אתר העור הישראלי
 
הגנה משמש - תינוקות , ילדים ומתבגרים

כיצד נגן על העור בגילאים השונים?

כווית שמש קשה אצל ילד קטן מסכנת אותו לטווח הקצר והארוך.הוכח באופן חד משמעי שכוויות שמש קשות בילדות מעלות הסיכון להתפתחות מלנומה ממארת.חישובים מראים שרוב הקרינה האולטרה סגולה שאדם צובר בימי חייו נקלטת בשמונה עשרה השנים הראשונות לחייו. כמות הקרינה שאליה נחשפים ילדים ובני הנוער היא מהגורמים העיקריים לנזקי שמש והסכנה לגידולי עור בשנים מאוחרות יותר.

הגנה על תינוקות:

מומלץ לא לחשוף לשמש תינוקות עד גיל חצי שנה בין השעות 9:00 בבוקר ל 16:00. ככלל אין לקחת תינוקות עד גיל שנה לבילוי על שפת הים או הבריכה בשעות הבוקר המאוחרות או הצהריים.בכל יציאה מהבית יש לקצר את זמן החשיפה או אפילו המעבר באיזורים עם שמש ישירהלמינימום ההכרחי.את העגלות יש לכסות בסככה או שמשיה.אמצעי ההגנה היעיל ביותר הוא לבוש המגן על הגוף: חולצה עם שרוולים, מכנסיים, גרביים, ואצל תינוקות גדולים יותר כובע רחב שוליים. עד גיל חצי שנה לא מומלץ למרוח מסנן קרינה מחשש לתגובות אלרגיות.

תינוקות מעל חצי שנה יש למרוח על האיזורים החשופים מסנן קרינה עם מקדם הגנה 15. רצוי שהמסנן יהיה מסנן פיזיקלי המבוסס על גרגירי טיטניום אוקסיד ולא מסנן עם חומרים כימיים העלולים לגרום לאלרגיה ולצריבה בעיניים.

הגנה על ילדים:

חשוב לדאוג שהילדים ילבשו ביגוד מתאים, לא יסירו את החולצה בשהותם בחוץ, יחבשו כובע רחב שוליים וירכיבו משקפיים מסננות קרינה. כל בוקר לפני היציאה מהבית יש למרוח תכשיר מסנן קרינה על איזורי הגוף הגלויים. חשוב לוודא שכללי ההגנה יתקיימו במלואם גם כאשר הלדים לא בחסות ההורים: בזמן שהותם בפעוטון, בגן הילדים, בביה"ס בקייטנה, בתנועת הנוער. לשם כך יש לדרוש מהגננת ומהמוריםלתכנן את הפעילות בקייטנה ובשיעורי ספורט כך שהילדים לא ימצאו בחוץ אחרי השעה 10:00בבוקר.

מחקר שנערך לאחרונה הוכיח שכובעים ללא שוליים רחבים אינם יעילים להגנה בפני שמש. חוקר אנגלי בשם דפי בדק את מידת ההגנה של 82 סוגי כובעים שונים. הוא מצא שכל הכובעים מגינים על המצח אך אף אחד לא מספק הגנה מספקת לסנטר. התברר שכובע מצחיה לשמש מגן על האף אך מותיר את שאר הפנים חשופות לקרינה. לעומתו כובע עם שוליים ברוחב של 5-7 ס"מ מגן על רוב הפנים במידה שווה למקדם הגנה מספר שלוש. מאחר שזו מידת הגנה יחסית נמוכה מומלץ בכל מקרה להשתמש גם במסנן קרינה.

מתבגרים ושמש:

למתבגר נדרש אומץ ראוי לציון כדי להזהר מהשמש. לצערינו קיים לחץ חברתי אדיר בקרב הצעירים להתקבץ בשפת הים, בעיקר בימי שישי ושבת, להצלות יחדיו בשעות החמות ביותר ולחזור הביתה אדומים אך מרוצים. קילוף העור לאחר מספר ימים נותן לכולם את התחושה המוטעית שהנזק שנוצר תוקן ואפשר להמשיך ולהצלות. בעבודת מחקר שביצעתי על כמה מאות בני נוער נמצא שעל אף המודעות לנזקי קרינת השמש, אנשים צעירים ממשיכים להיחשף לשמש בעיקר על שפת הים ובבריכה באופן קבוע ובשעות החמות ביותר. התברר שרק 80 אחוזים מהבנות ו40  אחוז מהבנים משתמשים במסנני קרינה. גם אלו שמשתמשים במסננים מורחים אותם בצורה שאינה מספקת הגנה מליאה.

ניתן להאמין שמערכת ההסברה כנגד החשיפה המוגזמת לשמש תניב פירות רק לאחר 10  שנים ויותר בדיוק כפי שעברו 30  שנה מהווצרות המודעות לנזקי העישון עד להפחתה משמעותית בכמות המעשנים.עד אז מתפקידנו להמשיך להסביר ולקוות שלפחות חלק מהאמצעים הקיימים להגנה משמש ייושמו.

שבע הדיברות להגנת ילדיםמשמש: 

הרחק תינוקות וילדים משמש בשעות החמות 
כסה את הילד בביגוד מתאים 
שים עיין על השעון
השתמש במסנן קרינה
הזהרו מאור מוחזר
בדוק את עורך ועור הילדים באופן קבוע
שמש דוגמא לילדיך

הדפסשלח לחבר
© כל הזכויות שמורות לאתר העור הישראלי
דרונט בניית אתרים