אתר העור הישראלי
 
מיתוסים הקשורים לחשיפה לשמש

אמונות מיתוסים ותרופות סבתא

מיתוס 1: ילדים זקוקים לכמות גדולה של חשיפה לשמש כדי שיוכלו לייצר מספיק ויטמין D 

האמת; נכון הוא שכמות מעטה של חשיפה לשמש נחוצה לייצור ויטמין D  בעור, אולם לכך תספיק שהות של 3-4 דקות ליום. בנוסף התברר שמתן ויטמין D  לילדים בטיפות, או תוספת ויטמין  D למזון (בעיקר למוצרי חלב) יעילה באותה מידה.

מיתוס 2: סרטן העור מתפתח כחלק מתהליך ההזדקנות הטיבעית, ואינו ניתן למניעה.

האמת; ככל שאדם מתבגר גדל הסיכון שילקה בסרטן העור. אף על פי כן קיימות הוכחות ברורות שלארועים הקשורים בחשיפה לשמש מגיל צעיר קיימת השפעה מכרעת על התפתחות גידולי עור אצל מבוגרים.בנוסף מתרבים הדיווחים על גידולי עור אצל צעירים בעשור השלישי או רביעי לחייהם ולעיתים אף בגיל העשרה.

מיתוס 3:רק מי שסבל מכוויות שמש עלול ללקות בסרטן העור.

האמת; אנשים הנוטים להיכוות בשמש הם בעלי סיכון גבוה יותר לפתח סרטן עור מאשר אלה שאינם נוטים להיכוות. אף על פי כן הוכח שגם חשיפה מתמשכת לשמש ללא כוויות מזיקה לעור ועלולה לגרום להתפתחות גידולים.

מיתוס 4: תקופת מנוחה בין שיזוף לשיזוף תאפשר לעור להתאושש ולתקן את ניזקי השמש.

האמת; העור יכול לתקן חלק קטן מהנזק השיטחי הנגרם ע"י חשיפה לשמש. כתוצאה מכך כויית שמש אורכת מספר ימים בלבד. הנזק בחלקים העמוקים של העור נשאר ומצטבר, תוצאות ישירות של הפגיעה באזורים אלא מתבטאת בדר"כ רק לאחר 20 או 30 שנה.

מיתוס 5: ילד שזוף הינו ילד בריא.

האמת; רוב האנשים אוהבים את המראה השזוף. אך המראה ה"בריא" הוא מטעה מאחר ששיזוף הוא למעשה סימן לפגיעה בעור, במאמץ להגן על עצמם מנזק נוסף תאי העור מייצרים פיגמנט חום  הקרוי מלאנין שגורם להכהיית העור=שיזוף. במקביל ליצירת השיזוף מתפתח נזק בעור אשר יתבטא מאוחר יותר בהופעה של קמטים, כתמי עור חומים, עור נפול ואפילו גידולי עור. ולכן  - אין שיזוף בריא.

מיתוס 6: אפשר לשהות בשמש ללא הגבלה כל עוד משתמשים במסנן קרינה.

האמת; מסנני קרינה מגינים על העור באופן חלקי. גורמים שונים בינהם כמות המשחה הנמרחת על העור, מידת ההזעה הממיסה את החומר הפעיל, כמות הזמן שמסנן הקרינה נמצא על העור ומקדם ההגנה של התכשיר משפיעים על מידת ההגנה האמיתית שהוא מספק לנו. הדרך היחידה למנוע באופן מוחלט נזקי שמשהיא לא להחשף כלל. מאחר שברור שגישה זו אינה ניתנת ליישום באופן מעשי עלינו להשתדל להגן על עצמנו בלבוש מתאים (אריגים צפופים, כובעים ושימשיות).

מיתוס 7: השיזוף במכוני שיזוף אינו גורם לנזק לעור

האמת; אופנת העור השזוף שהחלה להתפתח בשנות השיישם גרמה לפריחה של רשתות מכוני שיזוף ולהפצה לבתים פרטיים של מנורות שיזוף. בתחילה השתמשו במנורות שפולטות UVB אך כאשר הוכח ש UVB גורם לסרטן העור עברו למנורות הפולטות UVA. ב1988  היו בארה"ב לבדה 20000 מכוני שיזוף וכ  200000 מנורות שיזוף בבתים פרטיים. בעבודת מחקר שנערכה ב 1986 התברר שרוב המשתמשים במנורות השיזוף הן נערות בגיל ההתבגרות. כדי לגרום לשיזוף על ידי  UVA יש צורך בכמות גדולה מאוד של קרינה ברמה שהיא פי חמישה מכמות     הUVA הנמצאת בקרינת השמש. למרות ש UVA אינו גורם לכוויות,  הנזק לטווח ארוך הנגרם לעור הוא מהותי ולעיתים חמור יותר מהנזק הנגרם מ UVB. מאחר ש UVA חודר לעומק העור חשיפה לכמויות גדולות של קרינה זו לכל שטח העור גורמת לכל סימני הזדקנות העור כולל התקמטות מואצת של העור והגברת הסיכון לגידולי עור. סכנה נוספת אורבת במכוני שיזוף לאנשים הנוטלים תרופות. כפי שתואר קודם מספר תרופות יכולות לגרום לרגישות יתר לחשיפה לשמש. רגישות יתר לתרופות עקב שמש קשורה בדרך בגלל ל UVA כאשר אדם נוטל תרופה מסוימת מקבוצה זו ונחשף לכמות גדולה של UVA במכון שיזוף נמצא עקב כך בסיכון מוגבר לפתח תפרחות עור הקשורות ברגישות לתרופות.

הדפסשלח לחבר
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים