אתר העור הישראלי
 
מה היא הפסוריאזיס (ספחת psoriasis) ומה אפשר לעשות ?

לא אחת ניתן לפגוש באנשים שעור מרפקיהם אדמדם, מכוסה בקשקשים עבים בעלי גוון לבנבן כסוף.  זאת היא רק אחת מהתופעות של מחלת הפסוריאזיס (ספחת).  100 אלף ישראלים סובלים ממחלת עור זו אך למרבה המזל רוב החולים לוקים בה באופן קל.  המחלה מתפתחת גם אצל גברים וגם אצל נשים באותה מידה. על פי רוב היא מופיעה בגילאים שבין  10 ל 30 שנה, אם כי  הביטויים הראשונים למחלה יכולים להתבטא בכל גיל. הפסוריאזיס אינה מחלה מדבקת ולרוב אינה גורמת לגרד או מיחושים אחרים.

 

מה הם סימני הפסוריאזיס?

 

כפי שצויין הפסוריאזיס מתאפיינת בדרך כלל בהופעה של משטחי עור אדומים מכוסים בקשקש לבן. המיקום האופייני ביותר הוא במרפקים, בברכיים ובעור הקרקפת. במקרים קשים יותר של פסוריאזיס מופיעים שטחי עור דומים בחלקי גוף נוספים לעיתים עד כדי כיסוי שטח הגוף כולו. קיימות גם צורות מיוחדות של פסוריאזיס בהן המחלה מופיעה רק בכפות הידיים והרגליים או רק בבתי השחי והמפשעות. אצל תינוקות, הפסוריאזיס יכולה להתבטא לראשונה כדלקת חיתולים קשה שאינה מגיבה לטיפול.  למרות שהפסוריאזיס פוגעת ברוב רובם של המקרים רק בעור,  כ 5 אחוזים  מחולי הפסוריאזיס סובלים גם מדלקת פרקים המתלווה למחלת העור ומתבטאת בכאבים ונפיחות בפרקים עד כדי נכות. יש שגם הציפורניים נפגעות. הן מאבדות את צורתן החלקה ומתעבות בקצוות. סימן ראשון לפגיעה בציפורניים הוא הופעתן של שקערוריות קטנות בציפורן או תופעות הנראות כטיפות שמן מתחת לציפורן. 

 

 

   פסוריאזיס  בקרקפת                           רבדים  נרחבים  בגו

 

מה הם הגורמים להופעת הפסוריאזיס? 

 

הסיבה לפסוריאזיס אינה ידועה, אך מאחר וכ 30 אחוזים מהחולים מוסרים שאחד מבני המשפחה סובל מפסוריאזיס מניחים שהתורשה היא אחד הגורמים להווצרות המחלה.  קיימות הוכחות לכך  שהמחלה קשורה בשני תהליכים. 

 

הראשון   תהליך דלקתי הגורם להרחבת כלי דם וליצירת אודם בעור הפסוריאטי והשני הוא ייצור מואץ של תאי עור חדשים בשכבת העור העליונה (אפידרמיס). בניגוד לעור נורמלי שבו האפידרמיס מתחלף אחת לחודש, בעור עם פסוריאזיס התאים יתרבו במהירות והשכבה כולה תתחלף בתוך מספר ימים. התאים החדשים שנוצרים אינם תקינים והם מצטברים על העור בצורת קשקש עבה ודביק.

  

מה מחמיר את הפסוריאזיס?

 

אדם בעל נטייה למחלה יכול לפתח פסוריאזיס באיזור שהעור נחבל או נשרט, בתוך צלקות, לאחר כווית שמש קשה או עקב מתח נפשי מתמשך.  בנוסף, פסוריאזיס יכולה להתפרץ לאחר דלקת גרון (בעיקר אצל ילדים) או לאחר נטילת תרופות מסוימות. יש אנשים שפיתחו פסוריאזיס לאחר שימוש בליתיום, לאחר נטילת תרופות נגד יתר לחץ דם מקבוצת חוסמי הבתא כגון (Deralin)   ותרופות נגד מלרי   .ה

  

 

איור: מקומות אופיינים  לנגעי פסוריאזיס.

 

 

כיצד מטפלים בפסוריאזיס קלה עד בינונית?

 

למרות שלא ניתן לרפא את הפסוריאזיס ניתן להקל על החולים על ידי טיפולים שונים המאיטים את קצב חלוקת התאים ואת הדלקת בעור.  משחות מתאימות יכולות להעלים את הנגעים אצל רוב החולים הסובלים מפסוריאזיס קלה עד בינונית. משחות המכילות חומצה סליצילית לדוגמה גורמות לקילוף הקשקש העבה, משחות עם קורטיזון מפחיתות את הדלקת, משחות המכילות "זפת" למשל Alphosyl  ואנטראלנים (Dithrocream, Psoralon) מאיטות את קצב חלוקת התאים בעור. שילוב המשחות והתאמתן לחולה מאפשר ברוב המיקרים הפחתה ניכרת של סימני המחלה עד ל"ניקוי" כמעט מוחלט של העור. בשנים האחרונות התברר ששימוש ממושך במשחות המכילות סטרואידים חזקים גורם לנזק בלתי הפיך לעור. בנוסף הוכח שהעור מתרגל למשחות עם סטרואידים במידה כסו שכל מספר שבועות יש להגביר את "חוזק" המשחות במטרה להגיע לאותן תוצאות. בנוסף אנשים עם פסוריאזיס שמו לב שלאחר הפסקת הטיפול  בסטרואידים ישנה לעיתים קרובות החרפה של המחלה    Rebound phenomenon 

 

כיצד מטפלים בפסוריאזיס מפושטת?

 

כאשר הפסוריאזיס מפושטת נהוג לשלב טיפול במשחות זפת עם חשיפה לאור בתדר העל סגול שיטת טיפול זו המכונה פוטותרפיה מבוצעת במכונות שנבנו במיוחד למטרה זו. את הטיפול מבצעים תוך אישפוז (לזמן ממוצע של 4 שבועות) או לחילופין ביחידות לפוטותרפיה שאליהן  מגיע החולה מספר פעמים בשבוע לקבלת הטפול.  בשיטה זו משיגים בדרך כלל הפוגה במחלה לאחר  כ 30 טיפולים.

אפשרות חילופית לטיפול בפסוריאזיס בינונית עד קשה היא חשיפה לשמש באיזור ים המלח. בניגוד לטיפולים ביחידות הפוטותרפיה שבהם נחשף החולה ל UVB למספר דקות בכל טיפול, דורש הטיפול בים המלח שהייה בשמש של מספר שעות כל יום. חיסרון נוסף של הטיפול בים המלח הוא התלות במזג האוויר המונע טיפול יעיל בחורף. לפני כ  20 שנה  התפתחה שיטת טיפול נוספת המכונה   PUVA  ומבוססת על בליעת כדורים מסוג Psoralen ושעה וחצי לאחר מכן חשיפה לאור בתדר על-סגול מסוג  UVA . כדורים אלה גורמים לרגישות יתר של העור והעיניים לשמש, לכן חייבים החולים להגן על עיניהם במשקפיים מיוחדים לפחות 42 שעות לאחר נטילת התרופות. כדאי לזכור שגם הטיפולים בים המלח וגם הטיפולים ביחדות לפוטותרפיה  כרוכים בסכנות הדומות לחשיפת יתר לשמש, קרי; הזדקנות מואצת של העור וסיכון מוגבר לגידולי עור.

 

החידושים האחרונים בטיפול בפסוריאזיס

 

סוג חדש של משחה המבוססת על וויטמין D עשוי להביא לשיפור בטיפול בחולי פסוריאזיס קלה עד בינונית. משחה זו המכונה קלציפוטריול בארץ  Daivonex נוחה יותר לשימוש ממשחות הזפת ובטוחה יותר לשימוש ממשחות המכילות קורטיזון. על פי מחקרים שנערכו לאחרונה בבריטניה הקלציפוטריול הביאה להטבה ניכרת במאות חולים שטופלו במשחה זו ללא תופעות לוואי משמעותיות.

אחד ההישגים הגדולים ביותר בתחום רפואת העור  בשנים האחרונות הוא הפיתוח של  תרופות המכונות רטינואידים. תרופות אלו הקרובות בהרכבן הכימי לוויטמין A הביאו לפריצת דרך בטיפול במספר מחלות עור ביניהן הפסוריאזיס.  אחת מהתרופות האלו Tigasonמתאימה לטיפול במקרים קשים של פסוריאזיס שלא הגיבו לטיפול במשחות או בפוטותרפיה. מאחר והתרופה עלולה לגרום למומים בעובר אסור להשתמש בה שנתיים לפני הריון צפוי וכל אישה בגיל הפוריות שנוטלת אותה חייבת באמצעי מניעה. חסרון נוסף של הטיפול בטיגאסון הוא תחושה של דביקות העור, מעט קילוף עור סביב השפתיים והציפורניים ולעיתים נדירות עלייה ברמות השומנים בדם או פגיעה בתפקודי הכבד.  למרות כל תופעות הלוואי  זו תרופה יעילה במיוחד ותורמת לשיפור איכות חייהם של חולים רבים.

לאחרונה התפתחו בארץ ובעולם יחידות לטיפול יום בפסוריאזיס. ביחידות אלו החולה מקבל את הטיפול במשחות ל 3-4 שעות ולאחר מכן נחשף  כ 20-30 דקות ל    .UV היתרון המשמעותי של השיטה הזו טמון בעובדה שהחולה ממשיך בשיגרת חייו הרגילה ללא צורך באשפוז או בנסיעה לים המלח.  יתרון נוסף  של "טיפול היום" הוא חוזר הביתה נקי ואינו חייב להשתמש במשחות שריחן לא נעים בביתו. 

 

התרופות ה"ביולוגיות" הן  הדור   החדש  של התרופות לפסוריאזיס.  תרופות  אלו   הן  למעשה  נוגדנים   כנגד  מרכיבים  מסויימים  בשרשרת  הדלקתית.  תרופות מהקבוצה  הזו  חוסמות   באופן  עקיף  או ישיר את  פעילותם תאי  ה T=  מערכת החיסון  שאחראית  להחרפה  בפסוריאזיס.  בניגוד  לתרופות  וותיקות  יותר  כמו  מתוטרקסאט  methotrexateאו  ציקלוספורין  Cyclosporine  שמדכאות את כל תאי מערכת החיסון, לתרופות  האנטי דלקתיות -  הביולוגיות-  יש  תגובה  סלקטיבית יותר  ופחות תופעות לוואי.

 

טיפול בלייזר  ואור  ממוקד   בפסוריאזיס:

 

בשנתיים האחרונות  חלה קפיצת  מדרגה  ביעילות ובבטיחות  בטיפול  בפסוריאזיס  ממוקמת (עד  20  אחוזים משטח העור).  מערכת ממוחשבת  חדשה  המכונה MultiClear מסוגלת  לחשוף  את  הנגע  עצמו  לאור   narrow  band  UVB   ללא  פגיעה  בעור  הבריא  סביב. תכונות אלו   מאפשרות להגיע  ל"ניקוי" הנגעים   ב  10  טיפולים  קצרים של 5 דקות  לעומת  השיטות  הרגילות  של פוטותרפיה  ב  UVB לכל הגוף  המחייבות  כ 30-40  טיפולים  של  20 דקות כל אחד.  יתרון  מהותי  נוסף  של המיכשור  החדש  הוא  שאין  פגיעה  או כוויה  של העור  הבריא  סביב  הנגעים. 

 

 

איור: נגע פסוריאטי במרפק  לפני (שמאל)  ואחרי  8 טיפולים במולטיקליר MultiClear(ימין).

 

פרטים  נוספים על הטפול במולטיקליר

 

(צילום  באדיבות ד"ר יורם  הרט, מומחה למחלות עור, הרצלייה פיתוח) 

 

האם ניתן לרפא כליל פסוריאזיס?

 

למרבה הצער התשובה היא לא. אין עדיין תרופה היכולה למנוע אחת ולתמיד את הופעת הפסוריאזיס. על ידי טיפול מתאים ניתן להעלים את המחלה לפרקי זמן ארוכים של חודשים עד שנים. כדי לשמור על הפוגות ארוכות במחלה חשוב מאוד להתאים את הטיפול לחומרת המחלה ולהתמיד בו גם כשיש מעט מאוד נגעים.  טיפול סדיר במחלה כשהיא על "אש קטנה" עשוי למנוע את החרפתה בעתיד.

 

14 עיצות לחולי פסוריאזיס

 

 כדאי להקפיד על משקל תקין. השמנת יתר מגבירה את הסיכוי להופעת נגעים פסוריאטיים.
המנעות משתיית אלכוהול יכולה להיטיב עם חלק מהחולים. 
כדאי לפנות לבדיקה וטיפול אצל רופא העור גם כשהתופעות הן מעטות. 
כדאי להגן על העור מחבלות העלולות לעורר התפתחות מקומית של נגעים פסוריאטיים.  יש להמנע מגירוי העור הנובע ממריטת גבות, הצטברות סבון מתחת לטבעות, נעילה של נעליים לוחצות או גילוח הרגליים עם סכין שאינו חד מספיק. 
חומרים קוסמטיים וחומרים כימיים חריפים כמו תכשירים לדפילציה (מסירי שיער כימיים) עלולים לגרום לאודם, הצטלקות ולעורר התפתחות נגעים פסוריאטיים. 
חשיפה מבוקרת לשמש עוזרת לרוב הלוקים בפסוריאזיס,אולם יש להמנע מכוויות שמש העלולות להחמיר את המחלה. 
באקלים יבש ובאוויר המיובש על ידי מיזוג או חימום כדאי להוסיף לחות באמצעות מכשיר מיוחד למטרה זו.
 יש להגן על חולים ובעיקר ילדים עם פסוריאזיס מפני דלקות גרון הנגרמות על ידי סטרפטוקוקים. בחלק מהמקרים ימליץ הרופא על נטילת אנטיביוטיקה כטיפול מונע.
אין לקלף את הקשקש מעל הנגעים הפסוריאטיים. קילוף קשקש גורם להופעת נקודות דם ויכול להפחית את יעילות הטיפול באותו איזור. 
 יש להקפיד על שימון קבוע של העור כדי למנוע יובש והיווצרות סדקים.
רצוי ככל האפשר להמנע ממתח נפשי. הוכח כבר שמתח וחרדה עלולים לגרום להחמרת הפסוריאזיס.  מומלץ על כן לעסוק בפעילות ספורטיבית ותחביבים. מדיטציה, ביופידבק ושיטות הרפיה אחרות היכולות להביא לגרום להטבה אצל חלק מהחולים. 
רצוי להמנע ממגע ממושך וישיר  של העור עם כפפות גומי. שימוש בכפפות כותנה מתחת לכפפות הגומי ימנע את החיכוך והגירוי לעור. 
ציפורניים שיש בהן שינויים הקשורים בפסוריאזיס כדאי לקצר ככל האפשר, ולא להותיר חלק חופשי של הציפורן. 
יש להתייעץ עם רופא העור לגבי שימוש ממושך במשחות המבוססות על סטרואידים (קורטיזון). שימוש מופרז בתכשירים אלה  גורם לתופעות לוואי ואף להחרפת הפסוריאזיס זמן קצר לאחר הפסקת הטיפול. 
 

 פסוריאזיס

כתבות  נוספות  בנושא  פסוריאזיס 

למידע  על מרפאות  המתמחות  בטיפול בפסוריאזיס

 

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
פסוריאזיס (ספחת) - כל השאלות השכיחות !!
מערכת המולטיקליר MultiClear לטיפול ממוקד בפסוריאזיס
כל מה שרצית לדעת על פיטיריאזיס רוזיאה Pityriasis Rosea !!
פסוריאזיס בקרקפת
חידושים בטיפול בפסוריאזיס של הציפורניים
גרד סביב פי הטבעת - תלונה שכיחה ביותר !
פסוריאזיס באיברי המין
תרופות ביולוגיות לפסוריאזיס
פסוריאזיס בילדים
דלקת מפרקים ופסוריאזיס
חידושים בפסוריאזיס
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים