אתר העור הישראלי
 
דלקת עור סבוראית והטיפול בקשקשת Seborrhea

דלקת עור סבוראית והטיפול בקשקשת

סבוריאה היא מצב שבו יש יצירה והפרשה מוגברת של חומר שומני מבלוטות החלב של העור. שומניות היתר מתבטאת בעיקר באזורי העור שבהם יש ריכוז גבוה של חלב ובעיקר בצידי האף, בין הגבות, בעור הקרקפת, בקדמת החזה ובמרכז הגב בין השכמות.
לעיתים האודם של העור בקרקפת מתפשט גם למצח העליון ליד קו השיער. בחלק מהאנשים מופיעים באזורים אלו שטחי עור אדומים מכוסים בקשקש (צברי תאים מתים של העור). מצב זה מוגדר כדלקת עור סבוראית. בנוסף להפרעה האסתטית הכמות הגדולה של קשקשים הנושרים כפתיתי שלג על הבגדים והגרד שיכול להופיע בקרקפת ובאזורי העור גורמים לאי נוחות וסבל.

דלקת עור סבוראית היא מצב שכיח באוכלוסייה וקשורה במקרים רבים בנטייה משפחתית. אחת הסיבות החשובות לתופעה היא יצירה והפרשת יתר של חלב שומני לאזורי העור שבהם יש כמות גדולה של בלוטות חלב בינהם הקרקפת בין הגבות צידי האף מרכז החזה בתי השחי והמפשעות. מניחים שסוג מסוים של פטרייה מתרבה על השומן של העור ומייצר חומרים המגרים את העור באותם אזורים. ברוב האנשים הדלקת הסבוראית נוטה להחמיר בחורף ולהשתפר בקיץ. יש המקשרים את ההחרפות במצב העור לתקופות של מתח.

האבחון:

במקרים רבים יש צורך להבדיל בין דלקת עור סבוראית לפסוריאזיס. בשני המקרים מדובר המצב עורי השכיח במשפחות מסוימות. בשני המצבים שכיחים רבדים אדומים מכוסי קשקש בקרקפת אך בפסוריאזיס יופיעו לעתים קרובות גם ממצאים בעור המרפקים והברכיים. דלקת עור סבוראית מאופיינת יותר בשטחי עור וורודים בצידי האף ובין הגבות שאינם נפגעים בדרך כלל בפסוריאזיס. במיקרים נדירים קיים שילוב בין פסוריאזיס לסבוריאה המכונה על ידי רופאי העור סבוריאזיס.

איור:  מקומות אופיינים  לסיבוריאה (קפלי האף  ובין  הגבות.)

הטיפול:

מאחר שדלקת עור סבוראית היא נטייה של העור - לא ניתן להעלימה לנצח. למרות זאת ניתן במקרים רבים לדכא את התופעות ולהפחית במידה ניכרת את אי הנוחות הקשורה בהן.
כאשר מדובר בקשקשת מרובה בקרקפת, ללא אדמומית יתרה, מספיק ברוב המקרים להסירה על ידי טיפול בסוגי שמפו המתאימים לטיפול בסוגי שיער שומני וקשקשים. סוגי שמפו אלו מכילים בדרך כלל צינק פיריתיון, סלניום סולפיד, תוצרי זפת מזוככים או חומרים כנגד פטריות למשל קטוקונאזול.
בכל סוגי השמפו (חוץ מאלו המכילים סלניום סולפיד 2.5 אחוז) מותר ומומלץ להשתמש לעיתים קרובות אפילו בכל יום - ללא חשש. מומלץ להשתמש בסוגי שמפו שונים לסירוגין כדי לנצל את מנגנוני הפעולה השונים שלהם. את רוב סוגי השמפו כנגד קשקשים כדאי לעסות היטב לעור הקרקפת, להשאיר על העור כשלוש דקות ולשטוף. אין מניעה מחפיפה נוספת לאחר מכן על ידי שמפו ריחני כלשהוא, להפגת ריחות התרופה.

כאשר מופיעים שטחי עור אדומים המכוסים קשקש בעור הפנים או הגוף ניתן להשתמש במשחות הממיסות את הגלדים השומניים ומרגיעות את הדלקת. למרות שהמשחות המכילות סטרואידים מביאות להקלה מהירה השימוש הממושך במשחות מסוג זה עלול לגרום לנזקים בינהם התפתחות עור דק ונימיות עור מורחבות. הרופאים המודעים לנזק הקשור בשימוש מתמשך בסטרואידים נוהגים להמליץ על טיפול במשחות שאינן מכילות סטרואידים.

משחות מסוג זה ניתן להרכיב בבתי מרקחת לפי מרשמים מיוחדים מרופאי עור. במקרים קשים אפשר להשתמש במשחות סטרואידאליות בעוצמה נמוכה. סוגי שמפו מיוחדים המכילים חומרים כנגד פטריות למשל שמפו ניזוראל או שמפו אגיספור יכולים לעזור במקרים מסוימים של סבוריאה בעור הפנים. מומלץ לחפוף איתם ולרחוץ את אזורים האדומים בפנים פעמיים שלוש בשבוע. לנשים עם סבוריאה כדאי לבחור קרם לחות ללא שומן. (Oil free)

לאחרונה  הושק  בארץ ובעולם  תכשיר  חדש   המטפל   באדמומויות באנשים   עם  נטייה לסבוריאה  ללא  שימוש   בסטרואידים. תכשיר  זה  SebaCare100  פועל  גם  על הפטרייה  הקשורה  להתפתחות  הסבוריאה  במקביל להפחתה  מהירה   במידת  האודם = הדלקת   וכמות הקשקש   בעור.  מחקרים  קליניים  שבוצעו  באירופה  הראו   שניתן  להפחית מהותית  את האודם  והקשקש   בסובלים  מסבוריאה  בכ  82  אחוזים מהמקרים

מה היא דלקת סבוראית של תינוקות ?

הפרשת השומן מהעור תלויה בכמות ההורמונים הזכריים האנדרוגניים גם בגברים וגם בנשים. ההורמונים האלו הנמצאים בדמה של האם מועברים אל התינוק או התינוקת ונישארים במחזור הדם שלהם בחודשים הראשונים לחייהם. מצב זה גורם ברוב התינוקות להפרשה מוגברת של שומן העור ולעיתים לדלקת עור סבוראית המתבטאת באודם וקשקש בעור הקרקפת ולעיתים בקפלי העור. המצב אינו מסוכן וחולף ברוב המקרים לפני גיל שנה. הסבוריאה מתבטאת לעיתים גם באזור החיתולים ואז יש להבדיל בינה לדלקת עור הקשורה במגע של ההפרשות עם עור התינוק. טיפול במשחות מיוחדות המורכבות על ידי רופא העור יכולים להעלים את הקשקש הדביק בעור הקרקפת של התינוק.

דלקת עור סבוראית בעור העפעפיים:

צורה מיוחדת ולא מוכרת של דלקת עור סבוראית מופיעה לעיתים בעפעפי העיניים. זהו מצב כרוני המתבטא באודם וגרד בשולי העפעפיים. במידה וישנם גלדים ו קשקשים בעור העפעפיים ניתן לטפל בהם על ידי מריחה של מעט שמפו תינוקות על מקלון המשמש לניקוי אוזניים ושטיפה מהירה אוו על ידי משחות המכילות סטרואידים בעוצמה נמוכה.

חשוב לזכור שדלקת עורק סבוראית היא מצב הנוטה להיעלם ולהופיע מחדש. במידה והתופעה חוזרת לעתים קרובות יש צורך לחזור על הטיפול ולהתמיד במניעה למספר שבועות ואפילו חודשים. בכל מקרה יש להקפיד על מעקב רצוף אצל רופא עור להתאמת הטיפול לסוג הדלקת והימנעות מתופעות לוואי הקשורות בטיפול לא מתאים .

הנחות מיוחדות  לתכשירים  לטיפול  בעור  עם  סבוריאה

 

עלון   הסבר   בעברית  -  Sebacare100  עלון הסבר בעברית - Sebacare100
הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות בקטגוריה:
טיפולים טבעיים וויטמינים מומלצים למניעת הזדקנות העור
טיפולים טבעיים וויטמינים לסובלים מנשירת שיער
חשיבות הויטמינים לבריאות העור והשיער
האם תזונה מתאימה יכולה להאט את הזדקנות העור ??
טיפולים טבעיים וויטמינים המומלצים לסובלים מהרפס סימפלקס
טיפולים טבעיים וויטמינים המומלצים לסובלים מפסוריאזיס
האתר מוגן בזכויות יוצרים.
תזונה ובריאות השיער והציפורניים.
טיפול חדשני לשיפור צלקות אקנה
טיפול חדשני היעיל לשיפור צלקות אקנה שקועות זכה לאחרונה לאישור ה FDAהאמריקאי. לפרטים לגבי הטיפול ניתן לפנות לד"ר הרט 1700700723
רופאי עור מומחים בנו בשבילך מערכת אבחון וייעוץ מיידי לטיפול באקנה Online
מערכת MDacne נבנתה על ידי רופאי עור מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בטיפול באקנה ומומחים מובילים באינטליגנציה מלאכותית ומערכות מחשוב מתקדמות. על ידי ניתוח מצב האקנה האישי שלך המערכת מתאימה לך תוכנית טיפולית אישית. את רוב ההמלצות תוכל ליישם מיידית ומרשמים לתרופות תוכל לקבל במידת הצורך מרופא המשפחה.
"די לאקנה- דרכו של דרמטולוג לטפל בעור"- ספר חדש באנגלית עם טיפים לטיפול באקנה
ספרו הדיגיטלי החדש באנגלית , של עורך אתר האקנה- ד"ר יורם הרט- מומחה למחלות עור ואקנה, מבהיר את הסיבות להיווצרות הפצעונים בנערות ותקופת הבגרות ומפרט כללי "עשה ואל תעשה" שימושיים, בנוסף לשיטות וטיפים מחדר הרופאים.
טיפול פוטותרפי לאקנה - עלייה מהירה בפופולאריות ברחבי העולם.
טיפול פוטותרפי מאפשר שיפור מהותי לאקנה הן בגיל ההתבגרות והן בגברים ונשים מעל גיל 20. לפרטים נוספים באתר האקנה הישראלי.
טיפול פוטודינמי להסרת נגעי שמש והצערת העור ללא ניתוח
פיתוחים חדשניים של חומרים ומקורות אור מיוחדים מאפשרים היום להסיר נגעי עור בצורה סלקטיבית ללא נזק מהותי לעור הבריא. לפרטים על חידושים בתחום הטיפול הפוטודינמי להצערת העור ולהסרת נזקי שמש ללא ניתוח.
אתר עם מידע על עור באנגלית
לדוברי האנגלית - אתר חדש עם מידע וטיפים על טיפול בעור. www.skintricks.com
מבצע מיוחד למוצרים נגד סבוריאה !!
ה Sebacare100 הוא מוצר חדשני המאפשר הקלה ומניעה של אודם בצידי האף בין הגבות ובקרקפת ללא שימוש בסטרואידים. מחיר מיוחד בחנות האתר !!
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים