אתר העור הישראלי
 
פילינג - כל הסודות

מה הוא קילוף כימי של העור (Chemical Peeling)?

הטיפול שזכה לעדנה מחודשת בקרב רופאי העור בעולם הוא קילוף העור הכימי (או הפילינג).שיטת טיפול זו שהצוענים השתמשו במשך מאות שנים ונוסחאותיה הסודיות הועברו מפה לאוזן, הוגדרה לראשונה באופן מדעי לפני   100 שנים.

למרות שקיימים חומרים ונוסחאות רבות לביצוע קילוף כימי של העור, רופאי העור בארה"ב ובישראל מעדיפים להשתמש במספר חומרים  שיעילותם ובטיחותם הוכחה באופן ברור לפי ניסיון מבוקר על עשרות אלפי מטופלים.

החומרים הנפוצים ביותר לקילוף פנים על ידי רופאי העור הם החומצה הגליקולית (glycolic acid) בריכוזים של 50 עד 70 אחוזים לקילוף שטחי של העור והחומצה הטריכלורואצטיתTCA=trichloroacetic acid)בדרך כלל בריכוז של  35 אחוזים לקילוף בינוני.

רופאי  עור  מסויימים  המתמחים ב Peeling   משתמשים  לעיתים בנוסחאות  מורכבות יותר  המכילות  מספר חומרים   המיועדים  להבהרת העור.  דוגמא  אופיינית  היא  תמיסת ה  Jessner  שמביאה לעיתים קרובות לתוצאות  מצויינות  להבהרת   כתמי עור  עקשניים ללא  צורך  בקילוף  עמוק. 

כיצד פועל ה"קילוף כימי" על העור?

קילוף כימי גורם למעשה לכוויות בעור בדומה לכוויות שמש אך ללא הסכנות לטווח ארוך הקשורות בחשיפה מוגזמת לשמש. לפי סוג החומר והריכוז שלו נוצר הרס של שכבות העור העליונות של העור המכונות אפידרמיס ודרמיס. 24 שעות לאחר ביצוע הקילוף, תאי עור חדשים מתחילים לתפוס את מקומם ליצירה של אפידרמיס חדש. יומיים שלושה לאחר הקילוף מתחילים לפעול בדרמיס תאים המכונים פיברובלסטים.תאים אלו יוצרים את סיבי הקולגן החדשים שמהווים שלד תמיכה לעור החדש שנוצר. במקביל מתרבים סיבי האלסטין הנותנים גמישות לעור.כל תהליך הריפוי מלווה בימים הראשונים בדלקת המתבטאת באודם של העור ודרגות שונות של נפיחות וצריבה.

הקילוף הכימי השטחי של עור הפנים גורם לפגיעה ואח"כ לקילוף של חלק מהאפידרמיס, עובי הקילוף במקרה זה יהיה בין  0.3-0.5 מ"מ לעומתו - קילוף בעומק בינוני מגיע עד לאמצע השכבה השנייה של העור (הדרמיס), כלומר לעומק של עד   0.6-0.8  מ"מ.

מה הוא הפילינג של "הפסקת הצהריים"   הנקרא  לעיתים  גם  "פילינג  של  סוף שבוע" ? ?

שכלול האמצעים בידי רופאי העור הביא להתפתחותם של אמצעי טיפול המביאים לשיפור מראה עור ללא צורך בתקופת ריפוי ארוכה ואיבוד ימי עבודה.   לפי דרישתן של נשים רבות בארה"ב ובעקבותיהן בעולם כולו  התפתחו סוגים של פילינג קלים ויעילים המביאים לקילוף שטחי של השכבה העליונה של העור, הפחתה בכמות הפיגמנט בעור והפחתה מסוימת בקמטים העדינים.  מאחר שסוגים אלו של פילינגים גורמים רק לאודם קל  ליומיים - שלושה והם ניתנים לביצוע בהפסקת צהרים שלאחריה חוזרים לעבודה או לכל עיסוק אחר. החומרים שבהם משתמשים הן תרכובות מיוחדות המכילות בין היתר חומצה לקטית  (חומצת חלב) וחומצה סליצילית ששייכות לחומצות בטא  הידרוקסי. סוגים אלו של פילינג יכולים להפחית כתמי עור וקמטים עדינים בנשים עם כל סוגי העור. תוצאות טובות מושגות גם בנשים עם עור יחסית כהה. במידה וניתן להבטיח מניעה מחשיפה לשמש ניתן לבצע את הטיפול בכל עונות השנה.

כיצד מתבצע ה"קילוף של הפסקת הצהרים" ?

קילוף כימי שטחי של העור אינו מצריך אלחוש.  הטיפול מתבצע במרפאתו של רופא העור, ונמשך כ 20 דקות. הטיפול כולל ניקוי יסודי של העור ולאחר מכן מריחת חומר הקילוף בריכוז המתאים;  בתערובת שונה המתאימה לצרכים של המטופלת או המטופל.  החומר הכימי המקלף  נשאר על העור מספר דקות, גורם לצריבה, עקצוץ וכאב קל הנמשכים 30 דקות או פחות. הפנים נשארות אדומות למשך מספר ימים. בחלק קטן מהמטופלים ניתן לחוש בקילוף עדין מאוד של העור. ניתן ורצוי לחזור על קילוף שטחי של העור שתיים עד שלוש פעמים בהפרש של 4-6 שבועות עד להשגת האפקט הרצוי. בין הטיפולים מומלץ להשתמש באופן קבוע במשחות הבהרה מיוחדות שירשום הרופא כדי לשמור על התוצאות לאורך זמן.

איור:  הבהרת כתמי   עור  (לפני ואחרי  3  טיפולים בפיליניג  שטחי  -גליקוליק אסיד) 

פילינג  שטחי  לעומת פילינג בינוני ועמוק?

כאמור קילוף כימי שטחי (או בינוני) אינם מצריכים הרדמה ואין צורך באשפוז או שהייה בבית מלון תחת השגחה רפואית לאחר הטיפול.  לאחר פילינג בינוני עם החומצה הטריכלורואצטית  בריכוז של 35 אחוז, הכוויה, האודם והקילוף חזקים יותר וניתן לחזור לפעילות ועבודה רק לאחר כשבוע. לעתים נדירות מאוד בעיקר בבעלי עור כהה יכולה להופיע התכהות העור באזורים מסוימים לאחר הטיפול. בחלק קטן מהמטופלות הכתמים החומים מתמוססים בהדרגה כך שנראה לאחר הטיפול הראשון שבמקום כתם אחד גדול יש מספר כתמים קטנים יותר. ברוב המקרים גם כתמים אלו יעלמו לאחר טיפול או שניים נוספים. היתרון הגדול של הקילוף השטחי לעומת הבינוני והעמוק הוא שהשינוי במראה העור אינו חד. ניתן להביא לשיפור הדרגתי במראה העור  ללא כל הפרעה במהלך החיים הרגיל וללא משיכת תשומת לב מיותרת מהסביבה.

בקילוף שטחי או בינוני לא נצפו מעולם תופעות לוואי מסוכנות חיים כמו הפרעות בקצב הלב היכולות להתפתח לעתים נדירות בזמן קילוף כימי עמוק על ידי פנול. בנוסף הסיכון להצטלקויות או היווצרות כתמים חומים חדשים הוא קטן במידה ניכרת לאחר קילוף כימי שטחי לעומת בינוני   ועמוק. מאחר והחומר אינו נספג לדם אין מגבלת גיל בטיפול זה, וכל אחת או אחד יכולים ליהנות מרענון ושיפור מראה עור הפנים ללא כאבים או סיכונים מיותרים.  החומצה טריכלורואצטית וגם החומצה הגליקולית הם חומרים המורכבים ממולקולות קטנות שאינם גורמות לתופעות אלרגיות. זהו יתרון משמעותי לעומת חומרים אחרים לקילוף העור המבוססים על תמציות צמחים שעלולים לגרום לתופעות אלרגיות בחלק מהמטופלים.   התוצאה לאחר פילינג שטחי ובינוני נראית טבעית יותר ולא מתקבל מראה הבובה עם פני החרסינה האופייני לעור שעבר קילוף עמוק בריכוזים גבוהים של החומצה הטריכלורואצטית או פנול.  מאחר בה"פילינג של הפסקת  הצהרים"  הוא עדין התוצאות הן קלות והדרגתיות ואינו יעיל כנגד קמטים עמוקים בעור.

למי מיועד "פילינג של הפסקת הצהרים"?

כמעט לכל אחד ואחת! אנו חיים בארץ עתירת שמש וברובנו מתבטאים כבר בגיל צעיר יחסית נזקי השמש. הקילוף השטחי  מביא לחידוש השכבות העליונות על העור ולמראה חלק ורענן יותר. למרות שקילוף כימי בינוני מומלץ בדרך לבעלי עור בהיר ניתן לבצע קילוף שטחי גם לרובם של בעלי העור הכהה ללא סכנה של התפתחות כתמים כהים. בצעירים עם אקנה הטיפול יביא להפחתה ניכרת במספר הפצעים ויפחית במידה מסוימת גם את הכתמים. במבוגרים יותר הקילוף השטחי משפר את צבע העור והופך אותו מצהוב וחסר ברק לוורוד וחלק יותר כל זאת כמעט ללא תופעות לוואי. למרות פשטות הביצוע של הטיפול חשובים במיוחד האבחון המדויק של התופעות בעור והתאמת אופי וחוזק הטיפול המתאימים לכל אחת ואחד.

למה  לצפות לאחר  פילינג  בינוני של העור ?

העור  יהיה  אדום  מאוד  לפחות לשבוע (לתכנן חופש מעבודה  או פעילות חברתית  חשובה).  

ביום   הראשון   אפשרי  מעט  כאב  ונפיחות בפנים.  כדור  אקאמול ,  קומפרסים  קרים ומריחת  משחה  שומנית  ירגיעו   בקלות את הצריבה.  

ב 48 השעות הראשונות  ניתן  לאכול להתרחץ  ולעשות כל פעילות.  עדיף  שהראש יהיה מוגבה ככל  שניתן (ישיבה עדיפה על שכיבה).  
 7-14  ימים  צפוי  קילוף  קל של העור  כמו  לאחר כווית שמש. העור ישאר  וורוד מהרגיל לכ  6 שבועות.  בכל  התקופה  הזאת ולמעשה לתמיד מומלץ להקפיד  על  הימנעות מחשיפה  ניכרת לשמש  ושימוש  במסנני  קרינה. 

מהן היתרונות של קילוף עור שטחי ובינוני לעומת קילוף עמוק?

קילוף כימי שטחי (או בינוני) אינם מצריכים הרדמה ואין צורך באישפוז או שהייה בבית מלון תחת השגחה רפואית לאחר הטיפול. בקילוף שטחי או בינוני לא נצפו מעולם תופעות לוואי מסוכנות כמו הפרעות בקצב הלב היכולות להתפתח לעיתים נדירות בזמן קילוף כימי עמוק על ידי פנול. בנוסף, הסיכון להצטלקויות או הווצרות כתמים חומים חדשים, הוא קטן במידה ניכרת לאחר קילוף כימי שטחי או בינוני לעומת קילוף עור עמוק. החומרים בהם משתמשים בקילופי עור שטחיים ובינוניים אינם נספגים לדם ועל כן אין מגבלת גיל בטיפול זה. החומצה טריכלורואצטית וגם החומצה הגליקולית הם חומרים המורכבים ממוליקולות קטנות שאינם גורמות לתופעות אלרגיות. זהו יתרון משמעותי לעומת חומרים אחרים לקילוף העור המבוססים על תמציות צמחיםuעלולים לגרום לתופעות אלרגיות בחלק מהמטופלים.יתרון נוסף של קילופי העורהשטחי והבינוני הוא שהעור לאחר הטיפול נראה נראה טבעי. לאחר קילופ עמוק עם פנול נוצר לרוב עור לבן וחלק הדומה לעורה של בובת חרסינה. עור זה רגיש מאוד וכל הדיעות אינו אופנתי בימינו.

מה הן תופעות הלוואי של הקילוף השטחי ושל הקילוף הבינוני?

לאחר קילוף כימי שטחי המבוצע על ידי חומצה גליקולית בריכוז של 50 עד 70 אחוז אפשר לשים מעט איפור, מסנן קרינה ולחזור למחרת לפעילות הרגילה. לאחר קילוף עור בינוני עם החומצה הטריכלורואצטית בריכוז של 35 אחוז, הכוויה, האודם והקילוף חזקים יותר וניתן לחזור לפעילות ועבודה רק לאחר כשבוע. לעיתים נדירות מאוד בעיקר בבעלי עור כהה יכולה להופיע התכהות העור באיזורים מסויימים לאחר הטיפול. בחלק קטן מהמטופלים הכתמים החומים מתמוססים בהדרגה כך שנראה לאחר הטיפול הראשון שבמקום כתם אחד גדול יש מספר כתמים קטנים יותר. ברוב המקרים גם כתמים אלו יעלמו לאחר טיפול או שניים נוספים. יתרון נוסף של הקילוף השטחי לעומת הבינוני והעמוק הוא שהשינוי במראה העור אינו חד. ניתן להביא לשיפור הדרגתי במראה העור ללא כל הפרעה במהלך החיים הרגיל וללא משיכת תשומת לב מיותרת מהסביבה.

למי מיועד קילוף עור שטחי של העור?

כמעט לכל אחד מעל גיל 30 !! אנו חיים בארץ עתירת שמש ואצל רובנו מתבטאים כבר בגיל צעיר יחסית נזקי השמש. הקילוף השטחי מביא לחידוש השכבות העליונות של העור ולמראה חלק ורענן יותר. למרות שקילוף כימי בינוני מומלץ בדרך כלל לבעלי עור בהיר ניתן לבצע קילוף שטחי גם לרובם של בעלי העור הכהה ללא סכנה של התפתחות כתמים כהים. אצל צעירים עם אקנה הטיפול יביא להפחתה ניכרת במספר הפצעים ויפחית במידה מסוימת גם את הכתמים. במבוגרים יותר הקילוף השטחי משפר את צבע העור והופך אותו מצהוב וחסר ברק לוורוד וחלק יותר כל זאת כמעט ללא תופעות לוואי.

למי מיועד קילוף עור בינוני של העור?

הקילוף עור הבינוני מתאים במיוחד לטיפול בקמטים וכתמים חומים הנובעים בנזק מצטבר של קרינת השמש ומופיעים לאחר גיל 40-45 קילוף עור מסוג זה מביא לתוצאות מהירות יותר וניתן לחזור עליו אחת למספר שנים.

בוטוקס Botox   הוא  טיפול  שיכול  לעזור   לקמטי  תנועה.  פילרים   הם   הזרקות   המכילות קולגן  או חומצה  היאלורונית  ומיועדים  למילוי   קמטים   עמוקים  בצידי  האף  או לעיבוי  שפתיים. כתמי  עור  מטופלים  במשחות  מבהירות  המורכבות על ידי  רופאים (נוסחת קליגמן)

איור:   קילוף  עור   -  4 ימים לאחר  פילינג בינוני עם TCA .

למי מיועד פילינג  עמוק  של העור (פנול, אקסודרם) ?

סוג  זה  של קילוף עור  מבוצע היום   פחות מאשר  בעבר.  הפנול   הוא חומה  חזקה  מאוד   שלמעשה  ממיסה  את העור  כולו.   הטיפול מחייב  בקרה  של  קצב  הלב  מחשש להפרעות קצב.  לאחר  הטיפול   עור  הפנים צפוייה   כוויה  עמוקה  למשל  כשבוע  ואחר  כך  תקופה  ארוכה  של אודם  בעור. 

ההערכה היום   שהקילוף  בפנול מתאים   רק  לנשים   עם  קמטים עמוקים  במיוחד.  למרות  שהתוצאות   ברוב  המקרים  דרמטיות  יש  לציין   את ההבדל  - הלא טבעי - שנוצר  בין עור  הפנים שעבר  את הטיפול  לעור  הצוואר  שבו  לא ניתן לבצע  פילינג  עמוק.  בנוסף  יש  המתלוננות על עור  בהיר  מדי  ודמוי  חרסינה -  עקב  אובדן הפיגמנט  וקווי העור  הטבעיים.  לעיתים  נדירות   אפשריות  גם  הצטלקויות  קטנות. 

 

 

 

 

 

 

איור:  מטופלות  בפילינג עמוק לפני (שמאל)  לאחר 7 ימים (אמצע) ולאחר 90 יום (ימין).  

לפרטים  על מרפאות   המבצעות  no-downtime peels בארץ  info@iskin.co.il

תמונות לפני ואחרי   PhotoFacial - טיפולים  ב  IPL  

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
הסרת כתמי עור חומים בלייזר IPL
הפחתת כתמים וקמטים
פילינג - "הפסקת הצהרים"
קוסמטיקה - כל האמת
התחדשות העור - התכנית
טיפול פוטודינמי להצערת העור
הסרת שיער בלייזר
איך לבחור סבון- קלינזר לפנים ?
תיקון נזקי הקיץ - בעור ובשיער !!
איך לבחור קוסמטיקה ??
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים