפרחת בצקתית מגרדת המופיעה במקום של לחץ למשל באזור של חגורה לוחצת או בעכוזים לאחר ישיבה ממושכת על כסא נוקשה. הפריחה המגרדת מופיעה מ 30 דקות ועד 9 שעות לאחר הלחץ על העור. מאחר שנראה שבמקרה זה הגרד אינו נגרם על ידי הפרשה של היסטמין הטיפול בסוג נדיר זה של אורטיקריה הוא בתרופות אחרות למשל cetrizin, colchicine.

מה היא אורטיקריה עקב שמש ? אורטיקריה עקב שמש היא תגובה נדירה שבה מופיעה אורטיקריה בעור באזורים החשופים לשמש בלבד. זו תפרחת מגרדת מאוד וטורדנית המגבילה מאוד את הלוקים בה. הטיפול הוא בסוגים שונים של מסנני קרינה ובמיקרים הקשים בטיפול מונע בקרניים אולטרה סגוליות PUVA.

מה היא אורטיקריה עקב קור ? חולים עם סוג זה של אורטיקריה מפתחים נגעים מגרדים לאחר חשיפה לקור למשל מגע עם קוביות קרח החולה יכול להתעלף לאחר כניסה פתאומית למיים קרים בים ובבריכה.

מה היא אורטיקריה עקב מגע ? אורטיקריה עקב מגע היא מצב שבו מופיעה אורטיקריה מקומית לאחר מגע של העור החומר הגורם לאלרגיה.

הדפסשלח לחבר
כתבות נוספות בקטגוריה :
מחקר חדש: מה הם עשרת הגורמים השכיחים לאלרגיה בעור ??
מה היא "אסטמה של העור"?
אלרגיות בעור - אקזמה - Contact dermatitis
כל מה שרצית לדעת על פיטיריאזיס רוזיאה Pityriasis Rosea !!
מה היא תפרחת החיתולים?
הטיפול בעור היבש
פרטים נוספים על ד"ר הרט מומחה למחלות עור
האתר הישראלי לרפואה אסתטית והצערת העור - חדש
האתר מוגן בזכויות יוצרים.
מחקר חדש - הסרת שיער בלייזר עלולה לגרום להצמחת שיער באיזור סמוך
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים